Znaczenie imienia Jolanta

Jolanta jest osobą opanowaną i ostrożną. Cechy te pozwalają jej stawić czoło trudnym sytuacjom. W niektórych okolicznościach staje się agresywna. Nie podejmie działania wbrew swej woli! To ekstrawertyczka, uzewnętrzniająca swe reakcje i łatwo przystosowująca się do otoczenia. Jest wspaniałą towarzyszką spotkań i niezastąpioną rozmówczynią. Odczuwa silną potrzebę dawania siebie innym. To kobieta pełna zrozumienia, empatii i wrażliwości na potrzeby napotykanych ludzi. Jolanta jest urodzoną rewolucjonistką. Chętnie angażuje się w każdą ideę, co do której nabierze przekonania. Do tego to kochająca matka i czuła małżonka – jeśli tylko pozwoli jej się postępować zgodnie z własną wizją rodziny.

Pochodzenie imienia Jolanta

Jolanta jest to imię pochodzenia greckiego, od słów ion (fiołek) i anthos (kwiat). Oznacza: skromna i delikatna.

Rodzina i miłość

Jolanta to wymarzona partnerka. Potrafi czytać w myślach i sercu nie tylko swego wybranka, ale i potencjalnych konkurentek. Gdy pokocha – zdobędzie! Jeśli jej nie zależy – szybko zrezygnuje ze współzawodnictwa. Jest dumna i dość despotyczna, ale za to wierna i oddana. Ze smakiem i klasą poprowadzi dom. Będzie godnie podejmować gości, a znajomi rodziny pokochają ją, jako niezastąpioną przyjaciółkę i ostoję w trudnych chwilach życiowych. Kochająca matka i czuła małżonka – jeśli tylko pozwoli jej się postępować zgodnie z własną wizją rodziny.

Imieniny Jolanty

Jolanta imieniny obchodzi 15, 17 czerwca, 4 lipca, 15 września, 17 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Jolanty jest 15 czerwca.

Życie towarzyskie

Wyważona, powściągliwa, z niezwykłym wyczuciem taktu – tak w skrócie można opisać Jolantę. Jest to kobieta pełna zrozumienia dla innych i chętnie niosąca pomoc. Właściwie nigdy nie przestaje pomagać. Z łatwością zjednuje sobie ludzi, ponieważ jest opanowana i pełna empatii. Równie chętnie jak wysłuchuje, dzieli się z innymi swoimi odczuciami i emocjami, przez co jest dobrą towarzyszką spotkań w gronie znajomych. Bardzo liczy się z opinią publiczna i zdaniem swoich przyjaciół – stara się zachowywać godnie i odpowiedzialnie, aby nikogo nie urazić i nie pominąć. Gdy obdarza przyjaźnią – robi to na całe życie!

Praca i kariera zawodowa

Z zapałem godnym bohaterki Jolanta oddaje się realizacji każdej idei, co do której nabierze przekonania. Nie podejmie działania wbrew swej woli! Posiada liczne zdolności, a największym jej atutem jest charyzma, dzięki której z łatwością pociąga za sobą innych. Ostrożnie podejmuje decyzje, aby nabrać sił do stawiania czoła trudnym sytuacjom. Przenikliwość pomaga jej znaleźć wyjście z każdej sytuacji. Nie ulega emocjom i wpływom – sama kieruje swoim losem i wyborami. Wyszukuje sobie nie tyle zawodu, co konkretną pracę. I zawsze taką, w której może odgrywać znaczącą rolę oraz nieść pomoc innym.

Predyspozycje zawodowe

Jolanta może być dobrą ekonomistką, nauczycielką, lekarzem, architektem i aktorką.

Patroni Jolanty

Błogosławiona Jolanta – księżna wielkopolska (1244 – 1305). Była jedną z dworek bł. Kingi, później została małżonką księcia Bolesława Pobożnego.

Odmiany i zdrobnienia imienia Jolanta

Jola, Jolancia, Jolcia, Jolka, Jounia, Jolusia, Joluś

Formy obcojęzyczne

Iolanta, Jolanta (ogólnie przyj. forma), Iolande, Iolanthe, Yolande (ang.), Jolenta, Jolanda, Yolanthe (niem.)

Nazwiska pochodzące od imienia Jolanta

Jolantowicz, Jolantowski, Jolankiewicz, Jolaczyk, Jolczak, Jolkowiak, Jolski

Znani imiennicy

Jolanta Fajkowska – dziennikarka telewizyjna
Jolanta Fraszyńska – aktorka
Jolanta Kwaśniewska – prezydentowa
Jolanta Pieńkowska – dziennikarka telewizyjna
Jolanta Wołłejko – aktorka

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.