Znaczenie imienia Joachim

Bycie potrzebnym daje mu szczęście. Joachim to aktywny i zaangażowany mężczyzna, bardzo inteligentny i pomysłowy. Niestety brak mu wiary w siebie, dlatego usilnie poszukuje aprobaty. Wszędzie go pełno, we wszystko się angażuje i każdemu chce pomóc. Nawet na siłę. Mocno przeżywa wszelkie porażki, do których duma nie pozwala mu się przyznać. W samotności analizuje jednak swoje błędy i wyciąga z nich słuszne wnioski. Potrzebuje ludzi dookoła, ale nie umie być stały w przyjaźni. Nudzą go w kółko te same twarze. Kocha szaleństwo i dobrą zabawę. Jeśli osiągnie równowagę, będzie dobrym mężem i ojcem.

Pochodzenie imienia Joachim

Joachim to imię pochodzenia hebrajskiego wywodzące się od słowa Jehojaqim (Bóg pomoże, pocieszy, pokrzepi). Oznacza: wzmocniony, pokrzepiony przez Boga.

Rodzina i miłość

Spełnienie w pracy i utrzymanie dobrych kontaktów z otoczeniem gwarantują stabilizację pożycia partnerskiego u Joachima. Będzie ze spokojem znosił fanaberie bliskich, spełniając niemalże każdą ich zachciankę. Jeśli jednak nie osiągnie równowagi i nie znajdzie prawdziwej namiętności, ciężko będzie mu się ustatkować. Potrafi zmieniać partnerki jak rękawiczki, nie przywiązując wagi do uczuć innych. Dostrzega jedynie własne problemy. Bywa w tym wręcz wyrachowany. Miłosne podboje nie sprawiają mu kłopotów – potrafi być uroczy, uwodzicielski i czuły. Jest także ogromnie zazdrosny, co dodatkowo komplikuje mu życie uczuciowe.

Imieniny Joachima

Joachim imieniny obchodzi 26 lipca, 16 sierpnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Joachima jest 26 lipca.

Życie towarzyskie

Cel jego życia stanowi poszukiwanie przyjemności i aprobaty. Potrzebuje ludzi dookoła siebie, ale w przyjaźni nie potrafi być prawdziwie trwały. Szybko nudzą go te same twarze. Jest wielkim egoistą, który musi być w centrum uwagi. Role drugoplanowe stanowią ujmę na jego honorze. Joachim musi imponować innym i cieszy się, gdy wie, że wzbudza zazdrość otoczenia. Niestety zdarza mu się robić z siebie widowisko i to nie raz w kiepskim guście. Najlepiej nie przywiązywać zbyt wielkiej wagi do tego co robi. Sam skutecznie analizuje swoje działania i wyciąga z nich wnioski, chociaż nie zawsze obiektywne. Bywa tak dalece zapatrzony w siebie, że aż niesprawiedliwy. Z Joachimem da się jednak wytrzymać i warto być w jego pobliżu, jeśli chce się zasmakować szaleństwa i przeżyć niejedną przygodę.

Praca i kariera zawodowa

Musi czuć się potrzebny, aby być szczęśliwym. Joachim to bardzo ruchliwy i aktywny mężczyzna. Prędko znajduje rozwiązania zawiłych problemów i w mig pojmuje ich sedno. Wyróżnia się wyjątkową inteligencją analityczno-syntetyczną. Niestety zbyt często stara się imponować a duma nie pozwala mu przyznać się do błędu lub zaniedbania. Mocno przeżywa swoje porażki. Stara się we wszystkim uczestniczyć, wszędzie dorzucić swoje trzy grosze i zgarniać nagrody. Usilnie poszukuje uznania i akceptacji, stając się wręcz namolnym. Z tych względów trudno się z nim współpracuje, choć można liczyć na jego zaangażowanie. Dobrze nie pozwolić mu odgrywać ważniaka.

Predyspozycje zawodowe

Joachim najlepiej czuje się w zawodach, które zapewniają mu ruchliwość i zmiany takie jak: aktor, muzyk, dziennikarz.

Patroni Joachima

Św. Joachim – ojciec Najświętszej Marii, Bożej Rodzicielki. Wraz z żoną Anną, po 20 latach bezpłodnego małżeństwa, doczekali się córki. Wszystko dzięki modlitwom Joachima, któremu anioł oznajmił, że jego modlitwy zostały wysłuchane przez Boga. Patron małżeństw, stolarzy i sukienników.

Odmiany i zdrobnienia imienia Joachim

Joachimek, Joachimcio, Chimek, Chimcio

Formy obcojęzyczne

Joachim (ogólnie przyjęta forma), Joakim, Jochem, Jochen (niem.), Gioachino, Gioacchino, Giovacchino (wł.), Akim (ros.), Jakim, Joahim, Joakim (połud.-słow.)

Nazwiska pochodzące od imienia Joachim

Jachimczak, Jachimczuk, Jachimczyk, Jachimecki, Jachimiak, Jachimowicz, Jachimowski, Joachimiak, Joachimowicz, Joachymiak, Joachymowicz

Znani imiennicy

Joachim Halupczok – kolarz szosowy, medalista olimpijski, mistrz świata
Joachim Lelewel – historyk, poliglota (znał 12 języków) i działacz polityczny
Joachim Marx – piłkarz i trener piłkarski, zdobywca złotego medalu olimpijskiego
Joachim Mencel – krakowski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor
Joachim von Ribbentrop – niemiecki dyplomata i polityk faszystowski

Przysłowia i powiedzonka

Joachima boską mocą dzionek już się równa z nocą.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.