Znaczenie imienia Amadeusz

Amadeusz to introwertyk, nieśmiały do tego stopnia, że ciężko odnaleźć mu się w jakiejkolwiek pracy oraz towarzystwie. Stroni od rywalizacji, konfliktów i chroni się w cieniu. Potrafi mimo to odnieść sukces, jednak po wielu trudach. Nie obiera sobie celów, niewiele planuje. Ostrożnie i nieufnie podchodzi do nowości. Boi się porażek, ponieważ dodatkowo go paraliżują. Właściwie to sam nie wie, czego dokładnie chce od życia. Posiada mimo to bardzo przyjazną naturę. Jest szczery, otwarty na ludzi i gotowy do poświęceń. Idealista! W sferze uczuć zmysłowy oraz romantyczny, chociaż pozornie zdystansowany.

Pochodzenie imienia Amadeusz

Amadeusz to imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słów amare (miłość) i deus (Bóg) co oznacza: kochany przez Boga lub kochający Boga.

Rodzina i miłość

W sferze uczuć Amadeusz również sprawia wrażenie zdystansowanego i wyważonego. Nie popada w miłostki i nie każdej kobiecie zaufa. Nie jest to typ uwodziciela. Większą wagę przywiązuje bowiem do braterstwa dusz niż do sfery cielesnej. Niemniej potrafi być zmysłowy oraz bardzo romantyczny. Umie zaskoczyć wirtuozerią podczas długiej gry wstępnej! Jak na spokojnego oraz nieśmiałego mężczyznę przystało, jest stały w uczuciach i dąży do zbudowania trwałego związku. Nie zawsze jednak potrafi pierwszy wyjść z inicjatywą. Niemniej to doskonały kandydat na troskliwego męża, spokojnego ojca i dostojną głowę rodziny. Czas wolny z bliskimi chętnie spędzi na łonie natury lub obcując z kulturą wyższą – w teatrze, galerii malarstwa, filharmonii.

Imieniny Amadeusza

Amadeusz imieniny obchodzi 28 stycznia, 30 marca, 10 sierpnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Amadeusza jest 30 marca.

Życie towarzyskie

Amadeusz posiada szczerą naturę, jest otwarty i gotowy do poświęceń, najbardziej w imię uznawanych przez siebie ideałów. To niezwykle ostrożny w postępowaniu i nieufny w stosunku do nowości mężczyzna. Interesuje się zazwyczaj muzyką oraz sztuką, a w wolnej chwili oddaje się swojemu hobby. Nie miesza się w konflikty ani spory, dopóki zaogniona sytuacja nie zacznie się klarować. Nie zalicza się także do typów towarzyskich. Jest nieśmiałym introwertykiem, który niestety łatwo ulega wpływom. Bywa, iż w młodości daje się wykorzystać fałszywym przyjaciołom. Dlatego z reguły posiada zamknięty krąg wiernych i szczerych znajomych. To w zupełności mu wystarcza.

Praca i kariera zawodowa

Amadeusz to przykład mężczyzny nieśmiałego do tego stopnia, że ciężko mu odnaleźć się w jakiejkolwiek pracy. Z trudem odnosi sukces i osiąga awans. Stroni od rywalizacji i wiele traci, stojąc w cieniu. Amadeusz przede wszystkim żyje w świecie idei oraz wyobrażeń. Jest inteligentny i ma dobrą pamięć, ale niezbyt wyczuloną intuicję. Nie wytycza sobie celów i niewiele planuje. Nigdy sam nie wie, czego dokładnie chce. Ciężko mu się zdecydować i postawić na swoim, wobec tego niewiele osiąga na polu zawodowym. Bywa, iż wpada w panikę na myśl o przeszkodach oraz trudnościach, po czym wycofuje się z podjętych działań. Boi się porażek, ponieważ dodatkowo go paraliżują. Dobrze się czuje w zawodach związanych ze sferą duchową i wymagających spokojnej analizy faktów.

Predyspozycje zawodowe

Amadeusz ma wielkie predyspozycje aby zostać znanym muzykiem, artystą lub twórcą. Będzie z niego także dobry filozof, lekarz, naukowiec, elektronik lub programista.

Patroni Amadeusza

Św. Amadeusz Sabaudzki (1435-1472) – syn Ludwika, księcia Sabaudii, następca tronu. Za namową ojca poślubił córkę króla Francji Karola VII. Potem rządy przekazał żonie i zaczął zajmować się modlitwą i pomocą biednym i chorym. Fundował klasztory. Zasłynął z pobożności i jałmużnictwa.

Św. Amadeusz z Lozanny – bizkup Lozanny. Był przełożonym opactwa cystersów Hautecombe. Jeden z najlepszych kaznodziejów swoich czasów.

Odmiany i zdrobnienia imienia Amadeusz

Amadek, Amadeo, Amadeoś, Amadi, Amadik, Amaduś, Amadzik, Amcio, Amuś

Formy obcojęzyczne

Amadeus (ogólnie przyjęta forma), Amédée (fr.), Amadeo, Amadis (hiszp.), Amadej (mac., ros., serb.), Amad, Amadeus (słoweń.), Amadeo, Amadigi, Amedeo (wł.).

Nazwiska pochodzące od imienia Amadeusz

Brak

Znani imiennicy

Amadeusz I – król Hiszpanii
Amadeusz V Wielki – twórca potęgi rodu sabaudzkiego
Amadeo Avogadro – włoski fizyk, jeden z twórców atomistycznej teorii budowy materii
Amedeo Modigliani – malarz, rysownik i rzeźbiarz włoski
Wolfgang Amadeusz Mozart – austriacki kompozytor i muzyk

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.