Znaczenie imienia Tadeusz

Tadeusz pracuje wydajnie, jeśli zadba się o jego dobry humor. Bardzo łatwo go urazić, zwłaszcza popędzaniem. Posiada on spore tempo pracy, ale dość długo się rozpędza. Z natury jest niespokojnym buntownikiem o precyzyjnym umyśle. Wytrwale dąży do celu, wszystko planuje i buduje od podstaw. Posiada mnóstwo pomysłów i wiary we własne możliwości. Do tego jest niezwykle towarzyski, chociaż trudny w kontaktach przez wieczne docinanie bliskim. Próbuje też uszczęśliwiać innych na siłę i wtykać nos w nie swoje sprawy. Ceni szczerość i oddanie w relacjach. Jest czuły i rodzinny, chociaż z pozoru szorstki.

Pochodzenie imienia Tadeusz

Tadeusz to imię pochodzenia aramejskiego i oznacza mężczyznę sprytnego, odważnego. Imię to jest znane już od czasów biblijnych.

Rodzina i miłość

Tadeusz posiada szorstką powierzchowność i jest bardzo wymagający wobec bliskich, w głębi duszy to jednak wrażliwy, czuły i kochający mężczyzna. Nie narzeka na brak powodzenia u kobiet, chociaż sam wykazuje czasem wobec nich nieufność. Z reguły bywa dobrym partnerem, o ile druga strona dzielnie zniesie wieczne przytyki, uszczypliwe uwagi i uzbroi się w cierpliwość. Kocha swoją żonę i dzieci. Życie erotyczne z nim bywa ciekawe i bardzo zmysłowe. Chociaż odgrywa uduchowionego, potrafi zaszaleć i stracić zahamowania moralne bądź religijne. Gorzej, jeśli się zablokuje i straci zdrowe podejście do spraw łóżkowych, bardzo trudno wówczas przekonać go choćby do czułych pieszczot. Tadeusz cierpi ogromnie, gdy odkryje zdradę i długo przechowuje urazę w sercu, chociaż po męsku nie przyzna się do tego. Jest bardzo rodzinnym mężczyzną i dobro domowego ogniska to dla niego dobro najwyższe.

Imieniny Tadeusza

Tadeusz imieniny obchodzi 26 marca, 12 czerwca, 28 października, 29 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Tadeusza jest 28 października.

Życie towarzyskie

Jest towarzyskim typem mężczyzny – pełnym humoru, serdeczności i zaangażowanym w przyjaźń. Lubi błyszczeć wśród innych. W życiu ceni sobie jednak szczerość oraz oddanie. Niestety nieraz wtyka nos w nie swoje sprawy, stając się przez to niedyskretnym. Próbuje również uszczęśliwiać innych na siłę. Bardzo lubi dogryzać bliskim i uważa, że ma wyłączność na niemiłe, czy wręcz złośliwe uwagi pod adresem przyjaciół. Na szczęście Ci, którzy dobrze go znają, nie biorą mu tego za złe i nie traktują poważnie jest uszczypliwości. Lepiej jednak nie próbować tego samego na nim i uważać, aby nie zdobyć w nim wroga – Tadeusz długo chowa urazę, jest mściwy i cierpliwie czeka na odpowiedni moment, aby uregulować rachunki. Bywa bardzo wrażliwy na swoim punkcie, zwłaszcza na porażki moralne.

Praca i kariera zawodowa

Może być super wydajnym pracownikiem, o ile zadba się o jego dobry humor. Tadeusz ma dwoistą naturę i wiele bierze sobie do serca, chociaż przybiera pozę pewnego siebie i wyrozumiałego mężczyzny. Lubi każdy aspekt swojej działalności oraz życia poddawać gruntownej analizie. Jest przy tym bardzo cierpliwy, skrupulatny i nie należy go popędzać. Ma swoje tempo i to dość często bardzo dynamiczne, ale nieraz objawia się ono z opóźnieniem. Z natury to niespokojna i buntownicza dusza o precyzyjnym umyśle. Osiąga to, co zamierzył, ponieważ wytrwale i w przemyślany sposób buduje swoje interesy. Jest pełen pomysłów oraz wiary we własne możliwości. Potrafi też być przebojowy i bardzo przedsiębiorczy. Zdarza mu się przejmować dowodzenie nad grupą, ponieważ drzemią w nim zdolności przywódcze. Preferuje zawody, w których musi wykazać się odpowiedzialnością, precyzyjnością, błyskotliwością i wiedzą, np. prawnik, rzecznik prasowy, administrator oraz człowiek mediów.

Predyspozycje zawodowe

Tadeusz sprawdzi się w służbach mundurowych, medycynie, sztuce i rzemiośle oraz w biznesie.

Patroni Tadeusza

Św. Juda Tadeusz – apostoł, brata Jakuba. Jego imię to Juda ale ponieważ kojarzy się z Judaszem, dodatkowo nazywa się go Tadeuszem. Po zmartwychwstaniu Chrystusa był apostołem w Libanie i Persji, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Jest patron w sprawach beznadziejnych i trudnych.

Odmiany i zdrobnienia imienia Tadeusz

Tadek, Tadeuszek, Tadeuszko, Tadzik, Tadzio, Tadziulek, Tadziuniek, Tadziuś

Formy obcojęzyczne

Thaddaeus, Taddaeus (łac.), Thaddeus (ang.), Thaddäus, Thadde (niem.), Thaddée (fr.), Tadeo (hiszp.), Taddeo (wł.), Fadej, Tadeuš (ros.), Tadeáš (czes., słowac.), Tadija, Tadej, Tado (połud.-słow.).

Nazwiska pochodzące od imienia Tadeusz

Tadejewski, Tadelewicz, Tadeniewicz, Tadeusiak, Tadeusiewicz, Tadeuszak, Tadeuszczak, Tadeuszewski, Tadeuszyk, Tadewicz, Tadlewski, Tadlicki, Tadowski, Taduszewski, Tadziak, Tadzik, Tadzikowski

Znani imiennicy

Tadeusz Drozda – satyryk
Tadeusz Kościuszko – generał
Tadeusz Łomnicki – aktor teatralny i filmowy, dyrektor teatru
Tadeusz Mazowiecki – polityk
Tadeusz Różewicz – poeta, prozaik, dramaturg, eseista
Tadeusz Sygietyński – kompozytor i dyrygent, założyciel zespołu ludowego „Mazowsze”
Tadeusz Boy-Żeleński – pisarz, satyryk

Przysłowia i powiedzonka

Po świętym Tadeuszu, trzeba chodzić w kapeluszu.
Nauczę ja cię śpiewać Tadeusza!

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.