Znaczenie imienia Zofia

Zofia jest zaradną, pracowitą i rozsądną kobietą. Do tego bardzo elokwentną i energiczną. Ma mnóstwo pomysłów i kocha szaleć. Wśród znajomych odgrywa zazwyczaj ważną rolę, często uchodząc za przywódcę grupy. Zofia bowiem mocno zaznacza swą obecność w świecie. Jest osobą wesołą i pełną pogody ducha. Chętnie też niesie pomoc, ale gdy ktoś ją o to poprosi. Dzięki swym cechom jest życzliwie traktowana przez otoczenie i cieszy się sympatią oraz szacunkiem wielu ludzi. Jest osobą godną naśladowania i stawiania za wzór. Poza tym jest kobietą intrygującą, subtelną i bardzo pociągającą. Potrafi siać zamęt i niepokój wśród mężczyzn. Często przy tym się zakochuje i pragnie dzielić z ukochanym każdą chwilę życia.

Pochodzenie imienia Zofia

Zofia jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa sophia (mądrość).

Rodzina i miłość

Zofia jest intrygująca i pociągająca. Potrafi siać zamęt i niepokój wśród mężczyzn. W gronie swoich znajomych ma niejednego adoratora. Sama też bardzo często się zakochuje – jest wówczas jeszcze bardziej zwariowana, pragnie spędzać z ukochanym każdą chwilę dnia i niestety zdarza się jej zbyt narzucać wybrankowi. Jej partner powinien cechować się opanowaniem i stanowczością, aby w pełni przywiązać do siebie tę szaloną duszę. Nie powinien za to nigdy próbować jej poskromić i okiełznać! Zofia zdecydowanie jest przeznaczona dla mężczyzn kochających wesołe i impulsywne kobiety. Trzeba być również przygotowanym i pogodzić się z tym, iż Zofia rolę matki i żony pojmuje w dość niecodzienny sposób. Potrafi jednak poświęcić dla rodziny pracę i karierę, a jej dom pełen będzie miłości i radości.

Imieniny Zofii

Zofia imieniny obchodzi 30 kwietnia, 15, 24 maja, 18, 30 września.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Zofii jest 15 maja.

Życie towarzyskie

Zofia mocno zaznacza swą obecność w świecie. Jest zdecydowana odgrywać zawsze główną rolę w każdym przedsięwzięciu. Lubi otaczać się wesołym gronem znajomych i organizować ze swą bandą pełne przygód wypady. Nie cofnie się przed żadną podróżą, nie zmarnuje żadnego słonecznego dnia siedząc w domu! Narzuca otoczeniu nadzwyczajne tempo życia od najmłodszych lat. Jest osobą wesołą i pełną pogody ducha. Chętnie niesie pomoc, gdy ktoś ją o to poprosi – ma wielkie serce i z przyjemnością przyjmuje rolę uroczej pocieszycielki. Jej działania odnoszą skutek, ponieważ nigdy nie pozostaje niezauważona. Cieszy się ponadto życzliwością otoczenia ze względu na swą subtelność, wrażliwość i silne poczucie sprawiedliwości.

Praca i kariera zawodowa

Odporna na porażki i zaradna życiowo kobieta. Do tego elokwentna i energiczna. Zofię zdecydowanie można stawiać jako wzór do naśladowania. Pracowitością przebija niejednego. Jest zarazem pełna zapału i flegmatyczna – z łatwością odnajdzie się w każdej sytuacji. Potrafi rozwiązywać szybko i skutecznie problemy, do tego odznacza się przedsiębiorczością i zaradnością. Lubi nieść innym pomoc, doradzać, opiekować się słabszymi i potrzebującymi, ale przede wszystkim pracować z ludźmi.

Predyspozycje zawodowe

Zofia dobrze sprawdzi się w takich zawodach jak: pedagog, przedszkolanka, psycholog, lekarz i handlowiec.

Patroni Zofii

Św. Zofia – Rzymianka (I lub II w.). Zginęła w pierwszym okresie chrześcijaństwa.

Odmiany i zdrobnienia imienia Zofia

Zocha, Zochna, Zofka, Zońka, Zosia, Zosienka, Zosieńka, Zośka

Formy obcojęzyczne

Sophia, Sophie, Sophy (ang.), Sophie (fr.), Sophie, Sofie, Soffie (niem.)

Nazwiska pochodzące od imienia Zofia

Zofczak, Zofeński, Zofiński, Zosiak, Zosicz, Zosowski, Zoszak, Zośkowski

Znani imiennicy

Zofia Nałkowska (1884-1954) – pisarka
Zofia Kossak-Szczucka (1890-1868) – pisarka
Zofia Kucówna – aktorka
Sophia Loren – włoska aktorka filmowa

Przysłowia i powiedzonka

Święta Zofia ciepło rozwija.
Święta Zofia kłosy rozwija.
Zachciało się Zosi jagódek.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.