Wielka Księga Imion

Znaczenie imion męskich

Interesuje Cię pochodzenie i znaczenie imion męskich? Dobrze się składa, gdyż imiona męskie mogą kryć w sobie wiele ciekawych sekretów. Nasza księga imion męskich odkryje przed Tobą tajemnice męskich imion. Dowiedz się co oznacza Twoje imię, co kryje się za imieniem bliskiej Ci osoby lub wybierz odpowiednie imię dla syna!

Znalezionych imion: 76

A

Adam

Imię Adam pochodzi z wielu źródeł: z języka hebrajskiego adam (ludzie) lub adhamah (ziemia), sumeryjskiego ada-mu (mój ojciec), akadyjskiego ad-mu (stworzony, zrodzony, dziecko) lub arabskiego adama (łączyć się). Najczęściej przyjęte jest znaczenie biblijne: pierwszy człowiek stworzony przez Boga. (Znaczenie imienia Adam)

Adrian

Imię Adrian jest pochodzenia łacińskiego i oznaczało ono osobę z miasta Adria (Hadria) w Piccenum w Italii. W przeszłości imię Adrian nosiło kilku sławnych cesarzy rzymskich. (Znaczenie imienia Adrian)

Aleksander

Imię Aleksander pochodzi od greckiego słowa aleksandros, składającego się z dwóch członów: alekso (bronię się, odpieram atak) i andros (mężczyzna, mąż). Imię to oznacza: obrońca ludzi, troszczący się o mężów lub odpierający wrogów. (Znaczenie imienia Aleksander)

Andrzej

Imię Andrzej pochodzi z języka greckiego od słowa andros (mąż, mężczyzna) lub anderios (męski). Oznacza: mężny, odważny. (Znaczenie imienia Andrzej)

Antoni

Imię Antoni jest łacińskiego pochodzenia i wywodzi się od rzymskiego rodu Antoniuszy. Imię to oznacza: wspaniały, doskonały, wybitny. (Znaczenie imienia Antoni)

Arkadiusz

Imię Arkadiusz pochodzi od greckiego słowa arkadikós lub łacińskiego Arcadicus i Arkadilius. Oznacza: szczęśliwy jak Arkadyjczyk. (Znaczenie imienia Arkadiusz)

Arnold

Arnold t to imię męskie pochodzenia staroniemieckiego. Wywodzi się od słów arn (orzeł) i waltan (panować). Oznacza mężczyznę, który panuje nad wszystkim jak orzeł. (Znaczenie imienia Arnold)

Artur

Imię Artur jest pochodzenia celtyckiego lub walijskiego, prawdopodobnie wywodzi się ze słowa art, arth (niedźwiedź). Niektórzy wiążą je również z językiem greckim arktos (niedźwiedzica). (Znaczenie imienia Artur)

B

Bartłomiej

Bartłomiej to imię pochodzenia aramejskiego. Wywodzi się od słów: bar (syn) i tholomai – co jest imieniem męskim oznaczającym oracz lub wojownik. Znaczeniem imienia Bartłomiej to: syn oracza lub syn wojownika. (Znaczenie imienia Bartłomiej)

Bartosz

Bartosz to polska, skrócona forma imienia Bartłomiej. Może także pochodzić od staropolskiego imienia Bartodziej lub słowa bartnik. (Znaczenie imienia Bartosz)

Benedykt

Benedykt to imię pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa benedictus (błogosławiony) lub od benedico (mówić o kimś dobrze, życzliwie, chwalić go). Imię oznacza osobę błogosławioną lub taką, o której dobrze się mówi i dobrze się jej życzy. (Znaczenie imienia Benedykt)

Błażej

Błażej pochodzi od łacińskiego słowa blatio (gadać, paplać) i oznacza gadułę lub człowieka błagającego, modlącego się. (Znaczenie imienia Błażej)

Bogusław

Imię Bogusław jest pochodzenia starosłowiańskiego i oznacza: ten, który sławi Boga. (Znaczenie imienia Bogusław)

Bolesław

Bolesław to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza: bardzo sławny lub ten, który ma zdobyć większą sławę. (Znaczenie imienia Bolesław)

C

Cezary

Cezary jest to imię pochodzenia łacińskiego, prawdopodobnie od słowa caedere (ciąć, wycinać), co miało oznaczać: wycięty z łona matki (stąd pojęcie „cesarskie cięcie”) lub słowa caesaries (kędzierzawy, o bujnych włosach). (Znaczenie imienia Cezary)

Cyprian

Cyprian jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa Kyprios (cypryjski). Pierwotnie oznaczało osobę rodem z Cypru. (Znaczenie imienia Cyprian)

Czesław

Czesław jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza: ten, który ma czcić sławę, dobrą cześć albo zasługujący na cześć i sławę. (Znaczenie imienia Czesław)

D

Damian

Damian to imię pochodzenia greckiego, od imienia bogini Damii, czczonej w Epidaurze, lub od démios (lekarz ludowy). Oznacza: pogromca, poskromiciel, ale i uzdrowiciel. (Znaczenie imienia Damian)

Daniel

Daniel jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od imienia Danijjel. Oznacza: sędzią moim jest Bóg albo (wg tekstów akadyjskich) potężny jest mój Bóg. (Znaczenie imienia Daniel)

Dariusz

Dariusz jest to imię pochodzenia staro perskiego, od słowa Dãrayavahuš (podtrzymujący dobro). Imię to nosiło trzech perskich królów. (Znaczenie imienia Dariusz)

Dawid

Dawid jest to imię pochodzenia hebrajskiego, oznacza: dowódca, opiekun, również godny kochania, ukochany. W Polsce występuje od XIII wieku. (Znaczenie imienia Dawid)

Dominik

Dominik to imię łacińskie oznaczające mężczyznę poświęconego Bogu. Pochodzi od słowa dominicus, które oznacza: pański, należący do Boga. (Znaczenie imienia Dominik)

E

Emil

Emil jest to imię pochodzenia etruskiego, ukształtowane w języku łacińskim. Wywodzi się od słowa aemulus (ten, który rywalizuje, współzawodniczy z kimś; zazdrośnik) lub od nazwy rodu rzymskiego Emiliuszy (Aemilius). (Znaczenie imienia Emil)

Eryk

Eryk jest to imię pochodzenia staroniemieckiego, od słów era (cześć, honor) i richi (bogaty). Oznacza: ten, dla którego honor jest rzeczą najważniejszą. (Znaczenie imienia Eryk)

F

Filip

Filip jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa filihippos (kochający konie lub znawca koni). (Znaczenie imienia Filip)

Franciszek

Franciszek to imię pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słowa frank (wolny) i oznacza człowieka wolnego, z plemienia Franków. Pierwszy raz imię to nosił św. Franciszkowi z Asyżu. Jego matka była Francuzką i nazywała syna Francesco co po włosku oznacza Francuzik. (Znaczenie imienia Franciszek)

G

Grzegorz

Grzegorz jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa grêgorikós (czuwający, czujny). Oznacza: czujny, gorliwy, ale i gotowy do nocnego czuwania i modlitw. (Znaczenie imienia Grzegorz)

H

Hubert

Hubert jest to imię pochodzenia staroniemieckiego, od słów hugu (duch, dowcip) i beracht (jaśniejący, błyszczący). Oznacza osobę, którą charakteryzuje bystry umysł i poczucie humoru. (Znaczenie imienia Hubert)

I

Igor

Imię Igor prawdopodobnie pochodzi od skandynawskiego imienia Ingwar, które wywodzi się od słów Ingwo (bóstwo skandynawskie) i wari (stróż, obrońca). Możliwe jest także pochodzenie słowiańskie od słów igo (jarzmo, niewola) i gore (pali się) – oznacza to osobę, którą niewola pali, niszczy, zamęcza. (Znaczenie imienia Igor)

Ireneusz

Ireneusz jest to imię pochodzenia greckiego od słowa eirene, które oznacza spokój. (Znaczenie imienia Ireneusz)

J

Jacek

Jacek jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa hyakinthos (kwiat hiacynt). (Znaczenie imienia Jacek)

Jakub

Jakub jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa aqeb (pięta), lub skrót aramejskiego słowa ja’aqob’el (niech Bóg ochrania). (Znaczenie imienia Jakub)

Jan

Jan jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słów Jehu (Jahwe) i channah (łaska). Oznacza: cieszący się boską łaską. (Znaczenie imienia Jan)

Janusz

Imię Janusz powstało od zdrobnienia imienia Jan. Szybko zyskało popularność w Polsce i zaczęło funkcjonować niezależnie. Niektórzy badacze uważają imię Janusz również za czeską i węgierską odmianę imienia Jan. Inna teoria mówi, że imię Janusz wywodzi się ono od imienia boga Janusa, czczonego w starożytnym Rzymie, patrona miast i bram. (Znaczenie imienia Janusz)

Jarosław

Jarosław to imię pochodzenia starosłowiańskiego wywodzące się od słów jaro (ostry, surowy) i sław (sława, chwała). Imię oznacza: ten, który słynie z porywczości i siły, gwałtownego usposobienia. (Znaczenie imienia Jarosław)

Jerzy

Jerzy to imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa geos (ziemia) oznaczające rolnika uprawiającego rolę. (Znaczenie imienia Jerzy)

K

Kacper

Imię Kacper pochodzi z języka perskiego (Gathaspar) i oznacza skarbnika. (Znaczenie imienia Kacper)

Kamil

Kamil jest to imię pochodzenia łacińskiego, od nazwy znanego rzymskiego rodu Camilli. Łacińskie camillus oznacza dosłownie: szlachetny chłopiec lub urodzony z wolnych rodziców, szlachetny. (Znaczenie imienia Kamil)

Karol

Karol jest to imię pochodzenia starogermańskiego, od słowa charal, carl (mąż, mężczyzna) lub skandynawskiego – oznaczałoby wówczas człowiek prosty, chłop. Imię to nosił słynny król Franków, Karol Wielki, od którego wywodzą się słowiańskie słowa oznaczjące panującego: król (pol.), král (czes.), kralj (serb., chorw.). (Znaczenie imienia Karol)

Konrad

Konrad jest to imię pochodzenia staroniemieckiego, od słów kuoni (śmiały) i rad (rada). Oznacza: odważny, skory w udzielaniu rad innym. (Znaczenie imienia Konrad)

Krystian

Krystian to imię pochodzenia grecko-łacińskiego wywodzące się od słów Christianus, Cristianus. Imię to oznacza: należący do Chrystusa. (Znaczenie imienia Krystian)

Krzysztof

Krzysztof jest to imię pochodzenia greckiego, od słów Christos (Chrystus) i phero (nieść). Oznacza: niosący (w sobie), wyznający Chrystusa. (Znaczenie imienia Krzysztof)

L

Leszek

Leszek jest to imię pochodzenia staropolskiego, prawdopodobnie pierwotna forma imienia Lech. Oznacza: ten, który działa chytrze, podstępnie. (Znaczenie imienia Leszek)

Ł

Łukasz

Łukasz jest to imię pochodzenia grecko – łacińskiego, pochodzi od słowa Lucanus – pochodzący z Lukanii w południowej Italii, lub przekształcenia imienia Lucjusz. (Znaczenie imienia Łukasz)

M

Maciej

Maciej jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa Mattijjah (dar Jahwe). Oznacza: ten, który jest darem Boga. (Znaczenie imienia Maciej)

Maksymilian

Maksymilian to imię pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się ono od słowa maximus (największy) oraz Aemilius czyli nazwy znanego rzymskiego rodu Emiliuszy. Imię to oznacza największego z Emiliuszów. (Znaczenie imienia Maksymilian)

Marcin

Marcin jest to imię pochodzenia łacińskiego od imienia Martius, oznacza: ten, który jest związany z bogiem Marsem. (Znaczenie imienia Marcin)

Marek

Marek jest to imię pochodzenia łacińskiego, od imienia boga wojny Marsa. Oznacza: wielki wojownik, należący do Marsa. (Znaczenie imienia Marek)

Mariusz

Mariusz jest to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od imienia boga wojny Marsa lub nazwy rzymskiego rodu Mariaszów. (Znaczenie imienia Mariusz)

Mateusz

Mateusz jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa Mattania (dar Jahwe, dar Boży). W Polsce występuje od XII wieku. (Znaczenie imienia Mateusz)

Michał

Michał jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa mikha’el (któż jest jak Bóg?). Może również oznaczać: do Boga podobny. Jest to imię biblijne. Nosił je pierwszy z archaniołów. W Polsce występuje od średniowiecza. Największą popularność zyskało w XIX wieku. (Znaczenie imienia Michał)

Mikołaj

Mikołaj to imię pochodzenia greckiego (Nikólaos) od słów nike (zwycięstwo) i laos (lud). Oznacza tego, który odniósł zwycięstwo dla swojego ludu. (Znaczenie imienia Mikołaj)

Miłosz

Miłosz to imię pochodzenia słowiańskiego, utworzone poprzez zdrobnienie starosłowiańskich imion takich jak: Miłosław, Miłorad, Miłowuj. Imię to oznacza: miłujący lub umiłowany. (Znaczenie imienia Miłosz)

Mirosław

Mirosław jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego, od słów mir (pokój) i sława. Oznacza: ten, który ma być sławny, przynosząc pokój swojemu ludowi. (Znaczenie imienia Mirosław)

N

Norbert

Norbert jest to imię pochodzenia staroniemieckiego, od słów nord (północ) i beraht (błyszczeć, jaśnieć). Oznacza: sławny mąż z północy. (Znaczenie imienia Norbert)

O

Oskar

Oskar to imię pochodzenia skandynawskiego, od słów As (skandynawskie bóstwa) i kar (miecz, włócznia). Oznacza: ten, który otrzymał miecz z rąk bogów. Możliwe jest również pochodzenie germańskie co oznaczałoby wtedy: posiadający bożą włócznię. (Znaczenie imienia Oskar)

P

Patryk

Patryk jest to imię, które pochodzi od łacińskiego słowa patricius, co oznacza patrycjuszowski, szlachecki, szlachetnie urodzony. (Znaczenie imienia Patryk)

Paweł

Paweł jest to imię pochodzenia łacińskiego, od słowa paulus (drobny, mały). Oznacza człowieka małego wzrostu, drobnej budowy ciała. W Polsce nadawane jest od XII wieku. (Znaczenie imienia Paweł)

Piotr

Piotr jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa petros (skała). Oznacza: niezłomny jak skała. (Znaczenie imienia Piotr)

Przemysław

Przemysław to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Jest to zmieniona forma imienia Przemysł oznaczającego człowieka bystrego, sprytnego, przemyślnego. (Znaczenie imienia Przemysław)

R

Radosław

Radosław jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza: ten, który chce zdobyć sławę lub radosny i sławny. (Znaczenie imienia Radosław)

Rafał

Rafał jest to imię pochodzenia hebrajskiego, a tłumaczy się je – Bóg uzdrawia. (Znaczenie imienia Rafał)

Robert

Robert jest to imię pochodzenia starogermańskiego, od imion Rodebert, Rupert, Ruprecht, Rupprecht, składających się ze słów hrod (sława, chwała) i beraht (błyszczący). Oznacza: sławny, znakomity zdobytą sławą. (Znaczenie imienia Robert)

Roman

Roman to imię pochodzenia łacińskiego, od słowa romanus (rzymski). Oznacza osobę pochodzącą z Rzymu oraz posiadającą cnoty cechujące prawdziwego Rzymianina. (Znaczenie imienia Roman)

S

Sebastian

Sebastian to imię pochodzenia greckiego, od słowa sebastos co oznacza: dostojny, czcigodny, znakomity. Imię to oznacza człowieka ogólnie szanowanego lub mieszkańca Sebasty. (Znaczenie imienia Sebastian)

Sławomir

Sławomir to imię staropolskie, złożone z członów Sławo- (sława, sławić) i -mir (pokój, spokój, dobro). Imię to oznacza: ten, który zdobywa sławę poprzez pokój, pokojowe zachowanie. (Znaczenie imienia Sławomir)

Stanisław

Stanisław to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza: ten, który jest sławą swego rodu lub sławny z racji posiadania pięknego stanu, czyli domu. (Znaczenie imienia Stanisław)

Sylwester

Sylwester to imię pochodzenia łacińskiego i wywodzi się od słowa silvestris oznaczającego: „człowiek żyjący w lesie”, „dziki”. (Znaczenie imienia Sylwester)

Szymon

Szymon jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słów szim on (Bóg wysłuchał). (Znaczenie imienia Szymon)

T

Tadeusz

Tadeusz to imię pochodzenia aramejskiego i oznacza mężczyznę sprytnego, odważnego. Imię to jest znane już od czasów biblijnych. (Znaczenie imienia Tadeusz)

Tomasz

Tomasz jest to imię pochodzenia aramejskiego, od słowa toma (podwójny, bliźniak). W Polsce nadawane jest od XII wieku. (Znaczenie imienia Tomasz)

W

Wiesław

Wiesław to imię słowiańskie o nie do końca wyjaśnionym pochodzeniu. Prawdopodobnie wywodzi się od staropolskich imion Więsław, Więcesław i Wielisław. Imię to może oznaczać mężczyznę, który docenia osiągniętą sławę lub głosi sławę. (Znaczenie imienia Wiesław)

Wiktor

Imię Wiktor pochodzi od łacińskiego słowa victor co oznacza: zwycięzca. (Znaczenie imienia Wiktor)

Włodzimierz

Włodzimierz to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Składa się ze słów Włodzi- (panuje) i -mierz, które pochodzi od dawnego -mir (pokój). Pierwotną formą tego imienia jest Włodzimir. Imię to oznacza: dzielnego władcę, który zyskał sławę i pokój przez swoje władanie. (Znaczenie imienia Włodzimierz)

Wojciech

Wojciech jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Oznacza: wojak przynoszący pociechę lub wojownik, któremu walka sprawia radość. (Znaczenie imienia Wojciech)

Z

Zbigniew

Zbigniew jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza: ten, który zbyt często się gniewa lub, który powinien pozbyć się gniewu. (Znaczenie imienia Zbigniew)

Użytkowanie strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegóły w Polityce Prywatności.