Znaczenie imienia Teodor
Teodor jest sprawiedliwie obiektywny, nawet wobec swoich przewinień. Często sobie odpuszcza i miewa problemy. Posiada jednak naturę żywiołowego i niezależnego awanturnika, pana świata, który ceni własną dumę i chadza swoimi ścieżkami. Sukcesy zawdzięcza głównie szczęściu, choć nie brak mu zdolności i przebojowości. Nie pragnie sławy ani luksusów, woli proste a szczęśliwe życie. Lubi twórczo wyrażać siebie, wypaść za miasto lub porozmyślać w samotni. Pociągający w swej niedostępności nie jest odludkiem. Darzy wierną przyjaźnią, chętnie pomagając bliskim. To doskonały doradca. Wcześnie staje się samodzielny.
Pochodzenie imienia Teodor
Teodor to imię męskie pochodzenia greckiego, które powstało od słów theos (bóg) i doron (dar). Oznacza: darowany przez Boga.
Rodzina i miłość
Ciężko jednoznacznie ocenić, czy Teodor będzie dobrym mężem i ojcem. To człowiek zagadka. Posiada bardzo bogate wnętrze, ale pilnie strzeże do niego dostępu. Jest pociągający w swej niedostępności, uroczy i bez problemu odnajduje się w towarzystwie kobiet. Wcześnie dojrzewa, rozpoczynając życie na własny rachunek. Nie da się zwieść banialukom na temat miłości oraz czułymi słówkami. To on jest siłą sprawczą w związku. Nie hamuje własnych porywów i chętnie poddaje się kobiecym wdziękom. Na poważnie poszukuje jednak akceptacji, zrozumienia i poczucia bycia kochanym. Nie potrafi samotnie iść przez życie. Należy przy tym pamiętać o jego niezależnej i awanturniczej naturze. Sprawy rodziny, dzieci czy wychowania na ogół są dla niego drugorzędne, bardziej stara się osiągnąć równowagę między własną pobudliwością a prostą czułością.
Imieniny Teodora
Teodor imieniny obchodzi 7, 21 lutego, 26 marca, 1, 20, 22 kwietnia, 5, 20, 29, 31 maja, 21 czerwca, 4 lipca, 27 sierpnia, 19, 24 września, 23, 29 października, 9 listopada.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Teodora jest 19 września.
Życie towarzyskie
Teodor przeważnie chadza własnymi drogami i ma nieufny stosunek do gwarnego życia. Niemniej daleko mu do bycia odludkiem. Marsowa mina i niedostępność są nie dość dobrą grą pozorów. To bardzo towarzyski i przyjazny mężczyzna, który jednak błyskawicznie i trafnie ocenia wartość drugiego człowieka. Opłaca się zaryzykować i zdobyć jego przychylność. Jest bowiem wrażliwy, przepełniony ideami, a do tego posiada wielkie serce. Chętnie pomaga w potrzebie, a jego rady są przydatne i trafiają w sedno problemu. Nie wartościuje swoich przyjaciół, nawiązując trwałe relacje towarzyskie. Lubi spędzać czas w plenerze. Kocha przyrodę i wypady za miasto. Czasem brak mu umiejętności dyplomatycznych, nie traci jednak obiektywizmu i sprawiedliwości w osądach. Niepodzielnie i bezsprzecznie króluje w otaczającym go świecie.
Praca i kariera zawodowa
Teodor to żywiołowy, niezależny i dumny awanturnik. Potrafi świetnie wypełniać swoje obowiązki, ale woli wagarować. Niemniej nie unika odpowiedzialności i nie dziwi się, gdy spotyka go kara za przewinienia. Ma głębokie poczucie sprawiedliwości. Jest pewny siebie, obiektywny i zdolny, ale dość kapryśny. Sukcesy osiąga z niebywałą łatwością i niesamowicie się nimi chlubi. Zdecydowanie szczęście mu sprzyja. Wiele zawdzięcza swej refleksyjnej i jednocześnie aktywnej naturze. Jest przebojowy, potrafi kierować zespołem i przewidywać przebieg najdrobniejszych działań. Nie warto naginać go do działania pod dyktando, gdyż szybko obwarowuje się ścianą uporu. Teodor dobrze robi tylko to, co lubi i co daje mu satysfakcję. Przedkłada szczęśliwe i proste życie nad blichtr i luksusy.
Predyspozycje zawodowe
Teodor świetnie poradzi sobie jako polityk, nauczyciel, inżynier lub wojskowy.
Patroni Teodora
Św. Teodor – żołnierz cesarza Maksymiana, zginął jako męczennik. Uważano go za patrona chroniącego przed sztormem.
Św. Teodor z Tarsu (602-690) – mnich ceniony za swą wiedzę i świątobliwość. Jako biskup Canterbury, organizował administrację kościelną w Anglii.
Św. Teodor Studyta (759-826) – mnich grecki pochodzący z Konstantynopola. Opat klasztoru ufundowanego przez konsula Studiosa, od którego nazwiska wziął się przydomek Teodora i nazwa jego mnichów – studyci.
Odmiany i zdrobnienia imienia Teodor
Ted, Tedek, Tedi, Tedzik, Teo, Teodorek, Teosiek, Teoś, Todek, Todzio, Tosiek
Formy obcojęzyczne
Theodore (ang.), Theodor, Theed, Theo (niem.), Théodore (fr.), Teodoro (hiszp.), Teodoro, Todaro (wł.), Teodor, Fiodor (ros.), Teodor, Theodor, Fedor (czes., słowac.), Teodor, Todor (połud.-słow).
Nazwiska pochodzące od imienia Teodor
Teodorczyk, Teodorowicz, Teodorski, Todorowicz, Todorowski
Znani imiennicy
Teodor Goździkiewicz – pisarz
Teodor Hertz – kompozytor, tłumacz
Teodor Lubieniecki – malarz i rysownik
Teodor Parnicki – pisarz
Teodor Rygier – rzeźbiarz, autor pomnika A. Mickiewicza w Krakowie
Theodore Roosevelt – prezydent USA
Fiodor Dostojewski – rosyjski pisarz
Przysłowia i powiedzonka
Na Teodora pełna komora.
Na świętego Teodora ścigaj krupy do chałupy.
Każdy Teodorek ma swój wzorek.
Bije żona każdego wieczora swego pantoflarza Teodora.