Imiona męskie i znaczenie imion męskich!

Interesuje Cię pochodzenie i znaczenie imion męskich? Dobrze się składa, gdyż imiona męskie mogą kryć w sobie wiele ciekawych sekretów. Nasza księga imion męskich odkryje przed Tobą tajemnice męskich imion. Dowiedz się co oznacza Twoje imię, co kryje się za imieniem bliskiej Ci osoby lub wybierz odpowiednie imię dla syna!

Znalezionych imion: 134

Imiona męskie na literę A

Adam

Imię Adam pochodzi z wielu źródeł: z języka hebrajskiego adam (ludzie) lub adhamah (ziemia), sumeryjskiego ada-mu (mój ojciec), akadyjskiego ad-mu (stworzony, zrodzony, dziecko) lub arabskiego adama (łączyć się). Najczęściej przyjęte jest znaczenie biblijne: pierwszy człowiek stworzony przez Boga.

Znaczenie imienia Adam

Adolf

Adolf to imię męskie wywodzące się od germańskich słów edel lub adal (szlachetny) i wolf (wilk). Imię to oznacza: szlachetny wilk. Nadawano je chłopcom ze szlachetnych rodów aby wyrośli na dobrych wojowników.

Znaczenie imienia Adolf

Adrian

Imię Adrian jest pochodzenia łacińskiego i oznaczało ono osobę z miasta Adria (Hadria) w Piccenum w Italii. W przeszłości imię Adrian nosiło kilku sławnych cesarzy rzymskich.

Znaczenie imienia Adrian

Albert

Albert to imię męskie pochodzenia germańskiego. Oznacza ono człowieka szlachetnego, prawego albo pochodzącego z zacnego rodu.

Znaczenie imienia Albert

Aleksander

Imię Aleksander pochodzi od greckiego słowa aleksandros, składającego się z dwóch członów: alekso (bronię się, odpieram atak) i andros (mężczyzna, mąż). Imię to oznacza: obrońca ludzi, troszczący się o mężów lub odpierający wrogów.

Znaczenie imienia Aleksander

Aleksy

Aleksy to imię męskie pochodzenia greckiego, które powstało od czasownika alekso (bronię, wspomagam) i oznacza mężczyznę niosącego pomoc, obrońcę.

Znaczenie imienia Aleksy

Alfred

Alfred to imię męskie pochodzenia germańskiego wywodzące się od słów oznaczających alf (elf – duch zamieszkujący góry oraz lasy) i rad (rada). Alfred oznacza tego, który udziela mądrych rad niczym elf.

Znaczenie imienia Alfred

Amadeusz

Amadeusz to imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słów amare (miłość) i deus (Bóg) co oznacza: kochany przez Boga lub kochający Boga.

Znaczenie imienia Amadeusz

Andrzej

Imię Andrzej pochodzi z języka greckiego od słowa andros (mąż, mężczyzna) lub anderios (męski). Oznacza: mężny, odważny.

Znaczenie imienia Andrzej

Antoni

Imię Antoni jest łacińskiego pochodzenia i wywodzi się od rzymskiego rodu Antoniuszy. Imię to oznacza: wspaniały, doskonały, wybitny.

Znaczenie imienia Antoni

Arnold

Arnold t to imię męskie pochodzenia staroniemieckiego. Wywodzi się od słów arn (orzeł) i waltan (panować). Oznacza mężczyznę, który panuje nad wszystkim jak orzeł.

Znaczenie imienia Arnold

Artur

Imię Artur jest pochodzenia celtyckiego lub walijskiego, prawdopodobnie wywodzi się ze słowa art, arth (niedźwiedź). Niektórzy wiążą je również z językiem greckim arktos (niedźwiedzica).

Znaczenie imienia Artur

Imiona męskie na literę B

Bartłomiej

Bartłomiej to imię pochodzenia aramejskiego. Wywodzi się od słów: bar (syn) i tholomai – co jest imieniem męskim oznaczającym oracz lub wojownik. Znaczeniem imienia Bartłomiej to: syn oracza lub syn wojownika.

Znaczenie imienia Bartłomiej

Bartosz

Bartosz to polska, skrócona forma imienia Bartłomiej. Może także pochodzić od staropolskiego imienia Bartodziej lub słowa bartnik.

Znaczenie imienia Bartosz

Benedykt

Benedykt to imię pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa benedictus (błogosławiony) lub od benedico (mówić o kimś dobrze, życzliwie, chwalić go). Imię oznacza osobę błogosławioną lub taką, o której dobrze się mówi i dobrze się jej życzy.

Znaczenie imienia Benedykt

Beniamin

Beniamin to imię pochodzenia hebrajskiego, oznaczające: syn południa lub syn prawicy. Imię Beniamin jest też synonimem słowa najmłodszy, ponieważ w Biblii Beniamin był ostatnim dzieckiem Jakuba i Racheli. Z tego też powodu najmłodsze dziecko często nazywa się beniaminkiem.

Znaczenie imienia Beniamin

Bernard

Bernard to imię męskie pochodzenia staroniemieckiego. Wywodzi się od słów bero, bern (niedźwiedź) i hart (silny). Oznacza mężczyznę silnego jak niedźwiedź.

Znaczenie imienia Bernard

Błażej

Błażej pochodzi od łacińskiego słowa blatio (gadać, paplać) i oznacza gadułę lub człowieka błagającego, modlącego się.

Znaczenie imienia Błażej

Bogdan

Bogdan to imię męskie pochodzenia starosłowiańskiego, które wywodzi się od wyrazów Bóg i Dan (dany). Imię to oznacza: dany od Boga lub Bogu oddany.

Znaczenie imienia Bogdan
Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.