Znaczenie imienia Bernard

Bernard pojawiając się, zapowiada liczne zmiany i rewolucje – niestety krwawe. To wymagający i władczy człowiek. Przechodzi jak burza. Posiada umiejętności analitycznego myślenia. Nie radzi sobie jednak w kontaktach z ludźmi, ale nie dba o to. Liczą się dla niego efekty pracy. Swoje racje wpaja nawet kijem. Łączy w sobie brak dyplomacji z bardzo silną wolą. Jest oschły i irytuje wiele osób. Nie zależy mu na uznaniu ani sympatiach. Nie hamuje złości i nie kryje się z tym, że jest mściwy. Zadowala się garstką wybrańców. Jego przyjaciele na nudę nie narzekają. Potrzebuje rodziny, ale ciężko z nim wytrzymać.

Pochodzenie imienia Bernard

Bernard to imię męskie pochodzenia staroniemieckiego. Wywodzi się od słów bero, bern (niedźwiedź) i hart (silny). Oznacza mężczyznę silnego jak niedźwiedź.

Rodzina i miłość

Bernard miłuje twarde i jasne zasady oraz stanowczo sprzeciwia się choćby najmniejszym przejawom niesprawiedliwości. Już w dzieciństwie nie pozwala w jakikolwiek sposób się faworyzować, ale też nie dopuszcza do traktowania siebie gorzej od innych. Tym samym jego spojrzenie na moralność cechują rygorystyczne osądy. Nie lubi komplikacji, niejasności i podtekstów. Nie okaże nadprogramowego ciepła ani czułości. W związku należałoby się pogodzić z jego oschłością i umieć żyć pod jego despotycznym okiem. Dlatego Bernard rzadko zakłada rodzinę, chociaż chciałby tego i czyni pewne starania. Potrzebuje bliskich oraz domowego ciepła, aby mieć wartościowe oparcie w życiu.

Imieniny Bernarda

Bernard imieniny obchodzi 12, 16, 19 stycznia, 7, 9, 16, 18 lutego, 12 marca, 14, 16 kwietnia, 20 maja, 1, 15, 29 czerwca, 2 lipca, 10, 11, 20, 21 sierpnia, 14 września, 14, 21 października, 4 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Bernarda jest 20 sierpnia.

Życie towarzyskie

Jest niesympatyczny, oschły i irytuje wielu ludzi. Bywa pewnym i wiernym przyjacielem, ale bardziej męczącym i zbyt despotycznym. Nie traci czasu na ludzi, którym nie ma nic do powiedzenia. Jeśli ktoś nie postępuje według jego myśli, przestaje dla niego istnieć. Bernard nie potrafi otworzyć się na inność, chociaż wtyka nos w nie swoje sprawy. Wyznaje jednak bardzo twarde zasady i uważa, że wszyscy powinni go słuchać. Nie zależy mu przy tym na uznaniu ani na sławie. Nie dba o to, co o nim się mówi. Nie hamuje złości, wrogości i nie kryje się z tym, że jest mściwy. Posiada szczątki uprzejmości, które pozwalają mu wybrnąć z twarzą i mimo wszystko zachować się z klasą, kiedy trzeba. Nie ma się co dziwić, że otacza go grono znajomych, jednak ci nieliczni zdecydowanie nie żałują swojego wyboru i nigdy się z Bernardem nie nudzą.

Praca i kariera zawodowa

Po jego przejściu nic już nie jest takie jak było. Bernard to chodząca bomba, chociaż nie do końca wiadomo, kiedy wybuchnie. Na pewno jednak niesie ze sobą zapowiedź licznych zmian. Jest wymagający, władczy i bardzo zasadniczy. Potrafi błyskawicznie rozwiązać niezwykle złożone problemy, ale nie radzi sobie w kontaktach z ludźmi. W pracy spotyka go przez to wiele kłótni. Łatwiej mu być szefem, chociaż i wtedy dochodzi do spięć i zostaje na lodzie. To tyran i despota. Nie przyjmuje odmiennego punktu widzenia. Swoje racje potrafi wpajać nawet kijem. I chociaż zdarza mu się wiele poświęcać dla sprawy, to zazwyczaj nie oszczędza nawet bliźnich. Liczy się dla niego wyłącznie rezultat. Bernard to połączenie absolutnego braku dyplomacji z bardzo silną wolą.

Predyspozycje zawodowe

Bernard sprawdza się niemal w każdym zawodzie i na każdym stanowisku.

Patroni Bernarda

Św. Bernard z Aosty – założyciel schronisk na Górze Jowisza i na Kolumnie Jowisza w Alpach. Hodował duże psy tresowane do służby ratowniczej w Alpach nazywane od jego imienia bernardynami. Patron górali i alpinistów.

Św. Bernard z Clairvaux (1090-1153) – w wieku 22 lat wraz ze swoim ojcem, 4 braćmi i 26 przyjaciółmi wstąpił do zakonu cystersów Citeaux. W wieku 25 lat został opatem nowego klasztoru w Clairvaux. Zakładał liczne klasztory, podróżował i pisał dzieła teologiczne. Ogłosił drugą wyprawę krzyżową do Ziemi Świętej. Patron pszczelarzy i opętanych.

Św. Bernard z Capuy – kapelan książęcy a potem biskup. Patron złotników.

Odmiany i zdrobnienia imienia Bernard

Benek, Beniek, Benio, Beniu, Benuś, Bernardek, Bernardzik, Bernaś

Formy obcojęzyczne

Bernard (ogólnie przyjęta forma), Burnard (ang.), Bernhard, Berhard, Bernd (niem.), Bernardo (hiszp., wł.), Vernardos (gr.)

Nazwiska pochodzące od imienia Bernard

Bernadkiewicz, Bernadowicz, Bernadowski, Bernadzikiewicz, Bernadzikowski, Bernadzińki, Bernakiewicz, Bernakowski, Bernarczyk, Bernardczek, Bernardkiewicz, Bernasiewicz, Bernasiński, Bernatowicz

Znani imiennicy

Bernard Buffet – francuski malarz
Bernard Ładysz – śpiewak operowy
Bernard Shaw – angielski pisarz
Bernard Wapowski – pierwszy kartograf polski
Bernardo Bellotto (Canaletto) – włoski malarz, autor cyklu widoków Warszawy
Bernardo Bertolucci – włoski reżyser filmowy

Przysłowia i powiedzonka

Gdy na św. Bernarda ziemia twarda, zima będzie harda.
Bernat nie Bernat, coś pomarasił – zapłoć!
Bernardyńska postawa, ale wilcze serce.
Prosty Biernat!

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.