Znaczenie imienia Bartosz

Bartosz jest sumiennym, poważnym i odpowiedzialnym człowiekiem. Zawsze wie, co mówi i robi. Stara się także przy tym kontrolować każdy ruch swój oraz swojego otoczenia. Ludzie go drażnią, jeśli nie są tak zorganizowani jak on. Ceni sobie uporządkowany tryb życia i bardzo źle się czuje, gdy coś idzie nie po jego myśli. We wszystkim cechuje go wielka precyzja oraz systematyczność. Bartosz potrafi być bowiem pedantem do szpiku kości, czym nie raz drażni ludzi wokół. Do tego nie przebiera w słowach, a poczucie wyższości sprawia, iż z wiekiem staje się coraz bardziej zarozumiały i próżny. Raczej nie posiada dużego grona znajomych – nie prowadzi też bogatego życia towarzyskiego. To zdecydowanie typ domatora.

Pochodzenie imienia Bartosz

Bartosz to polska, skrócona forma imienia Bartłomiej. Może także pochodzić od staropolskiego imienia Bartodziej lub słowa bartnik.

Rodzina i miłość

Bartosz jest typem domatora, ponieważ dom to jego twierdza. Sam musi wszystko zrobić i sam zaplanować – tylko wówczas jest szczęśliwy. Posiada niezwykłą energię i zapał do pracy, dlatego nawet po powrocie z biura nie usiądzie w kapciach przed telewizorem, ale natychmiast się czymś zajmuje. Uwielbia majsterkować lub zajmować się działką. Potrzebuje przy tym systematycznego uznania tak, jak w pracy. Nie należy go jednak zbytnio chwalić, aby nie stał się nie do wytrzymania. Może na tyle zrazić do siebie swoich bliskich, iż grozi mu utrata rodziny. Ważne jest, aby spotkał odpowiednią kobietę, której uda się nad nim zapanować i sprowadzać od czasu do czasu do parteru z wyżyn jego ego.

Imieniny Bartosza

Bartosz imieniny obchodzi 21, 30 kwietnia, 24 czerwca, 5, 6 lipca, 24 sierpnia, 3 września, 11 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Bartosza jest 24 sierpnia.

Życie towarzyskie

Źle się czuje, gdy coś nie jest przez niego zaplanowane lub znajduje się nie na swoim miejscu, czyli ustalonym przez niego. Wyraźnie podkreśla swą postawą i słowami wyższość nad bałaganiarzami. Bartosz potrafi być pedantem do szpiku kości, czym nie raz drażni swoje otoczenie. Do tego nie przebiera w słowach, a poczucie wyższości sprawia, iż staje się co raz bardziej zarozumiały i próżny. Raczej nie posiada dużego grona znajomych – nie prowadzi też bogatego życia towarzyskiego. Woli spędzać czas wolny w spokoju domowych pieleszy. Ludzie go wręcz drażnią, jeśli nie są tak zorganizowani jak on. Nie jest jednak tak straszny, jak próbuje się pokazać. W głębi duszy to wrażliwy i serdeczny mężczyzna, który chętnie wyświadcza przysługi.

Praca i kariera zawodowa

Jest sumiennym i bardzo odpowiedzialnym pracownikiem. Bartosz to poważny mężczyzna, który zawsze wie, co mówi i robi. Nie popełni błędu i nie palnie głupstwa. Potrafi za to rzucić celną ripostę. Jest do tego wszechstronnie wykształcony i posiada rozległą wiedzę. Pytania zadaje jedynie w celu uzupełnienia swoich informacji, ponieważ lubi się kształcić i być wszechwiedzący. Cechuje go dodatkowo niezwykła precyzja i systematyczność. Lubi wieść uporządkowany tryb życia, dlatego wybiera stabilne zawody, najlepiej na posadach państwowych. Nie nadaje się do roli przedsiębiorcy, a już na pewno nie drobnego. Szefowie doceniają jego oddanie i obowiązkowość, dlatego często odnosi sukcesy i pnie się po szczeblach awansu.

Predyspozycje zawodowe

Bartosz sprawdzi się w służbach mundurowych takich jak policja czy wojsko. Może być również świetnym sędzią, prawnikiem i lekarzem.

Patroni Bartosza

Brak

Odmiany i zdrobnienia imienia Bartosz

Bartek, Barti, Bartunio, Bartuń, Bartusiek, Bartuś, Bart, Barto, Bartko, Bartyś

Formy obcojęzyczne

Bartholomew (ang.), Bartholomé (fr.), Bartel (niem.), Bartoš (połud.-słow)

Nazwiska pochodzące od imienia Bartosz

Brak

Znani imiennicy

Bartosz Bosacki – piłkarz, obrońca reprezentacji Polski
Bartosz Głowacki – kosynier w czasie insurekcji kościuszkowskiej spod Racławic
Bartosz Heller – dziennikarz i komentator sportowy
Bartosz Kizierowski – polski pływak, olimpijczyk, mistrz Europy w pływaniu na 50 m stylem dowolnym
Bartosz Opania – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny

Przysłowia i powiedzonka

Bartosz na Gierzyka, a Gierzyk na Bartosza każe.
Bartosz! Jak się masz? Tak jak o mnie dbasz.
Sam Bartek zje, ale sam nie zrobi.
Sam Bartek zrobił, sam Bartek zjadł.
Bartosz za swój grosz.
Niech pan panem będzie, a z wygodą sługa, Bartosz do siekiery, a Maciek do pługa.
Co chłop, to Bartek!
Zalecał się Bartek Marynie, gdy zoczył kiełbasy w kominie.
Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła i nam pączków nasmażyła.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.