Znaczenie imienia Arkadiusz

Arkadiusz głównie jest ekstrawertykiem, który chętnie niesie pomoc słabszym. Nie kieruje się przy tym emocjami, ale wyostrzonym poczuciem sprawiedliwości. Ma duszę rycerza, zawsze gotowego do walki o słuszną sprawę. Żywo sprzeciwia się każdej krzywdzie oraz dyskryminacji, ale nie jest obłudny. Kierują nim głębokie przekonania. Czasem odcina się od ludzi, aby odpocząć i zebrać myśli. Nieustannie poszukuje ideału w świecie i w sobie. Lubi przy tym ponarzekać na otaczającą go rzeczywistość – nie jest jednak pesymistą. To szarmancki, pełen uroku osobistego, a przy tym niejednokrotnie przystojny mężczyzna. Nie sposób go nie lubić. Jest pełen entuzjazmu i niebanalnych pomysłów.

Pochodzenie imienia Arkadiusz

Imię Arkadiusz pochodzi od greckiego słowa arkadikós lub łacińskiego Arcadicus i Arkadilius. Oznacza: szczęśliwy jak Arkadyjczyk.

Rodzina i miłość

Arkadiusz jest zdecydowanie typem domatora. Kocha swoją rodzinę, chętnie pomaga żonie w obowiązkach a dzieciom w ich problemach. Zgodnie ze swą naturą staje do walki o dobro i szczęście swych bliskich. Lubi dostatek i wygody – zatem wywalczy również nieco wyższy poziom społeczny. Jest optymistą i wesołkiem, jego dom powinien być ciepłym miejscem i bezpiecznym, zarówno dla rodziny, jak i niego. Mimo dobrych chęci, jest jednak dość leniwy i ciężko zmotywować go do wstania z kanapy. Potrafi przy tym niebywale narzekać i burczeć, ale głównie dla zasady. Kiedy odpoczywa i rozmyśla, lepiej przeczekać – na pewno niebawem poderwie się do działania i kolejnych rewolucji. W miłości jest oddany i wierny – tego samego wymaga od swojej wybranki. Gotów jest oddać swe życie, aby obronić ukochaną! Z trudem jednak odnajduje tę jedyną, ponieważ marzy o ideale. Jeśli poczuje się kochany i akceptowany – odda swe serce, ale nie da się oszukać. Jest czuły i spragniony czułości – potrafi się rozpłakać, kiedy coś go wzruszy. Swą naturą ujmuje kobiety i niejedna o nim marzy.

Imieniny Arkadiusza

Arkadiusz imieniny obchodzi 12 stycznia, 4 marca, 1 sierpnia, 13 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Arkadiusza jest 12 stycznia.

Życie towarzyskie

Pomimo despotycznej i nieraz ślepej moralności, Arkadiusz cieszy się szacunkiem wśród mężczyzn i uznaniem u kobiet. Jest do tego szarmancki, pełen uroku osobistego, a często również przystojny. Z każdej sytuacji potrafi wybrnąć zachowując uśmiech na twarzy. Nie sposób go nie lubić i nie cenić. Jest pełen entuzjazmu i niekonwencjonalnych pomysłów – cieszą go własne osiągnięcia, przez co czasem jest postrzegany jako zarozumialec. Ale daleko mu do tego! Po prostu postępuje emocjonalnie. Jego przyjaciele wiedzą, iż nadchodzi taki moment, gdy Arkadiusz wystąpi na podium i zacznie wykrzykiwać swe przekonania. Ma przy tym wiele racji, ponieważ jest bystrym obserwatorem i potrafi doskonale ocenić każdą sytuację. Porywa serca i otwiera oczy swym słuchaczom.

Praca i kariera zawodowa

Typowy wojownik o miłość i równość – wykorzysta każdą sytuację, by wykrzyczeć swoje oburzenie, ból i sprzeciw. Walczy do upadłego z krzywdą i dyskryminacją, ale nie jest obłudny. To jego głębokie przekonania. Arkadiusz jest bowiem mężczyzną o wyostrzonym poczuciu sprawiedliwości i rycerskiej naturze. Potrafi przekonywać innych do swoich idei i robi to. Doskonale sprawdza się w roli agitatora, przywódcy czy polityka. Często kieruje się marzeniami i mrzonką, ale nie brak mu również zmysłu praktycznego. Nieustannie poszukuje ideału w świecie i w sobie. Lubi ponarzekać na rozczarowującą rzeczywistość – nie jest jednak pesymistą. Po stoczonej walce usuwa się do samotni, aby tam zebrać siły i zaplanować kolejny atak. Lubi rozmyślać nad losem ludzkości. Jeśli w dzieciństwie przyłoży się do nauki – może odnieść sukces. Musi jednak się postarać, ponieważ same zdolności nie wystarczą, a on jest dość leniwy.

Predyspozycje zawodowe

Arkadiusz sprawdzi się w zawodzie prawnika, adwokata bądź sędziego, będzie także dobrym naukowcem, publicystą albo duchownym.

Patroni Arkadiusza

Św. Arkadiusz – Męczennik z Cezarei Mauretańskiej (obecnie Algieria). Za panowania Dioklecjana torturowany, nie wyrzekł się wiary. Śmierć poniósł 12 stycznia 250 r.

Odmiany i zdrobnienia imienia Arkadiusz

Areczek, Arek, Aruś

Formy obcojęzyczne

Arcadius (łac.), Arcadius (ang., fr.), Arkadij, Arkadi (czes.), Arcadio (hiszp.), Arkadi, Arkadius (niem.), Arkadij (ros.), Arkad, Arkadij, Arkadije (połud.-słow.), Arcadio (wł.)

Nazwiska pochodzące od imienia Arkadiusz

Arkuszewski

Znani imiennicy

Arkadiusz Bazak – aktor
Arkadiusz Skrzypaczek – mistrz świata w pięcioboju

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.