Znaczenie imienia Jan
Jan jest sprawiedliwy i pracowity. Szanuje obyczaje, kulturę i doświadczenia ludzi. Charakteryzuje go wyjątkowa inteligencja. Potrafi robić dziesięć rzeczy naraz, i to robić dobrze. Jest zarazem obiektywny i subiektywny, pełny pewności siebie i względnej nieśmiałości. Przez swój upór często sprzeciwia się, gdy proponuje mu się coś nowego. Po prostu od początku wydaje mu się, że zna najlepszy sposób postępowania. Trudno go przekonać zwłaszcza, że często ma rację. Jan jest doskonałym organizatorem, ale ma jedną wadę: chce wszystko robić sam. Wobec wszystkich jest hojny i szczery, ale wydaje się zanadto inteligentnym, aby być w pełni ludzkim. Czasem ciężko z nim wytrzymać. W miłości wierny i oddany.
Pochodzenie imienia Jan
Jan jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słów Jehu (Jahwe) i channah (łaska). Oznacza: cieszący się boską łaską.
Rodzina i miłość
Rodzinę ceni Jan na równi z przyjaciółmi – lubi przebywać w towarzystwie, ale także zaszyć się w domowym zaciszu. Ma bowiem wrażliwą naturę i musi posiadać miejsce odosobnienia na ziemi, aby odreagować zawody życiowe. Jan rzadko egzaltuje swe uczucia i w pełni panuje nad swym popędem seksualnym. Nie lubi tracić kontroli nawet w dziedzinie zmysłów. Nie da się go uwieść, ale można skraść mu serce. Jest wierny i oddany swej wybrance. Gustuje w kobietach inteligentnych i wartościowych. Posiada określone plany życiowe, w których nie brak miejsca dla rodziny i domu. Nie zawsze jednak potrafi pogodzić to z pracą. Jan przejawia duży szacunek do tradycji, kultury i doświadczenia innych, zwłaszcza swych przodków. Ma konserwatywne poglądy na sprawy rodzinne – ceni sobie partnerstwo i podział ról, dba o żonę i dzieci oraz odpowiedzialnie podchodzi do swoich obowiązków w związku. Jego miłość jest pewna i stabilna, jak wszystko, za co się weźmie.
Imieniny Jana
Jan imieniny obchodzi 10, 17, 23, 25, 27, 31 stycznia, 4, 5, 8 lutego, 5, 8, 17, 27, 28, 30 marca, 7, 13 kwietnia, 6, 10, 12, 15, 16, 18, 21, 22, 23, 24, 26, 27, 30 maja, 12, 16, 22, 24 czerwca, 20, 21, 29 sierpnia, 3, 11, 13, 17, 20, 21, 26, 28 września, 1, 2, 3, 9, 19, 20, 23 października, 11, 12, 13, 24, 26 listopada, 4, 14, 21, 23, 27 grudnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Jana jest 24 czerwca.
Życie towarzyskie
Jan jest bardzo towarzyski i posiada zrównoważoną naturę. Jest względnie nieśmiały, ale pogodny i otwarty na innych. Zawsze chętnie pomoże oraz doradzi i to bezinteresownie. Często ma rację i potrafi ocenić rzeczywistość zarówno obiektywnie, jak i subiektywnie. Cechuje go w pewnym sensie empatia, ale nie całkowita – uparcie trwa przy swoim i uważa się za nieomylnego. Wszystkich swych przyjaciół traktuje na równi, niezależnie od płci. W jego towarzystwie każdy dobrze się czuje. Ludzie go cenią i darzą zaufaniem. Jan jest hojny i szczery, ale wydaje się zanadto inteligentnym, aby być w pełni ludzkim. Czasem ciężko z nim wytrzymać.
Praca i kariera zawodowa
Pan Złota Rączka w najlepszym wydaniu! Jan posiada bowiem rozległą i wszechstronną wiedzę oraz umiejętności. Cechuje go dodatkowo nieprzeciętna inteligencja i zdolności manualne. Sprawdzi się w każdym zawodzie, który upatrzy. Najczęściej drogę kariery obmyśla już w szkole, i tak organizuje naukę, aby osiągnąć zamierzony cel. Od dziecka cechuje go wielka ciekawość świata i reguł nim rządzących – bada wszystko na swej drodze, co go zaintryguje. Można mu powierzyć zarówno wykonanie mozolnej pracy, jak i zorganizowanie trudnego przedsięwzięcia. Nawet jeśli ma wątpliwości i opada z sił – nie poddaje się i nie daje po sobie tego poznać. Najchętniej wszystko zrobi sam, ponieważ ufa tylko w swoje wykonawstwo. Od początku wydaje mu się też, że zna najlepszy sposób postępowania i rozwiązania zagadnienia. I ma rację! Oprócz świetnej organizacji i sumienności, posiada także dar skutecznego przekazywania wiedzy. Gdziekolwiek się pojawi – osiąga sukces i jest cenionym pracownikiem.
Predyspozycje zawodowe
Zawodami odpowiednimi dla Jana są nauczyciel, leśnik, inżynier, rzemieślnik.
Patroni Jana
Św. Jan Chrzciciel – znany z Ewangelii prorok zapowiadający przyjście Jezusa. Urodził się w Ain-Karim niedaleko Jerozolimy. Życie zakończył tragicznie — został ścięty, gdyż ośmielił się upomnieć króla Heroda z powodu jego niemoralnego postępowania. Patron kowali. Uważano go również za patrona chroniącego przed gradobiciem.
Odmiany i zdrobnienia imienia Jan
Janek, Janosik, Jasiek, Jasio, Jaś, Jaśko
Formy obcojęzyczne
Joannes, Ioannes, Johannes (łac.), Joannis (gr.), John (ang.), Johann, Johannes, Jahn, Hans, Hannes (niem.), Jean (fr.), Juan (hiszp.)
Nazwiska pochodzące od imienia Jan
Janachowski, Janaczak, Janaczyński, Janakiewicz, Janalewicz, Janasiewicz, Janasiński, Janaszewski, Janaszkiewicz, Jancelewicz, Jancewicz, Janckiewicz, Janclewicz, Janczak, Janczewski, Janczkowski, Janczowicz, Janda, Janduła, Janecki, Janeczek, Janeczko, Janeczkowicz, Janiak, Janiakowski, Janicki, Janiczak, Janiczewski, Janiewicz, Janiewski, Janik, Janikowicz, Janikowski, Janikuła, Janiowicz, Janisiewicz, Janiszczak, Janiszczyn, Janiszek, Janiszewski, Janisławski, Janiszkiewicz, Janiszowski, Janiszyk, Janiszyn, Janiuk, Jankiewicz, Jankoszewski, Jankowiak, Jankowiec, Jankowski, Jankulowski, Janolowicz, Janosiak, Janosiewicz, Janosik, Janosz, Janoszak, Janoszczyk, Janoszek, Janoszkiewicz, Janoszyk, Janowicz, Janowiec, Janowski, Januchowicz, Janulewicz, Janulewski, Janulowicz, Janus, Janusik, Januszak, Januszek, Januszewicz, Januszkiewicz, Januszkowicz, Januszowicz, Januszyk, Januśkiewicz, Janyszek, Jasiak, Jasiewicz, Jasiński, Jasiątkiewicz, Jaśkiewicz, Jaśkowiak, Jaśkowski
Znani imiennicy
Jan III Sobieski (1624-96) – król Polski
Jan z Kolna (XV w.) – polski żeglarz, który miał odkryć Amerykę przed Kolumbem
Jan Brzechwa (1909-66) – poeta
Jan Długosz (1415-80) – kronikarz i dyplomata
Jan Kiepura (1902-66) – światowej sławy tenor
Przysłowia i powiedzonka
Od Cypriana aż do Jana, gdy pogoda zakichana, to od Jana do Jerzego ciągle jeszcze nic nowego, a gdy Jerzy się rozśmieje, to za kilka dni znów leje.
Czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał.