Znaczenie imienia Weronika

Weronika ma niełatwy charakter i potrafi nagle pokazać pazurki. Bardzo żywiołowo reaguje, gdy się z czymś nie zgadza, chociaż woli pokojowe rozwiązania. Bywa istną mieszanką wybuchową. To kobieta zdecydowana i życzliwa, czasami nieco chmurna oraz zaborcza. Posiada jednak bogactwo czułości, miłości i zmysłowości. Troszczy się o bliskich i stara się ich ochraniać. Kocha wymagania, przez co nieustannie podnosi sobie poprzeczkę. Jest pracowita, dobrze zorganizowana i zdyscyplinowana. Mądrość życiową zdobywa, ucząc się na swoich i cudzych błędach. Chętnie służy innym radą. Weronika roztacza wokół siebie niebywały czar, wabi i kusi, ale nie wszystkim się podoba. Jest także gotowa do poświęceń.

Pochodzenie imienia Weronika

Weronika jest to imię pochodzenia greckiego lub bizantyjskiego, od słów phero (nieść) i nike (zwycięstwo). Tradycyjnie wywodzi się również od greckiego określenia iere eikon (święte oblicze), co związane jest z biblijnym przekazem o tzw. chuście św. Weroniki.

Rodzina i miłość

Weronika doskonale poradzi sobie w każdej sytuacji. Będzie dobrym pracownikiem, oddanym przyjacielem, ale przede wszystkim świetną panią domu. Mimo iż żyje według bardzo surowych zasad, to gotowa jest dla bliskich niejedno poświęcić. Będzie czułą partnerką i troskliwą matką. Jej mężowi można pozazdrościć wielu zmysłowych chwil, ponieważ dla Weroniki miłość, oprócz oddania, kojarzy się z popędami i przyjemnością. Jako towarzyszka życiowa będzie też wspaniale się prezentować i pracować na korzyść męża. Jeśli ten pozostanie jej wierny, Weronika poświęci wiele serca i wysiłku dla dobra rodzinnego ogniska. Może być czasem nieco chmurna i zaborcza, ale to z lęku przed stratą bądź z chęci ochraniania bliskich.

Imieniny Weroniki

Weronika imieniny obchodzi 13 stycznia, 4 lutego, 17 maja, 9, 12 lipca.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Weroniki jest 4 lutego.

Życie towarzyskie

Weronika roztacza wokół siebie niebywały czar, wabi i kusi, ale nie wszystkim się podoba. Ma niełatwy charakter i potrafi pokazać pazurki. Do tego jest formalistką, co bywa męczące dla znajomych. Z reguły jest przyjaźnie nastawiona do otoczenia, życzliwa dla świata i ludzi, wydaje się być osobą łagodną i spokojną. W rzeczywistości dość często w jej towarzystwie zdarzają się burze. Pomimo iż Weronika nie cierpi konfliktów i woli pokojowe rozwiązania, to twardo i z uporem obstaje przy swoim zdaniu, przez co nieraz ściera się z ludźmi. Bardzo żywiołowo reaguje, gdy się z czymś nie zgadza. Jest istną mieszanką wybuchową. Urzeka innych swoim nastawienie do świata, radosnym chwytaniem każdej chwili i zachwytem nad drobnymi rzeczami. Jest zdolna do wielkiej i wiernej przyjaźni, ale też bardzo zaborcza i wymagająca, przez co niewielu doświadcza zaszczytu przebywania w jej świcie.

Praca i kariera zawodowa

To, że każdy cel osiąga z łatwością, to pozory. Weronika mimo wielu talentów i predyspozycji, daje z siebie wszystko, ponad możliwości i walczy o najlepsze rezultaty. Kocha wymagania i nieustannie podnosi sobie poprzeczkę. Jest pracowita, dobrze zorganizowana i zdyscyplinowana. Analizuje dogłębnie każde zagadnienie, z jakim przyjdzie jej się zmierzyć – mimo iż posiada dobrą intuicję, nie ufa jej. Woli podążać znanymi, utartymi ścieżkami i kierować się doświadczeniem podczas podejmowania decyzji. Posiada mądrość życiową, ucząc się na swoich i cudzych błędach. Często posiada talenty artystyczne, ale nie tworzy dla zysku.

Predyspozycje zawodowe

Weronika wybiera raczej zawody, w których trzeba wiele z siebie dawać. Lubi pomagać ludziom, wspierać zagubionych i udzielać rad. Będzie dobrym pedagogiem, prawnikiem, psychologiem lub lekarzem.

Patroni Weroniki

Św. Weronika z Jerozolimy – Podała idącemu na Golgotę Chrystusowi chustę, na której pozostało odbicie jego twarzy (tzw. chusta św. Weroniki). Relikwia przechowywana jest w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Patronka fotografów.
Św. Weronika Negroni – prosta zakonnica. Pochodziła z Binasco. Słynęła z mądrości i proroctw. Zmarła w 1497 roku.

Odmiany i zdrobnienia imienia Weronika

Wera, Werka, Weronisia, Weronka, Ika, Isia

Formy obcojęzyczne

Veronica, Berenice (łac.), Veronica, Berenike, Beronike (ang.), Veronika, Veronike, Berenike, Berenike (niem.), Véronique, Bérénice (fr.)

Nazwiska pochodzące od imienia Weronika

Wernicki, Wernikowski, Weroniak, Weronicki, Weronicz, Weroniecki, Weronka, Weronkiewicz, Weronkowicz, Weronowski, Werońko, Weroński

Znani imiennicy

Weronika Rosati – aktorka
Weronika Wedler – lekkoatletka, sprinterka

Przysłowia i powiedzonka

Weronika chustę zrzuci, wiosna od nas się odwróci.
Przyjdzie święta Weronika, zniesie jaja kaczka dzika.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.