Znaczenie imienia Teresa

Teresa jest osobą szlachetną, pracowitą i wytrwałą w swych postanowieniach. Bardzo szybko podejmuje właściwe decyzje i potrafi wiele osiągnąć. Uparcie dąży do zrealizowania wszystkich swoich planów życiowych, nie bacząc na trudności. Pomaga jej w tym lekko choleryczny charakter, dzięki któremu odzyskuje niezbędną do walki energię. Najbardziej lubi pomagać i służyć innym. Byłaby nieszczęśliwa, gdyby przepuściła okazję oddania komuś przysługi. Nad to cechuje ją niezwykła empatia. Ciężko się z nią pokłócić, gdyż nie ma w zwyczaju wdawać się w konflikty, ale z pewnym oporem wybacza wyrządzone jej krzywdy. Jest to kobieta z klasą, bardzo elegancka i atrakcyjna, lubiącą od czasu do czasu samotność.

Pochodzenie imienia Teresa

Teresa jest to imię pochodzenia najprawdopodobniej greckiego, od nazwy wyspy Tera (dziś Thira lub Santoryn) lub od słowa thera (polowanie, zdobycz, dziczyzna). Oznacza: pochodząca z wyspy Tera lub amatorka polowania na dziczyznę.

Rodzina i miłość

Teresa nie bawi się we flirtowanie i nie igra z uczuciami. Jest kobietą z klasą, bardzo elegancką i atrakcyjną. Dba zarówno o swój wizerunek, wnętrze, jak i otoczenie. W życiu kieruje się rozsądkiem i nie ulega emocjom. Dlatego można mieć pewność co do powagi jej wyborów życiowych. Nie oznacza to, iż nie jest czuła i zmysłowa! Wybranek jej serca nie będzie miał na co narzekać, chociaż egzaltacji uczuć nie doświadczy. Teresa będzie wierną żoną i dobrą matką. Rodzina jest tym, o czym marzy, ponieważ w ten sposób realizuje się jej powołanie oddawania siebie innym. Pilnie strzeże zatem domowego ogniska i dba o najmniejsze szczegóły pożycia rodzinnego.

Imieniny Teresy

Teresa imieniny obchodzi 9 stycznia, 3 marca, 8 kwietnia, 17, 26, 27 czerwca, 6, 13, 17, 20 lipca, 26 sierpnia, 21 września, 1, 3, 4, 5, 13, 15 października.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Teresy jest 15 października.

Życie towarzyskie

Nie sposób się z nią nudzić! Nie sposób się z nią pokłócić. Teresa lubi towarzystwo osób z poczuciem humoru i otwartych na przygody, do tego nie ma w zwyczaju wdawać się w konflikty. Jednakże z pewnym oporem wybacza innym popełniane względem niej błędy. Cechuje ją niezwykła empatia i zrozumieniem otoczy każdego, kto jest w jej pobliżu. Nie tylko smutki można z nią dzielić – potrafi cieszyć się również szczęściem innych. Jest obiektywną osobą, która chętnie pomaga, dzieli się i obdarowuje, ale ma jasno wytyczone własne poglądy i cele, których nie warto próbować zmieniać. Jeśli na jej drodze pojawi się zakaz niezgodny z jej zasadami – łamie go bez skrupułów. Mimo iż jest ogólnie lubiana i ludzie lgną do niej, Teresa chętnie zaszywa się w domowym zaciszu i w samotności oddaje się przemyśleniom. Potrafi nagle zniknąć z życia towarzyskiego, co należy po prostu zaakceptować.

Praca i kariera zawodowa

Teresa jest kobietą o ogromnych możliwościach. Ma lekko choleryczny charakter, który dodaje jej energii, gdy pojawiają się przeszkody na jej drodze. Ogólnie niewiele jest rzeczy, które są w stanie ją złamać lub zdemotywować. Jest bardzo zdyscyplinowana, opanowana i zaangażowana w to, co robi. To sumienna pracownica o rozległej wiedzy i dużym doświadczeniu. Często jest wręcz pedantyczna w swoich działaniach. Nie ma problemów z podejmowaniem decyzji, a swoim uporem i determinacją niejedno potrafi zwojować. Sprawdza się w wielu zawodach, ale najlepiej czuje się, gdy może nieść pomoc lub sprawować opiekę nad potrzebującymi.

Predyspozycje zawodowe

Teresa świetnie sprawdza się w zawodach powiązanych z opieką, np: w służbie zdrowia, opiece społecznej, przedszkolu lub jako stewardesa.

Patroni Teresy

Św. Teresa z Avilli – właściwie Teresa Sanchez de Cepeda y Ahumada, doktor Kościoła, jedna z głównych katolickich świętych. Żyła w latach 1515–82. Ulegała omdleniom, podczas których doznawała wizji. Pozostawiła cenne dzieła ascetyczne. Zreformowała zakon karmelitów i karmelitanek. Jej relikwie i serce z widoczną raną stygmatu znajdują się w Alba de Tormes.

Odmiany i zdrobnienia imienia Teresa

Tenia, Terenia, Tereska, Terka

Formy obcojęzyczne

Theresia (łac.), Teresa, Theresa, Tess, Tessa, Tracy (ang.), Theresia, Therese (niem.), Therese (fr.)

Nazwiska pochodzące od imienia Teresa

Terasiewicz, Terasiński, Terasowicz, Teraszkiewicz, Teresiak, Teresiewicz, Teresiński, Tereskiewicz, Tereszczyk, Tereszczyński, Tereszko, Tereszkiewicz, Tereszkowski, Tereszyński, Tereśkiewicz

Znani imiennicy

Matka Teresa z Kalkuty – misjonarka hinduska pochodzenia albańskiego
Teresa Budzisz-Krzyżanowska – aktorka
Teresa Lipowska – aktorka
Teresa Żylis-Gara – śpiewaczka operowa

Przysłowia i powiedzonka

Każda Teresa ma swe interesa.
Na świętą Teresę odziej się w bekiesę.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.