Znaczenie imienia Aleksy

Aleksy to wielki myśliciel i indywidualista, który z lubością oddaje się rozważaniom każdego za i przeciw. Nie należy tym samym do ludzi czynu. Starannie wszystko analizuje, dzięki czemu znajduje wyjście z każdej, nawet beznadziejnej sytuacji. Chętnie do tego pomaga i dzieli się wynikami swej pracy z innymi. Nie pociągają go zaszczyty, unika rozgłosu i trzyma się wytyczonych ścieżek. Twardo obstaje przy swoim zdaniu. Wolny czas poświęca sztuce, głównie awangardowej. Jest nieczuły na pochlebstwa i nieufny wobec ludzi, ale posiada kilku sprawdzonych przyjaciół i cieszy się powszechnym szacunkiem. Ciężko mu się otworzyć, również w sprawach sercowych. Unika uczuciowości. Stawia na pokrewieństwo dusz.

Pochodzenie imienia Aleksy

Aleksy to imię męskie pochodzenia greckiego, które powstało od czasownika alekso (bronię, wspomagam) i oznacza mężczyznę niosącego pomoc, obrońcę.

Rodzina i miłość

Aleksy nie potrafi się przełamać i otworzyć drzwi swego serca, nawet gdy w grę wchodzą sprawy partnerskie. Raczej niechętnie nawiązuje głębsze relacje z kobietami. Unika uczuciowości, okazywania emocji, namiętności i czułości. Uważa, że najważniejszy jest związek dusz, dlatego interesuje się kobietami wyłącznie inteligentnymi, oczytanymi i o szerokich horyzontach poznawczych. Jego partnerka musi dzielić z nim pasje i umieć dotrzymać kroku w rozmowie. Nie będzie to gorący związek ale obie połówki doznawać będą rozkoszy duchowych w codziennym obcowaniu ze sobą.

Imieniny Aleksego

Aleksy imieniny obchodzi 12, 17 lutego, 24 kwietnia, 12 czerwca, 17 lipca, 28 sierpnia, 6 września.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Aleksego jest 17 lipca.

Życie towarzyskie

Chociaż Aleksy cieszy się szacunkiem i sympatią, z natury jest nieufny wobec ludzi i niechętnie nawiązuje bliższe relacje towarzyskie. Swymi troskami czy przeżyciami dzieli się wyłącznie z wąskim gronem najlepszych przyjaciół. Z rozwagą dobiera sobie kompanów. Nie zdobędzie się jego względów pochlebstwami czy pochwałami. Stawia na ludzi bardzo do niego podobnych, o tych samych pasjach, szerokiej wiedzy na różne tematy i dających radę dorównać mu w rozmowie. Wobec ogółu pozostaje jednak sympatyczny i przyjaźnie nastawiony. Zdarza mu się wybuchnąć i napsuć krwi innym ale stosunkowo rzadko. Chyba że wpadnie w złe towarzystwo a niestety ma do tego skłonności. Na szczęście wystarczy, aby znalazł wartościowy autorytet a zmieni się od razu i powróci na ścieżkę prawa.

Praca i kariera zawodowa

Ze świecą szukać większego myśliciela indywidualisty. Aleksy z powodzeniem wykorzystuje swą inteligencję podczas rozważania każdej decyzji. Starannie analizuje wszystkie argumenty i potrafi znaleźć wyjście z każdej, nawet beznadziejnej sytuacji. Chętnie pomaga i dzieli się rezultatami swej pracy z innymi ale zdecydowanie nie jest człowiekiem czynu. Nie pociągają go zaszczyty, kariera i sława. Unika rozgłosu i woli podążać wytyczoną przez siebie ścieżką. Pozostaje nieugięty i niezależny mimo nacisków oraz ogromnych nadziei w nim pokładanych. Woli trzymać się z boku mając czas na realizację swych pasji i obcowanie ze sztuką. Pociąga go awangarda.

Predyspozycje zawodowe

Aleksy spełni się jako dziennikarz, fotoreporter lub specjalista od marketingu i reklamy.

Patroni Aleksego

Św. Aleksy – pochodził z bogatej arystokratycznej rodziny rzymskiej. Chcąc uniknąć małżeństwa wyjechał do Edessy gdzie żył z jałmużny. Kiedy po latach wrócił do Rzymu, nie rozpoznany przez nikogo spędził resztę życia pod schodami swego rodzinnego domu. Prowadził pamiętnik, w którym opisywał swoją historię. Został on odnaleziony i odczytany po jego śmierci. W jego pogrzebie wziął udział sam papież oraz biły dla niego wszystkie dzwony Rzymu. Patron ubogich, żebraków i bezdomnych.

Odmiany i zdrobnienia imienia Aleksy

Alek, Aleks, Aleś, Ali, Alo, Alutek, Aluś

Formy obcojęzyczne

Alexius (łac.), Aleck, Alexis (ang.), Aleš, Alexej (czes.), Alexis (fr.), Alejo (hiszp.), Alexis, Alexius (niem.), Aleksej, Aleksij (ros.), Alessio, Alesso (wł.)

Nazwiska pochodzące od imienia Aleksy

Aleksewicz, Aleksiewicz, Aleksiejczyk, Aleksiński, Aleksiuk, Aleksowicz

Znani imiennicy

Aleksy I Romanow – car rosyjski
Aleksy Tołstoj – rosyjski pisarz

Przysłowia i powiedzonka

Nikt lepszy, nikt godniejszy, nikt cudniejszy, nikt uczeńszy – cnotliwy jedno Aleksy.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.