Znaczenie imienia Benedykt
Benedykt ma niezależną naturę i woli samodzielnie podejmować decyzje. Pracuje na swój rachunek. Jest przy tym sumienny, zaradny i skrupulatny. Dąży do realizacji wielkich idei. Benedykt to intelektualista i wolnomyśliciel. Wysokie dochody potrzebne mu są, aby prowadzić wystawne życie, zaspokajać swoje zachcianki i rozwijać się. Jest ekstrawaganckim i nieprzewidywalnym mężczyzną, ale cenionym. Przyjaźń z nim nie należy do łatwych. Często wybucha, gdy ktoś nie stosuje się do jego skomplikowanych i trudnych reguł postępowania. Rodzinę zakłada mimochodem. Ma dobre podejście do dzieci.
Pochodzenie imienia Benedykt
Benedykt to imię pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa benedictus (błogosławiony) lub od benedico (mówić o kimś dobrze, życzliwie, chwalić go). Imię oznacza osobę błogosławioną lub taką, o której dobrze się mówi i dobrze się jej życzy.
Rodzina i miłość
Benedykt uważa, iż nie nadaje się do stałego związku. Jest w tym nieco prawdy, ponieważ posiada on trudny charakter i obcowanie z nim nie jest takie proste. Często wybucha, gdy ktoś nie stosuje się do jego skomplikowanych i trudnych reguł postępowania. Potrzebuje pełnej akceptacji i zrozumienia ze strony bliskich. Trzeba zgodzić się na wszystkie jego zasady. Co jednak nie jest niemożliwe. Benedyktowi zdarza się w ostateczności założyć rodzinę. Często, nawet gdy o tym marzy, boi się podjąć takiej odpowiedzialności. Nie planuje otwarcie bycia ojcem, ale potrafi odnaleźć się w tej roli i zadziwić wszystkich pokładami uczuć rodzicielskich. Ogólnie trudno za nim nadążyć, ponieważ jest bardzo skrytym człowiekiem i nigdy do końca nie wiadomo, jak postąpi. Jego rodzina będzie mieć nie lada wyzwanie, gdy zechce namówić go do czegoś lub udobruchać. W zamian za to zapewni jednak swoim bliskim spokojny byt i dobry status materialny. Do tego będzie wzorem uczciwego i zaradnego mężczyzny, czym jego rodzina będzie się mogła chlubić.
Imieniny Benedykta
Benedykt imieniny obchodzi 12 stycznia, 16 kwietnia, 11 lipca, 13 listopada.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Benedykta jest 11 lipca.
Życie towarzyskie
Zdecydowany typ samotnika, chociaż nie można go nazwać odludkiem. Przyjaźń z nim nie należy jednak do łatwych. Benedykt to ekstrawagancki i nieprzewidywalny mężczyzna. Z trudem ustępuje i niechętnie podporządkuje się innym. Posiada niewielki procent empatii. Definitywnie wyróżnia się na tle otoczenia nie tylko wyglądem, ale także zamiłowaniami, zasadami i poglądami, których praktycznie nikt z otoczenia nie podziela. Jest także bardzo wybredny i wiele wymaga od bliższych znajomych. Kiedy się zdenerwuje, porozumienie się z nim staje się niemożliwe. Mimo to ludzie darzą go szacunkiem, ponieważ jest sprawiedliwy, postępuje etycznie i nie łamie swoich zasad. To solidny mężczyzna nieraz zaskakujący innych. Benedykt ponadto bardzo lubi podróże, wystawne życie, obcowanie ze sztuką oraz dobrą kuchnią. Nie wywyższa się mimo dobrego statusu społecznego i majątkowego, ale pozostaje sobą – zarabia bowiem po to, by móc zaspokoić własne zachcianki i potrzebę rozwoju, a nie po to, by gromadzić bogactwa. Taka postawa jest doceniana przez znajomych.
Praca i kariera zawodowa
To suwerenna jednostka, z trudem podporządkowująca się przełożonym. Benedykt ma niezależną naturę i woli samodzielnie podejmować decyzje. Raczej stroni od towarzystwa i pracuje w samotności. Daje mu to możliwość pełnego zaangażowania się w powierzone obowiązki. Potrafi cały poświęcić się pracy, o ile przynosi mu ona satysfakcję. Sfera zawodowa jest najważniejszym obszarem jego życia. Pracuje na swój rachunek. Dzięki wrodzonej zaradności i smykałce do interesów z łatwością zarabia pieniądze i osiąga swe cele. Nie jest jednak materialistą. Dla niego najistotniejsza jest realizacja wielkich idei. Benedykt to intelektualista i wolnomyśliciel. Interesuje się tym, co tajemnicze, zakryte przed wzrokiem większości, a nawet mistyczne. Posiada rzadką zdolność łączenia w spójną całość rzeczy na pozór do siebie niepasujących. Zadziwia zręcznością i skrupulatnością, dlatego wszyscy uważają go za godnego zaufania.
Predyspozycje zawodowe
Benedykt najlepiej sprawdza się jako swój własny szef, dlatego często prowadzi własny biznes. Ponieważ potrzebuje niezależności, może początkowo podjąć pracę jako przedstawiciel handlowy, zarządca filii przedsiębiorstwa, księgowy czy dyplomata.
Patroni Benedykta
Św. Benedykt z Nursji (480-547) – założyciel sławnego zakonu benedyktynów. Jego opactwo na Monte Cassino założone w 529 roku stało się ważnym ośrodkiem europejskiego życia religijnego. Napisana przez niego reguła zakonna stała się wzorem dla zakonów i zgromadzeń Europy zachodniej. W 1964 roku papież Paweł VI ogłosił św. Benedykta głównym patronem Europy.
Św. Benedykt (970-1003) – męczennik pochodzący z Beneventu we Włoszech. Widząc niemoralne życie wielu księży, pielgrzymował po świecie w ramach pokuty za nich. Wraz ze św. Janem przybył do Polski na dwór Bolesława Chrobrego. W Międzyrzeczu otrzymali oni ziemię pod klasztor i przyjmowali polskich uczniów. Zamordowany wraz z towarzyszami przez okolicznych rabusiów w 1003 roku.
Św. Benedykt Józef Labre (1748–1783). Pochodził z Francji. Został pielgrzymem i wędrował po różnych krajach, odwiedzając rozmaite sanktuaria, żyjąc z jałmużny i praktykując całkowite ubóstwo. Zmarł z wycieńczenia organizmu. Patron bezdomnych i żebraków.
Św. Benedykt z Anianu (750–821) – benedyktyn, dokonał reformy życia zakonnego.
Św. Benedykt II – papież od 684 roku. Uzyskał rezygnację cesarzy bizantyjskich z prawa do zatwierdzania wyboru papieży.
Odmiany i zdrobnienia imienia Benedykt
Benedyktek, Benedyktuś, Benek, Beniek, Benio, Benuś
Formy obcojęzyczne
Benedict, Ben, Bennet (ang.), Benedikt, Benediktus, Bendix (niem.), Benedict, Benoît (fr.), Benedicto, Benito (hiszp.), Benedetto, Benito, Bettino, Betto (wł.), Venediktos (gr.), Benedikt, Bene, Benedik, Venedikt (połud.-słow), Benediktas, Benys, Benas, Benis (litew.), Benedek, Bene (węg.).
Nazwiska pochodzące od imienia Benedykt
Banach, Banachowicz, Banasiewicz, Banaszczak, Bendykiewicz, Bendykowski, Benedyczak, Benedyczek, Benedycki, Benedykowiak,
Benedykczak, Benedyktowicz
Znani imiennicy
Benedykt Hertz – bajkopisarz i satyryk
Benedykt Polak – franciszkanin, pionier podróżnictwa
Benedykt Zientara – historyk
Benedykt XVI (Joseph Ratzinger) – niemiecki duchowny rzymskokatolicki, papież od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013. Pierwszy biskup rzymski od XIII wieku, który dobrowolnie zrzekł się urzędu papieża.
Benito Mussolini – dyktator włoski
Przysłowia i powiedzonka
Benedykt w pole z grochem, Wojciech z owsem jedzie, Marek ze lnem, a Filip tatarkę wywiedzie.
Jak po Benedykcie ciepło, to i w lecie będzie piekło.