Znaczenie imienia Władysław

Władysław to idealny, aby dowodzić i kierować ludźmi, waleczny oraz charyzmatyczny mężczyzna. Nie brak mu przy tym ambicji, energii i pewności siebie. Preferuje działanie z zaplecza, na którym ma spokój. Posiada liczne zdolności i niesamowity upór. Pracowity, solidny i wierny zasadom, został skazany na sukces. Potrafi przyznać się do błędu czy winy, dlatego szybko zdobywa zaufanie oraz sympatię. Niestety zbyt emocjonalnie podchodzi do kontaktów towarzyskich i nikogo nie podejrzewa o złe intencje. Z miejsca pomaga innym. To bardzo dobry człowiek. O sobie nie lubi mówić i niechętnie odkrywa swe serce.

Pochodzenie imienia Władysław

Władysław to imię pochodzenia słowiańskiego, które pierwotnie zapisywano jako Włodzisław. Wywodzi się ono od słów włodzi (włada, rządzi, panuje) i slaw (sława) co oznacza tego, który zawładnął sławą.

Rodzina i miłość

Władysław jest zachłanny w uczuciach – pragnie ponad siły kochać i być kochanym. Sam najlepiej też wie, czego mu potrzeba, ale raczej nie jest wylewny względem partnerki. Marzy o szczęśliwej rodzinie i dla tego marzenia skłonny jest zrezygnować z pozostałych celów. To mężczyzna mocno przywiązany do tradycji. Wierzy w nierozerwalność małżeństwa i szuka pisanej sobie przez los kobiety. Przykłada dużą wagę do jedności dusz oraz serc. Wierzy w moce nadprzyrodzone i przeznaczenie. W życiu domowym jest łagodny, wyrozumiały i skłonny do ustępstw, zwłaszcza gdy zbliża się jego kolej wykonania uciążliwych obowiązków. Zadba o dobro najbliższych i zawsze stanie w ich obronie. Lepiej nie wchodzić mu wówczas w drogę.

Imieniny Władysława

Władysław imieniny obchodzi 2, 3 kwietnia, 4 maja, 12, 27, 29, 30 czerwca, 25 września, 22 października.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Władysława jest 29 czerwca.

Życie towarzyskie

Dobrze zorganizowany, powściągliwy oraz praktyczny człowiek, niestety zbyt emocjonalnie podchodzący do kontaktów z innymi. Władysław ufa bowiem ludziom i nikogo nie podejrzewa o złe intencje. Mierzy innych swoją miarą, a jest prawdomówny, szczery oraz sprawiedliwy. Potrafi prowadzić umiejętne obserwacje otoczenia i wyciągać odpowiednie z nich wnioski, ale wrodzona dobroć każe mu pochylić się nad każdym potrzebującym. Chętnie pomaga, chociaż sam również nie gardzi dobrymi radami. Jest pełen taktu i zrozumienia wobec innych. To bardzo dobry człowiek, niestety nadmiernie przejmujący się problemami otoczenia. Sam niechętnie się zwierza i bywa ostrożny w zdradzaniu swych postanowień.

Praca i kariera zawodowa

Waleczny, wytrwały i charyzmatyczny dowódca, którego nie da się nie zauważyć. Nie brak mu ambicji, energii, odwagi ani pewności siebie, chociaż chętniej pozostaje w cieniu, aby spokojnie działać. Władysław posiada liczne zdolności i niesamowity upór. Potrzebną w życiu wiedzę zdobywa najczęściej sam ciężką, ale uczciwą pracą. Wyrywa się do działania, chętnie zgłasza na ochotnika i nie stroni od ryzyka związanego z innowacjami. Nikt nie wątpi, iż Władysław osiągnie każdy wyznaczony sobie cel, pozostając solidnym pracownikiem oraz człowiekiem wiernym swoim ideałom. Jest uczciwy, rozsądny i umie przyznać się do błędu, dlatego szybko zdobywa zaufanie innych, ciesząc się poważaniem i szacunkiem u ludzi. Sprawdza się na stanowiskach kierowniczych, bez problemu zdobywa bowiem zaufanie podwładnych.

Predyspozycje zawodowe

Władysław idealnie sprawdzi się w każdej pracy, w której będzie mógł świadczyć usługi innym ludziom. Może to być przykładowo lekarz lub prawnik.

Patroni Władysława

Św. Władysław I (1040-1095) – król węgierski, urodzony w Krakowie i wychowany w Polsce. W 1059 r. koronowany na króla Węgier. Podczas swego panowania wzmocnił państwo węgierskie i poszerzył jego granice o Chorwację. Znacznie przyczynił się także do umocnienia Kościoła. Jest głównym patronem Węgier.

Odmiany i zdrobnienia imienia Władysław

Władcio, Władciu, Władek, Władysławek, Władzik, Władzio, Władziś, Władziu

Formy obcojęzyczne

Ladislaus, Vladislaus (łac.), Ladislas (ang.), Vladislaus, Ladislaus (niem.), Ladislas (fr.), Ladislo (hiszp.), Ladislao, Vladislao (wł.), Vladislav (ros.), Vladislav, Ladislav (czes., słowac.), Vladislav, Vlado, Vladan, Ladislav (połud.-słow.).

Nazwiska pochodzące od imienia Władysław

Władyka, Władysiak, Władysławski, Władyszewski, Władyszowski, Władziński

Znani imiennicy

Władysław I Łokietek – król polski
Władysław II Jagiełło – król polski
Władysław III Warneńczyk – król polski
Władysław IV Waza – król polski
Władysław Anders – generał
Władysław Bartoszewski – polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny i historyk
Władysław Gomułka – polityk, przywódca PPR oraz PZPR
Władysław Komar – lekkoatleta, miotacz kulą, olimpijczyk
Władysław Reymont – pisarz, prozaik i nowelista, laureat nagrody Nobla
Władysław Segda – szermierz, medalista olimpijski
Władysław Sikorski – generał, polityk, premier
Władysław Szpilman – kompozytor i pianista żydowskiego pochodzenia

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.