Znaczenie imienia Albert

Ogromna wyobraźnia, niezawodna intuicja i wielka ciekawość świata to cechy wyróżniające Alberta. Mężczyzna ten potrafi uchwycić ukryte aspekty wielu spraw i w nietuzinkowy sposób podejść do ich rozwiązania. Stara się jednak nie wybijać. Miewa bowiem problemy z koncentracją. Mało czym się przejmuje, snuje za to piękne plany i lubi długie filozoficzne dysputy. Chętnie też podejmie każde wyzwanie losu. Czasem musi poleniuchować, ale nie jest to jego domeną. Skromny, nieśmiały, dość flegmatyczny i sentymentalny miewa problemy w sprawach sercowych i kontaktach towarzyskich. Ceni sobie niezależność.

Pochodzenie imienia Albert

Albert to imię męskie pochodzenia germańskiego. Oznacza ono człowieka szlachetnego, prawego albo pochodzącego z zacnego rodu.

Rodzina i miłość

Dość płochliwy i sentymentalny flegmatyk, któremu wrodzona nieśmiałość przeszkadza w sprawach sercowych. Z pewnością posiada jednak wielbicielki, chętnie do niego wzdychające, ale stara się tego przez skromność nie zauważać i raczej nie uczyni pierwszego kroku. Rodzina ma dla Alberta jednak bardzo duże znaczenie. Poświęci dla niej wszystko, o ile nie jest to toksyczna relacja między ludźmi. Tego mężczyzny nie można ograniczać i brać pod pantofel. Mimo wyciszenia i spokojnego sposobu bycia, potrafi zerwać się i nigdy nie wrócić. W zdrowym związku stara się zapewnić najbliższym wszystko, czego potrzebują, ale przyziemne sprawy pozostawia na głowie żony. Nie warto wyrywać go z zamyślenia, potrzebuje w domu enklawy pomagającej mu się zregenerować.

Imieniny Alberta

Albert imieniny obchodzi 8, 25 stycznia, 18 lutego, 8, 23 kwietnia, 11 maja, 17 czerwca, 4 lipca, 24 sierpnia, 5, 14, 15, 25 września, 22 października, 15, 21, 24 listopada, 25 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Alberta jest 15 listopada.

Życie towarzyskie

Albert lubi bywać wśród ludzi, ale niechętnie wyróżnia się z otoczenia. Łatwo też peszy się i zraża, kiedy styka się z nachalnością lub brutalnością. Jest nieśmiały, opanowany oraz delikatny. Zdecydowanie nie pociąga go popularność i nie sięgnie po uznanie, nawet gdy mu się należy. To spokojny domator, choć nie swoich mieszkań. Chętnie bowiem odwiedza znajomych, nie zamykając przed nimi drzwi również własnego domu. Przyjaciele cenią go za uprzejmość, dyskrecję, stabilność i autokontrolę. Albert potrafi odpowiednio wytłumić swoje emocje. Najbardziej w towarzystwie odpowiada mu rola filozofa – ceni sobie długie, egzystencjalne dysputy gdzieś w przytulnym, cichym kącie.

Praca i kariera zawodowa

Posiada niezawodną intuicję i wielką ciekawość świata. Jest człowiekiem o ogromnej wyobraźni, bogatym życiu wewnętrznym i dużym pragnieniu zdobywania wiedzy. Potrafi uchwycić ukryte aspekty wielu spraw. Albert to nietuzinkowy mężczyzna, którego podejście do życia niejednego zdumiewa – jego z kolei nie łatwo już zaskoczyć. Mało czym się przejmuje. Gotowy jest jednak do podjęcia każdego wyzwania oraz do poświęceń, chociaż lubi też poleniuchować i wyłączyć myślenie. Miewa przez to problemy ze skupieniem uwagi, potrafi za to snuć piękne plany. Jest mało odporny psychicznie oraz słaby fizycznie, ale lubi pracę umysłową.

Predyspozycje zawodowe

Albert spełni się jako księgowy, bankowiec, handlowiec albo nauczyciel.

Patroni Alberta

Św. Albert, Adam Chmielowski, Brat Albert (1845-1916) – polski zakonnik, powstaniec i malarz. Podczas bitwy pod Mełchowem, w powstaniu styczniowym, stracił nogę i dostał się do niewoli rosyjskiej. Po zakończeniu powstania wyjechał do Paryża, gdzie podjął studia artystyczne. Następnie ukończył studia malarskie w Monachium. W 1875 r. wrócił do kraju i szybko został jednym z najlepszych impresjonistów. W 1887 r. wstąpił do krakowskiego zakonu franciszkanów przyjmując imię brata Alberta. Za pieniądze ze sprzedaży własnych obrazów stworzył przytułek dla ubogich i potrzebujących. Założył zakon albertynów i albertynek, których celem jest opieka nad chorymi i biednymi. Zmarł w Krakowie w opinii świętości. Kanonizowany 12 listopada 1989 roku przez papieża Jana Pawła II.

Św. Albert Wielki (1200-1280) – dominikanin, doktor Kościoła. Był profesorem w Kolonii, Fryburgu i Paryżu. Nauczyciel św. Tomasza z Akwinu. Przyczynił się do rozwoju badań nad poglądami Arystotelesa i ich znaczenie dla chrześcijaństwa. Wielki autorytet, który był w stanie pogodzić zwaśnione miasta.

Św. Albert Avogadro (1149-1214) – patriarcha Jerozolimy od 1204 r. Utrzymywał przyjazne stosunki z Turkami, którzy mieli w tym czasie Ziemię Świętą pod swoim panowaniem. Został zamordowany w Jerozolimie podczas święta Podwyższenia Świętego Krzyża.

Odmiany i zdrobnienia imienia Albert

Albercik, Albercio, Albertunio, Albertusio, Albertuś, Bercik, Bercio

Formy obcojęzyczne

Albert (ogólnie przyjęta forma), Elbert (ang.), Aubert (fr.), Albertus, Edelbert (niem.), Albertin, Albrecht (czes.), Albrekt (duń., szw.), Pertti (fiń.), Alberto (hiszp., port., wł.), Albertas (litew.), Alvertos (gr.).

Nazwiska pochodzące od imienia Albert

Alberciak, Alberski, Albertowicz, Albertusiak

Znani imiennicy

Albert Camus – francuski pisarz, laureat Nagrody Nobla
Albert Einstein – niemiecki fizyk i teoretyk, laureat Nagrody Nobla
Albert Schweitzer – alzacki lekarz i misjonarz, laureat Nagrody Nobla
Albert Uderzo – rysownik francuski, ilustrator komiksów o Asteriksie
Albert Warner – amerykański producent filmowy (Warner Bros)

Przysłowia i powiedzonka

Bieży jak Albertus z wojny.
Jak Albertus po karczmach tylko wojował, a prochu nie wąchał.
Wybiera się jak Albertus na wojnę.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.