Znaczenie imienia Wojciech

Wojciech potrafi opanować swoje namiętności i skłonność do wybuchów. Doskonale organizuje sobie życie oraz interesy i wytrwale dąży do celu. Nie zastanawia się nad sensem istnienia, ani metafizyką życia – podąża prostą drogą. To mężczyzna praktyczny i pewny siebie. Jest przy tym energiczny, pracowity i zaradny. Posiada jednak naturę introwertyka: mówi tylko znikomą część tego, co myśli, a motywy jego działania są zawsze ukryte. Wojciech bywa nieufny z natury. Nie ulega niczyim wpływom i ostrożnie traktuje znajomości. Nie jest typem duszy towarzystwa, nie uznaje również kompromisów i uważa, iż tylko on ma rację. Ogólnie jest pogodny i sympatyczny i nie odstrasza od siebie ludzi.

Pochodzenie imienia Wojciech

Wojciech jest to imię pochodzenia starosłowiańskiego. Oznacza: wojak przynoszący pociechę lub wojownik, któremu walka sprawia radość.

Rodzina i miłość

Mężczyzna z krwi i kości, ale gruboskórny i nieczuły. Panuje nad sobą nawet w sferze miłosnej. Nie zwraca uwagi na uczuciowość, a dominującą u niego jest sfera cielesna. Ignoruje wszystko, co nie jest racjonalne i czego nie da się zbadać. Ma własne pojęcie zmysłowości i to nie zawsze odpowiadające innym. Bardzo trudno jest być jego partnerką. Głównie dlatego, iż nie uznaje kompromisów, a jedynie podporządkowanie się jego woli. Do tego jest niezwykle zazdrosny, chociaż sam nie bywa wierny. Często naprawdę trudno stwierdzić, czy kocha, lubi, czy nienawidzi. W głębi swej natury jest dobrym mężem i ojcem, ale trzeba tę naturę odkryć i pielęgnować.

Imieniny Wojciecha

Wojciech imieniny obchodzi 23 kwietnia, 12 czerwca, 24 lipca, 20 października.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Wojciecha jest 23 kwietnia.

Życie towarzyskie

Wojciech jest nieufny z natury. To typ introwertyka, który mało komu daje się poznać dokładniej. Mówi tylko maleńką część tego, co myśli, motywy swojego działania pozostawiając w całkowitej tajemnicy. Nie ulega niczyim wpływom i ostrożnie traktuje znajomości. Nie ma wielu przyjaciół, czego powodów może być wiele. Wojciech nie jest typem duszy towarzystwa, nie uznaje kompromisów i uważa, że tylko on ma rację. Nie został stworzony do szaleństw, zabawy lub obcowania z kulturą czy sztuką w kameralnym i wyszukanym gronie. To mężczyzna praktyczny i pewny siebie. W towarzystwie pozostaje jednak pogodny i sympatyczny – nie odstrasza od siebie ludzi. Lubi nawet przyjmować gości, ale często wykorzystuje ich w karierze lub dla wzmocnienia pozycji społecznej.

Praca i kariera zawodowa

Wojciech nie zastanawia się nad sensem istnienia, ani metafizyką życia – podąża prostą drogą do konkretnego celu. Ma umysł praktyczny, nastawiony na działanie, a nie medytacje. Doskonale organizuje swoje interesy i życie. Jest energiczny, pracowity i zaradny. To rzetelny mężczyzna w pełnym tego słowa znaczeniu. Zazwyczaj lubi się uczyć i odnosi nawet sukcesy na tym polu. Jest odpowiednio dociekliwy, twórczy i analityczny – można mu śmiało wywróżyć karierę badacza lub wynalazcy. Potrafi sięgnąć po władzę i sukces, w czym, oprócz determinacja, pomaga mu silna dyscyplina. Od dziecka wie, jaką drogą chce podążać i co robić w życiu. Łatwo się adaptuje do każdych warunków pracy, chociaż czasem ciężko z nim współpracować.

Predyspozycje zawodowe

Wojciech spełni się jako wojskowy, leśnik, dziennikarz lub aktor.

Patroni Wojciecha

Św. Wojciech (Adalbert) – pierwszy patron Polski. Urodził się ok. 956 roku, jako syn czeskiego możnowładcy Sławnika, księcia Lidic. Po śmierci pierwszego biskupa Pragi, Dytmara, został jego następcą. Dwukrotnie był zmuszony do opuszczenia czeskiej stolicy. Ostatni raz, po zamordowaniu czterech jego braci w 997 roku, schronił się w Polsce, witany przez Bolesława Chrobrego. Wyruszył na Wybrzeże Bałtyckie, aby nawracać Prusów. Misja ta nie powiodła się i św. Wojciech zginął 23 kwietnia 997 roku, przebity siedmioma włóczniami. Bolesław Chrobry sprowadził jego szczątki do Gniezna. Patron Polski, Czech i Prus, również współpatron Europy.

Odmiany i zdrobnienia imienia Wojciech

Ciesiek, Wojtek, Wojteczek, Wojtunio, Wojtuś

Formy obcojęzyczne

Vojtechus (łac.), Adalbert, Adelbert (ang.), Voiteh (niem.), Vojtech (hiszp.)

Nazwiska pochodzące od imienia Wojciech

Wojciechow, Wojciechowski, Wojciechowicz, Wojcieszak, Wojcieszek, Wojcieszkiewicz, Wojcieszko, Wojciszewski, Wojtalewicz, Wojtalewski, Wojtanowicz, Wojtanowski, Wojtarowicz, Wojtasiak, Wojtasiewicz, Wojtasik, Wojtaszczyk, Wojtaszek, Wojtaszewski, Wojtaś, Wojtaśkiewicz, Wojtczak, Wojtczuk, Wojtecki, Wojtkiewicz, Wojtyło, Wojtyłło, Wójczak, Wójcik, Wójcikowski

Znani imiennicy

Wojciech Fortuna – skoczek narciarski
Wojciech Kilar – kompozytor
Wojciech Młynarski – autor tekstów i piosenkarz
Wojciech Zabłocki – szablista i architekt

Przysłowia i powiedzonka

Benedykt w pole z grochem, Wojciech z owsem jedzie, Marek ze lnem, a Filip tatarkę wywiedzie.
Na świętego Wojciecha kończy się krów uciecha.
Jak na święty Wojciech rosa, to siej dużo prosa.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.