Znaczenie imienia Aleksander
Aleksander jest pracowity, ale ma skłonności do prowadzenia wygodnego życia, zażywania rozkoszy i przyjemności, co powoduje, iż lubi leniuchować. Wie jednak, kiedy się wycofać z uśmiechem, a kiedy podjąć walkę. W swych dążeniach jest wytrwały i zdyscyplinowany, mimo to zbyt często polega na szczęściu. Z reguły bywa subtelny i wrażliwy. Bardzo szybko i trafnie odczytuje intencje innych. Sam z łatwością zmienia postawę w zależności od sytuacji. Z natury jest dobrym mężem, świetnym ojcem i troskliwym gospodarzem. Często broni słabszych i jest wobec nich opiekuńczy, ale posiada też skłonności do dominacji. Ma duszę artysty i trudno go oswoić. Lubi spędzać czas nad książką lub słuchając dobrej muzyki.
Pochodzenie imienia Aleksander
Imię Aleksander pochodzi od greckiego słowa aleksandros, składającego się z dwóch członów: alekso (bronię się, odpieram atak) i andros (mężczyzna, mąż). Imię to oznacza: obrońca ludzi, troszczący się o mężów lub odpierający wrogów.
Rodzina i miłość
To wyjątkowy mężczyzna – jednocześnie niezależny oraz poszukujący czułości i miłości. Co prawda trudno zdobyć jego zaufanie, ale przy odrobinie ciepła, można wiele zdziałać. Aleksander przede wszystkim potrzebuje żony – matki. U swej partnerki szuka wparcia i zrozumienia. Dla niego dom to bezpieczne schronienie, w którym najchętniej pozostałby na zawsze. Podświadomie poszukuje matczynej bliskości, przez co jego zmysłowość pozostaje zmysłowością dziecka. Seks ma dla niego przede wszystkim charakter psychiczny – skłonny jest do pogrążania się bardziej w marzeniach, niż przeżywania intymności w pełni. Jego namiętność szybko zatem przeradza się w głęboką miłosną przyjaźń i oddanie. Będzie jednak dobrym mężem i ojcem oraz zapobiegliwym gospodarzem dbającym o porządek i zasady.
Imieniny Aleksandra
Aleksander imieniny obchodzi 11, 15 stycznia, 18, 26, 27 lutego, 10, 18, 20, 28 marca, 18, 22, 24 kwietnia, 3, 8, 16, 18, 20, 29 maja, 2, 4 czerwca, 10, 17 lipca, 11, 28, 30 sierpnia, 13, 21 września, 11, 22 października, 11, 23, 24 listopada, 12 grudnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Aleksandra jest 26 lutego.
Życie towarzyskie
To mężczyzna o chwiejnym charakterze. Lubi przybierać pozory groźnego lub niezwykle stanowczego. Łatwo jednak zmienia postawę w zależności od sytuacji. Z reguły jest subtelny i wrażliwy. Bardzo szybko i trafnie odczytuje intencje innych. Często broni słabszych i jest wobec nich opiekuńczy, ale posiada też skłonności do dominacji, co nie każdemu odpowiada. Aleksander nie posiada tym samym wielu przyjaciół. Jest introwertykiem i woli zamykać się przed realnym światem w swoich marzeniach. Ma duszę artysty i trudno go oswoić. Jest do tego człowiekiem aktywnym i energicznym, chociaż najbardziej lubi spędzać czas nad książką lub słuchając dobrej muzyki.
Praca i kariera zawodowa
Aleksander jest wytrwały i zdyscyplinowany. Potrafi też właściwie ocenić swoje szanse, również w pracy. Wie, kiedy się wycofać z uśmiechem, a kiedy podjąć walkę, podczas której zdolny jest do niemalże bohaterskich czynów. Ponieważ chorobliwie boi się kolejnych niepowodzeń, stara się przemyśleć swoje posunięcia. Niestety marzycielska natura czasem dochodzi u niego do głosu i sprawia, iż oczekuje on niemożliwego, przez co ponosi porażkę. Zdarza mu się opierać swoje kalkulacje na szczęściu. Od dziecka nie pasjonuje go nauka. Jeśli się kształci, to wyłącznie dla siebie i najczęściej sam – nie uznaje przymusu i skoszarowanego charakteru szkół. Aleksander posiada ogromne możliwości intelektualne. Ceni przy tym doskonałość i perfekcję we wszystkim. Czasem jednak praca go nudzi – a on bardzo lubi leniuchować.
Predyspozycje zawodowe
Dobrymi zawodami dla Aleksandra będą te związane z niezależnością, specjalistyczną wiedzą lub wysokimi zarobkami, np. lekarz, prawnik, dyplomata oraz specjalista od marketingu.
Patroni Aleksandra
Istnieje wielu świętych noszących imię Aleksander. Najbardziej znany jest papież św. Aleksander I – stracony po ciężkich torturach przez rzymskich kapłanów.
Odmiany i zdrobnienia imienia Aleksander
Alek, Olek, Oleś
Formy obcojęzyczne
Hadrian (ang., niem.), Adrian, Adrien (fr.)
Nazwiska pochodzące od imienia Aleksander
Aleksanderek, Aleksandrek, Aleksandrow, Aleksandrowicz, Aleksandrowski, Aleksandruk, Aleksandrzak, Aleksy
Znani imiennicy
Aleksander Wielki (356-323 p.n.e.) – król Macedonii, twórca imperium
Aleksander Bardini – reżyser i aktor
Aleksander Fredro (1793-1876) – komediopisarz
Aleksander Gierymski (1850-1901) – malarz
Aleksander Puszkin (1799-1837) – rosyjski poeta romantyczny
Przysłowia i powiedzonka
Lepsza jest żyjąca mucha niż Aleksander Wielki w grobie.