Znaczenie imienia Urszula

Urszula jest stanowcza w postępowaniu i ambitna. Ze wszystkimi rywalizuje i pragnie wyraźnie dominować nad otoczeniem. Nie cierpi przy tym monotonii i jednostajności. Zazwyczaj to bardzo wesoła i przyjazna osoba, ale niestety dość nieufna. Posiada również cechy choleryczki, wobec czego lepiej jej nie drażnić, a wykonywać uważnie otrzymane polecenia. W pracy musi mieć zapewnioną niezależność i samodzielne stanowisko. Urszula lubi liczne towarzystwo i nie stroni od ludzi, ale tylko do momentu, gdy nie zagraża to jej interesom. Częściej też na przyjaciół wybiera mężczyzn niż kobiety. Gustuje w ludziach konkretnych, zdecydowanych, spragnionych przygód. Jej dom jest jej wytworną twierdzą.

Pochodzenie imienia Urszula

Urszula jest to imię pochodzenia łacińskiego, od słowa ursa (niedźwiedzica).

Rodzina i miłość

Jej dom jest jej twierdzą – niepodzielnie sprawuje w nim rządy. W życiu kieruje się chęcią posiadania i gromadzenia dóbr materialnych, zatem w jej otoczeniu znajduje się mnóstwo wytwornych dodatków. Na pewno urządzi się z przepychem. Urszula nie jest z kolei typem rodzinnym. Raczej nie przywiązuje większej wagi do posiadania dzieci, czy zaspokajania potrzeb męża. Często rezygnuje ze związku i zaangażowania na rzecz pracy. Małżeństwo liczy się dla niej tylko wówczas, gdy jest awansem społecznym, a zmysłowość kojarzy jej się ze słodyczami i dobrym jedzeniem. Jest dość wyrachowana i z dystansem podchodzi do uczuć. Partnerowi często nie ufa, dlatego bacznie obserwuje jego i kobiety w jego otoczeniu. Mimo to, gdy się już zdecyduje i nadarzą się odpowiednie warunki, będzie dobrą panią domu, żoną i matką. Z czasem doceni także życie rodzinne.

Imieniny Urszuli

Urszula imieniny obchodzi 29 maja, 21 października, 21 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Urszuli jest 21 października.

Życie towarzyskie

Urszula to osoba towarzyska, ale tylko do momentu, gdy nie zagraża to jej interesom. Jest bardzo wesoła i przyjazna, ale też niestety nieufna. Nie cierpi monotonii i jednostajności – znajomi nie powinni zatem narzekać na nudę w jej towarzystwie. Sama także gustuje w ludziach konkretnych, zdecydowanych, spragnionych przygód. Częściej na przyjaciół wybiera mężczyzn niż kobiety. Nie ufa przedstawicielkom swojej płci. Poza tym nie jest wylewna, więc nie sprawdzi się w roli towarzyszki plotek. Wobec mężczyzn zdarza jej się być agresywną, ale wynika to z chęci dominowania i nieustannego konkurowania ze wszystkimi we wszystkim.

Praca i kariera zawodowa

Silna osobowość w połączeniu z mocnym ukierunkowaniem na sukces dają kierownika pożądanego w każdej firmie. Urszuli nie brak niczego, czego oczekuje się od ludzi przedsiębiorczych, nastawionych na karierę i spełnienie zawodowe. Jest ambitna. Często przedkłada pracę nad rodzinę, ale pozwala jej to odnieść wymarzone rezultaty. Urszula potrafi skutecznie przeprowadzić każdy polecony jej projekt. Jest niestety choleryczką, wobec czego lepiej jej nie drażnić, a wykonywać uważnie otrzymane polecenia. Wybiera tylko takie oferty pracy, które gwarantują jej niezależność i samodzielność w podejmowaniu decyzji.

Predyspozycje zawodowe

Urszula sprawdza się na stanowiskach kierowniczych. Odpowiadają jej również te zawodu gdzie posiada choćby niewielką namiastkę władzy: medycyna, pedagogika, wychowanie.

Patroni Urszuli

Św. Urszula – męczennica znana z legend. Nie chcąc poślubić poganina, uciekła statkiem z dziesięcioma dworkami i zginęła z nimi pod Kolonią, umęczona przez Hunów.
Bł. Urszula Ledóchowska – zakonnica. Żyła w latach 1865–1939. Pracowała jako nauczycielka i wychowawczyni w Polsce, Rosji, Szwecji i Danii. Papież Jan Paweł II w 1983 roku dokonał jej beatyfikacji w Poznaniu.

Odmiany i zdrobnienia imienia Urszula

Ula, Uleńka, Ulka, Urszulka, Usia, Uśka

Formy obcojęzyczne

Ursula (łac., ogólnie przyj. forma), Ursula, Ursola, Ursuline, Orsola (ang.), Ursula, Ursel (niem.), Ursule (fr.)

Nazwiska pochodzące od imienia Urszula

Orszulak, Orszulek, Orszulski, Urszulek, Urszulski

Znani imiennicy

Urszula Dudziak – wokalistka jazzowa
Urszula Sipińska – piosenkarka
Urszula Trawińska-Moroz – śpiewaczka operowa
Urszula Włodarczyk – lekkoatletka

Przysłowia i powiedzonka

Urszula, Kordula do pieca przytula.
Od Urszuli śnieżniej oczekuj koszuli.
Od świętej Urszuli to się chłopiec do dziewczyny przytuli.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.