Znaczenie imienia Antoni
Antoni nie potrafi walnąć twardą pięścią w stół, ale posiada na tyle dużo cierpliwości i determinacji, iż często osiąga planowany cel. Nie jest przebojowy ani agresywny, mimo to można polegać na jego zaangażowaniu. To mężczyzna zdecydowany, solidny oraz odpowiedzialny. Czasem bywa dość powolny i ociąga się z podjęciem wiążących decyzji – nie należy jednak go popędzać ani stosować przymusu. Antoni może nagle stracić całą wewnętrzną równowagę i zamknąć się w sobie. Czasem sprawia wrażenie, iż sam nie wie, czego chce albo nie umie tego wyrazić. Posiada jednak dobrą intuicję, na której polega znacznie częściej niż na logice. W sprawach sercowych nie jest wylewny, ale pozostaje wierny wybrance.
Pochodzenie imienia Antoni
Imię Antoni jest łacińskiego pochodzenia i wywodzi się od rzymskiego rodu Antoniuszy. Imię to oznacza: wspaniały, doskonały, wybitny.
Rodzina i miłość
Wytrwałość, odpowiedzialność i rozwaga wróżą Antoniemu sukcesy również na polu sercowych podbojów. To materiał na wspaniałego męża oraz opiekuńczego ojca. Chociaż początkowo dość zagubionego i nieprzewidywalnego. Z trudem przychodzi mu podjęcie wiążących decyzji, ponieważ świetnie zdaje sobie sprawę z wszelkich konsekwencji. Bywa, iż po długim namyśle i zrobieniu kroku naprzód, przystępuje nagle do odwrotu i działa inaczej niż postanowił. Relacje z kobietami utrudnia mu dodatkowo skłonność do zamykania się w sobie. Nie jest wylewny i ciężko go nieraz zrozumieć. Jeśli jednak trafi na odpowiednią kobietę, która zaakceptuje go, takim jakim jest – okazuje się, że Antoni posiada bardzo sentymentalną duszę. Pozostaje wierny wybrance swego serca. Jego życiowym celem jest bowiem założenie rodziny i zbudowanie solidnego domu, w którym mógłby się schronić.
Imieniny Antoniego
Antoni imieniny obchodzi 9, 12, 17, 19 stycznia, 6, 7, 28 lutego, 1, 28 marca, 3, 4, 10 kwietnia, 2, 3, 10, 13, 16 maja, 7, 12, 13, 14 czerwca, 1, 5, 7, 10, 24 lipca, 3, 5, 7, 24 sierpnia, 3, 24, 30 września, 17, 24, 27, 31 października, 7 listopada, 7, 28 grudnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Antoniego jest 13 czerwca.
Życie towarzyskie
Antoni jest z reguły nieśmiały, chociaż ogólnie otwarty na ludzi. W swoisty sposób obserwuje świat filozoficznym okiem – gotowy w każdej chwili zamknąć się w sobie lub zmienić swe postanowienia. Czasem sprawia wrażenie, iż sam nie wie, czego chce albo nie umie tego wyrazić. Do tego jest rygorystyczny w kwestiach moralnych i wiele od innych wymaga. Chętnie udziela porad, pomaga, ale też niestety organizuje innym życie. Doskonale zna się przy tym na ludzkich duszach oraz charakterach. Posiada wierny krąg towarzyszy, gdyż na co dzień jest wesołym kompanem, na którym zawsze można polegać. Tłumów jednak unika. To lojalny, solidny i wierny przyjaciel.
Praca i kariera zawodowa
Nie jest przebojowy ani agresywny, mimo to można polegać na jego zaangażowaniu, a sam Antoni ma szansę na realizację swych najśmielszych pomysłów. Jest to mężczyzna zdecydowany, solidny i odpowiedzialny. Nie potrafi co prawda walnąć twardą pięścią w stół, ale posiada na tyle dużo cierpliwości i determinacji, iż często osiąga planowany sukces. Syntetyczna inteligencja i dobra pamięć to dodatkowe atuty. Niestety cechuje go umiarkowana pewność siebie i bywa, iż długo zwleka z podjęciem jakiejś decyzji. Nie należy jednak na niego naciskać ani zmuszać go do robienia kilku rzeczy naraz, ponieważ w końcu utraci równowagę. Wystarczy odpowiednio go zmotywować, nie krytykować i wykorzystać jego ogromny entuzjazm oraz odwagę. Antoni jest naprawdę dobrym, solidnym i odpowiedzialnym pracownikiem. Unika porażek, ponieważ są dla niego bardzo bolesne. Nie załamuje się jednak do końca.
Predyspozycje zawodowe
Antoni sprawdza się w zawodach, w których wymaga się wytrwałości, konsekwencji, rozwagi i odpowiedzialności. Może to być praca jako naukowiec, prawnik lub menedżer.
Patroni Antoniego
Św. Antoni Wielki (251-356) – pustelnik urodzony w Koman nad Nilem. W wieku 20 lat po śmierci rodziców sprzedał majątek, pieniądze rozdał ubogim i rozpoczął życie pustelnicze na pustyni gdzie ciężko pracował, modlił się i pokutował. W 311 r. kiedy cesarz Maksymian rozpoczął prześladowania chrześcijan, św. Antoni przeniósł się w góry gdzie dożył ponad 100 lat. Jest patronem chroniącym przed zarazą i ogniem oraz opiekunem zwierząt, szczególnie trzody chlewnej.
Św. Antoni Padewski (1195-1231) – urodził się w Lizbonie, działał w Padwie jako wybitny kaznodzieja. Był franciszkaninem, o którym opowiadano legendy. Jego nauk zawsze słuchało tysiące wiernych. Z powodu słabego zdrowia zmarł z wyczerpania na przedmieściach Padwy. Jest patronem zakonu franciszkańskiego, górników, narzeczonych, małżeństw, ubogich oraz rzeczy zagubionych.
Św. Antoni Peczerski (XI w.) – pustelnik pochodzący z okolic Kijowa. Założył słynną Ławrę Peczerską w Kijowie. Około 1054 r. zbudował podziemną cerkiew i zgromadził grupę 12 mnichów dając początek życiu monastycznemu na Rusi. Jest patronem chroniącym przed pożarem oraz patronem wędliniarzy.
Św. Antoni Maria Claret (1807-1870) – arcybiskup Santiago na Kubie, spowiednik hiszpańskiej królowej Izabeli II. Założyciel Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Maryi (zakonu klaretynów) oraz kobiecego Instytutu Apostolskiego Marii Niepokalanej.
Św. Antoni Maria Gianelli (1789-1846) – biskup Bobbio. Założył dwa zgromadzenia zakonne: Córek Marii z Orto i Misjonarzy św. Alfonsa Liguoriego.
Św. Antoni Maria Pucci (1819-1892) – przez 45 lat był proboszczem w Viareggio we Włoszech. Przez wiernych uznany za ojca ubogich, sierot, chorych i kuracjuszy.
Św. Antoni Maria Zaccaria (1502-1539) – założyciel kilku zgromadzeń zakonnych oraz inicjator 40 godzinnego nabożeństwa. Zmarł w Cremonie wyczerpany pracą w wieku 37 lat.
Odmiany i zdrobnienia imienia Antoni
Anteczek, Antek, Anti, Antko, Antol, Antolek, Antolinek, Anton, Antoniczek, Antonik, Antoninek, Antonio, Antonion, Antoniusz, Antoniuszek, Antoś
Formy obcojęzyczne
Antonius (łac.), Anthony, Antony (ang.), Antonin, Antal (czes.), Antoine (fr.), Anton, Antonio (hiszp.), Anton, Antonius (niem.), Anton, Antonij (ros.), Andon, Ante, Antonij, Antonije, Antun, Tone (połud.-słow.), Antonino, Antonello, Antonio (wł.), Antanas, Antas, Antonijus (litew.), Antonios (gr.), Antto, Anton, Toni (fiń.), Antal, Antos (węg.).
Nazwiska pochodzące od imienia Antoni
Antaczak, Antalec, Antałek, Antałkiewicz, Antałowicz, Antaszek, Antczak, Antecki, Antkiewicz, Antkowiak, Antkowicz, Antkowski, Antochowski, Antolczyk, Antolski, Antołkiewicz, Antonczak, Antoniak, Antoniec, Antoniewicz, Antoniewski, Antoniszczak, Atoniszewski, Antoniuk, Antonkiewicz, Antonowicz, Antonowski, Antończak, Antończyk, Antorowicz, Antosiak, Antosiewicz, Antosiuk, Antoszak, Antoszczuk, Antoszek, Antoszewicz, Antoszewski, Antoszkiewicz, Antoszkowicz, Antowski, Antuszewski, Antychowicz
Znani imiennicy
Antoni Czechow – rosyjski nowelista i dramatopisarz
Antoni Słonimski – pisarz polski
Antonio Banderas – hiszpański aktor filmowy
Antonio Stradivari – światowej sławy włoski konstruktor instrumentów smyczkowych
Antonio Vivaldi – włoski skrzypek i kompozytor
Anthony Kiedis – lider i wokalista zespołu „Red Hot Chili Peppers”
Przysłowia i powiedzonka
Święty Antoni od zguby broni.
Na święty Antoni bydło się gzi i goni.
Ani Antoni na morzu wiatru nie dogoni.
Na święty Antoni pierwsza się jagódka zapłoni.
Żytko na Antoni kwiat najtęższy goni, a w górach na Wita dopiero zakwita.
Kto na świętego Antoniego sieje tatarkę, sto miarek zbierze za miarkę.