Znaczenie imienia Jakub
Jakub jest mężczyzną ruchliwym i próbuje zawojować cały świat. Lubi uczestniczyć w życiu innych – wszystko wiedzieć, doradzać, wybierać, aż do przejęcia sterów. Do pełni szczęścia musi bowiem czuć się potrzebny i przydatny. Posiada dar szybkiej i wnikliwej analizy napotkanego problemu. Niestety bardzo subiektywnie ocenia rzeczywistość. Jego słabym punktem jest egoizm. Jakub jest mimo to pogodnym człowiekiem, o dużej kulturze osobistej. Brzydzi się kłamstwem i oszustwem. Nie stanowi jednak dobrego materiału na przyjaciela. Szybko mu się nudzi oglądanie tych samych twarzy – kocha zmiany, podróże i wystawne życie. Nie jest idealnym partnerem, ale ceni sobie życie rodzinne i swoją wybrankę.
Pochodzenie imienia Jakub
Jakub jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa aqeb (pięta), lub skrót aramejskiego słowa ja’aqob’el (niech Bóg ochrania).
Rodzina i miłość
Jakub jest uroczym mężczyzną i szanuje płeć przeciwną, a kobiety to zauważają. Nieraz może się wydać zbyt energiczny i zarozumiały, ale to głównie pozory dla mas. Nie jest może idealnym partnerem, ponieważ nie potrafi wczuć się w sytuację drugiego człowieka, jednakże widać, iż ceni sobie życie rodzinne i swoją małżonkę. To zdecydowanie nie może być przeciętna kobieta! Jakub jest także dobrym gospodarzem, który z rozmachem podejmie gości i niczego nie będzie im skąpić – lubi przecież, gdy mówią o nim dobrze. Swą rodzinę i gospodarność chętnie uczyni wzorem dla okolicy. Będzie dobrym ojcem, dbającym o wychowanie i edukację swych pociech. Jednak w uczuciach do wybranki swego serca bywa zbyt zaborczy – pragnie bezwzględnej wierności, a zdaje sobie sprawę z uroków kobiety u swego boku.
Imieniny Jakuba
Jakub imieniny obchodzi 5 lutego, 14 marca, 3, 17, 30 kwietnia, 1, 3, 6, 11 maja, 1 czerwca, 5, 13, 14, 25 lipca, 6 sierpnia, 9 września, 3, 9, 20, 21 października, 28 listopada, 20 grudnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Jakuba jest 25 lipca.
Życie towarzyskie
Bardzo chętnie pomaga i doradza innym, w czym się sprawdza, ponieważ posiada dar szybkiej i wnikliwej analizy problemu. Niestety jest też egoistą i bardzo subiektywnie ocenia rzeczywistość. Nie przywiązuje wagi do trwałych przyjaźni, gdyż nie lubi zbyt długo oglądać tych samych twarzy. Kocha zmiany i podróże, a w towarzystwie pragnie przede wszystkim imponować i stać w centrum wydarzeń. O wszystkim musi wiedzieć, we wszystko się wtrącić. Niekiedy tak bardzo pragnie zwrócić na siebie uwagę otoczenia, iż robi widowisko ze swojej osoby, nie zawsze godne oklasków. Jakub jest jednak przede wszystkim bardzo pogodnym mężczyzną, o dużej kulturze osobistej i ogładzie towarzyskiej. Brzydzi się kłamstwem, oszustwem oraz złym prowadzeniem innych. Lubi natomiast wystawne przyjęcia, oryginalne dania, ploteczki i dobrze zorganizowane spotkania z obecnymi przyjaciółmi.
Praca i kariera zawodowa
Na ogół aktywny i bardzo ruchliwy – próbuje bowiem zwojować cały świat. Pragnie być przy tym przede wszystkim przydatny. Jest dobrze zorganizowany, ale traci rezon, gdy czuje się pominięty. Nieustannie pragnie imponować i potrzebuje pochwał, aby się zmotywować do walki. Nie można jednak w tym względzie przesadzić, aby nie spoczął na laurach. Jakub jest wszechstronnie uzdolniony i posiada inteligencję zarówno analityczną, jak i syntetyczną. Z łatwością wykonuje skomplikowane operacje myślowe i jest przy tym niezwykle metodyczny.
Predyspozycje zawodowe
Jakub sprawdzi się w zawodzie informatyka, matematyka, fizyka lub po prostu naukowca bądź badacza. Wszystko zależy od zainteresowań wyniesionych z domu rodzinnego.
Patroni Jakuba
Jakub – postać biblijna. W Księdze Rodzaju syn Izaaka i Rebeki, brat bliźniak i rywal Ezawa, praojciec Izraelitów.
Odmiany i zdrobnienia imienia Jakub
Jakubek, Jakusz, Kuba, Kubuś
Formy obcojęzyczne
Jakobus (łac.), Jack, Jacob, James, Jimmy (ang.), Jacob, Jakobus (niem.), Jacques (fr.), Jacobo, Jaime, Diego (hiszp.)
Nazwiska pochodzące od imienia Jakub
Jakubcewicz, Jakubczak, Jakubczenko, Jakubczyk, Jakubczyński, Jakubecki, Jakubiak, Jakubicki, Jakubiec, Jakubiecki, Jakubielski, Jakubik, Jakubiński, Jakubisiak, Jakubkiewicz, Jakublewicz, Jakubowicz, Jakubowski, Kubacewicz, Kubaciewicz, Kubaczkowski, Kubakowski, Kubala, Kubaliński, Kubalski, Kubanowski, Kubański, Kubarski, Kubasik, Kubaszewicz, Kubaszkiewicz, Kubaszyński, Kubczak, Kubecki, Kubera, Kuberacki, Kuberkowski, Kubiacz, Kubiak, Kubiakowski, Kubiatowicz, Kubiatowski, Kubica, Kubicki, Kubiczak, Kubiczek, Kubik, Kubiec, Kubin, Kubiniec, Kubinkiewicz, Kubinowski, Kubiński, Kubis, Kubisiewicz, Kubiszewski, Kubnicki, Kubonicz, Kuboszewski, Kubowicz
Znani imiennicy
Jacob Grimm (1785-1863) – filolog, twórca zbioru baśni dla dzieci
Jakub Sienkiewicz – muzyk zespołu Elektryczne Gitary
Kuba Wojewódzki – dziennikarz muzyczny
Przysłowia i powiedzonka
Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie.
Nie frasuj się, Kuba, znajdzie się zguba.
Na świętego Jakuba ostatnia już siewów próba.