Wielka Księga Imion

Imiona na literę J

Zobacz najpopularniejsze imiona żeńskie i męskie na literę J. Sprawdź pochodzenie i znaczenie imion rozpoczynających się tą literą. Poznaj charakter osób noszących imię na literę J!

Znalezionych imion: 19

Jacek

Jacek jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa hyakinthos (kwiat hiacynt). (Znaczenie imienia Jacek)

Jadwiga

Jadwiga to imię pochodzenia starogermańskiego i wywodzi się od słów hadu (walka) i wig (bój). Oznacza: waleczna kobieta, zwyciężająca w boju. (Znaczenie imienia Jadwiga)

Jakub

Jakub jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa aqeb (pięta), lub skrót aramejskiego słowa ja’aqob’el (niech Bóg ochrania). (Znaczenie imienia Jakub)

Jan

Jan jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słów Jehu (Jahwe) i channah (łaska). Oznacza: cieszący się boską łaską. (Znaczenie imienia Jan)

Janina

Janina jest to żeńska forma imienia Jan. W Polsce imię to w tej formie pojawiło się pod koniec XIX w. Wcześniej było popularne jako Jana albo Joanna. (Znaczenie imienia Janina)

Janusz

Imię Janusz powstało od zdrobnienia imienia Jan. Szybko zyskało popularność w Polsce i zaczęło funkcjonować niezależnie. Niektórzy badacze uważają imię Janusz również za czeską i węgierską odmianę imienia Jan. Inna teoria mówi, że imię Janusz wywodzi się ono od imienia boga Janusa, czczonego w starożytnym Rzymie, patrona miast i bram. (Znaczenie imienia Janusz)

Jarosław

Jarosław to imię pochodzenia starosłowiańskiego wywodzące się od słów jaro (ostry, surowy) i sław (sława, chwała). Imię oznacza: ten, który słynie z porywczości i siły, gwałtownego usposobienia. (Znaczenie imienia Jarosław)

Jerzy

Jerzy to imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa geos (ziemia) oznaczające rolnika uprawiającego rolę. (Znaczenie imienia Jerzy)

Joachim

Joachim to imię pochodzenia hebrajskiego wywodzące się od słowa Jehojaqim (Bóg pomoże, pocieszy, pokrzepi). Oznacza: wzmocniony, pokrzepiony przez Boga. (Znaczenie imienia Joachim)

Joanna

Joanna jest to imię, które pochodzi od męskiego imienia Jan. (Znaczenie imienia Joanna)

Jolanta

Jolanta jest to imię pochodzenia greckiego, od słów ion (fiołek) i anthos (kwiat). Oznacza: skromna i delikatna. (Znaczenie imienia Jolanta)

Jowita

Jowita to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego, które powstało od imienia boga Jowisza – najwyższego boga panteonu rzymskiego oraz patrona państwa. (Znaczenie imienia Jowita)

Józef

Józef to imię pochodzenia hebrajskiego. Wywodzi się od biblijnego Józefa, syna Jakuba i Racheli. Powstało od słów Jo (skrót od Jahwe, Bóg) i josaf (przydać). Oznacza: niech przyda Jahwe (Bóg), czyli: niech Bóg pomnoży (rodzinę). (Znaczenie imienia Józef)

Judyta

Judyta jest to imię pochodzenia hebrajskiego, które wywodzi się od słowa Jehudit oznaczającego mieszkankę Judei. (Znaczenie imienia Judyta)

Julia

Julia jest to imię pochodzenia rzymskiego, imię to stało się popularne od czasów Juliusza Cezara. Protoplastą rzymskiego rodu Juliuszów miał być Julus, syn legendarnego Eneasza. Jako żeńska forma imienia Juliusz oznacza: promienista, młoda. W Polsce występuje od XVIII wieku. (Znaczenie imienia Julia)

Julian

Julian to imię męskie pochodzenia łacińskiego, które utworzono poprzez spolonizowanie łacińskiego imienia Julianus. (Znaczenie imienia Julian)

Julita

Julita to imię żeńskie, które wcześniej funkcjonowało jako zdrobnienie imienia Julia. (Znaczenie imienia Julita)

Juliusz

Juliusz to imię męskie pochodzenia łacińskiego wywodzące się od słowa Iulius. Oznacza ono mężczyznę należącego do rodu Juliuszów. (Znaczenie imienia Juliusz)

Justyna

Justyna jest to imię, które pochodzi od męskiego imienia Justyn. (Znaczenie imienia Justyna)

Użytkowanie strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegóły w Polityce Prywatności.