Znaczenie imienia Szymon
Szymon jest tajemniczy i posiada niebywałą moc przekonywania innych. Pilnie strzeże swojej prywatności i nigdy nie zapomina wyrządzonych mu krzywd. Bywa do tego tak poważny, że nieraz staje się nudny, ale się tym nie przejmuje. Nie jest towarzyskim typem, za to doskonale zorganizowanym i cierpliwym. Nie ulega wpływom, potrafi być obiektywny oraz poświęcić wszystko dla sprawy, gdy zajdzie taka potrzeba. Cechuje go pewność siebie granicząca z fanatyzmem oraz natura pełna sprzeczności. Samorealizuje się tylko w działaniu i to w działaniu za każdą cenę. Szanuje tylko tych ludzi, którzy potrafią stawić mu opór. Z zasady nie okazuje uczuć, nawet gdy targają nim silne porywy namiętności lub czułości.
Pochodzenie imienia Szymon
Szymon jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słów szim on (Bóg wysłuchał).
Rodzina i miłość
Przede wszystkim Szymon miewa spore problemy w dziedzinie seksu. Jest mężczyzną skrytym i z trudnością otwiera się na potrzeby duchowe zarówno swoje, jak i partnerki. Nie umie i nie chce czekać na odpowiedni moment, ulegając tym samym zwierzęcemu instynktowi. Z zasady nie okazuje uczuć, nawet gdy targają nim silne porywy namiętności lub czułości. A miewa ich wiele. Kocha gorąco, ale nigdy nie daje tego po sobie poznać, przyjmuje maskę obojętności, okazując ledwie widoczne poruszenie. Dzieci stara się wychować na wzorowych obywateli i zwraca pilną uwagę na ich edukację szkolną. Ponieważ jest miłośnikiem sztuki i teatru, zapewnia rodzinie regularne rozrywki kulturalne.
Imieniny Szymona
Szymon imieniny obchodzi 5 stycznia, 16, 18 lutego, 24 marca, 19, 20 kwietnia, 10, 16, 23 maja, 1, 6 czerwca, 18 lipca, 3 sierpnia, 3, 14 września, 8, 28 października.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Szymona jest 28 października.
Życie towarzyskie
Szymon nie jest typem towarzyskim. Bywa tak poważny, że aż nudny. Trudno go rozszyfrować, ponieważ jest niezwykle tajemniczy. Pilnie strzeże swojej prywatności. Wiadomo na pewno, iż nigdy nie zapomina wyrządzonych mu krzywd i nieraz z ukrytą pasją potrafi obserwować rezultaty swojej zemsty. Bywa, iż nie stroni od przyglądania się cierpieniu i poniżeniu innych. Nie współgra to z jego działalnością charytatywną, ale Szymon pełen jest sprzeczności. Jeśli ktoś nie potrafi stawić mu oporu – nie zasługuje na jego szacunek.
Praca i kariera zawodowa
Nieposkromiony z natury Szymon unika jakichkolwiek zasad, kodeksów i wszystkiego, co choć w niewielkim stopniu ogranicza jego swobodę działania. Gotowy jest do wielkich poświęceń, aby obronić swoje idee i przekonania. Nie ulega wpływom i namowom, sam jednak w przekonywaniu jest świetny. Realizuje się poprzez działanie i potrafi planować sukces dojrzewający nawet przez kilka lat. Jest dobry w podejmowaniu długofalowych decyzji. Często działa na drugiej linii, jako ten, kto pociąga za sznurki. Należy uważać, ponieważ jest inteligentniejszy niż daje to po sobie poznać. Jest cierpliwy i dociekliwy oraz perfekcyjnie zorganizowany.
Predyspozycje zawodowe
Szymon spełnia się na stanowiskach biznesowych, związanych z naukami technicznymi, medycyną lub rolnictwem. Posiada również predyspozycje do bycia politykiem lub policjantem.
Patroni Szymona
Św. Szymon – Apostoł. Głosił Ewangelię w Persji. Tam też miał ponieść śmierć męczeńską.
Św. Szymon Słupnik – (V w.), pustelnik, asceta z Syrii. Przez 37 lat mieszkał na platformie, umieszczonej na wysokim słupie.
Odmiany i zdrobnienia imienia Szymon
Szymcio, Szymek, Szymonek, Szymuś
Formy obcojęzyczne
Simon (ogólnie przyj. forma), Simon, Simeon, Šimon, Šimun (połud.-słow), Siemion (ros.)
Nazwiska pochodzące od imienia Szymon
Szymala, Szymalczyk, Szymalski, Szymałek, Szymanek, Szymaniak, Szymaniec, Szymaniok, Szymankiewicz, Szymanowicz, Szymanowski, Szymański, Szymaszek, Szymaszkiewicz, Szymczak, Szymczyk, Szymczykiewicz, Szymkiewicz, Szymkowicz, Szymkowski, Szymoniak, Szymonik, Szymonowicz, Szymończyk, Szymoński, Szymowicz, Szymulak, Szymulański, Szymunowicz, Szymusiak
Znani imiennicy
Szymon Askenazy (1866-1935) – historyk
Szymon Kobyliński – rysownik i satyryk
Szymon Szurmiej – aktor i reżyser
Przysłowia i powiedzonka
Na Szymona i na Judę, czas opatrzyć budę.
Kocha mnie Szymon, kocham i ja jego, a kpi ze mnie Szymon, kpię i ja z niego.