Znaczenie imienia Sebastian
Sebastian to aktywny idealista. Pasjonuje go wszystko, co związane z życiem, a przy tym szlachetne, wartościowe i przydatne. Praca odgrywa dla niego ważną rolę, daje mu bowiem możliwość realizacji ideałów, w które wierzy. Pracując zapomina też o zmartwieniach i problemach. Ze znajomymi utrzymuje dobre relacje, ponieważ ma ugodową naturę. Chętnie pomaga, udziela porad, pociesza. Nie traci jednak czasu na rozmowy i ploteczki, do tego świetnie wyczuwa, gdy ktoś mataczy lub nie jest szczery. Silnie sprzeciwia się kłamstwu i obłudzie. Na co dzień jest bardzo łagodnym oraz dobrym mężczyzną o silnej psychice. Posiada zmysł rodzinny, ale niestety praca odgrywa najczęściej ważniejszą rolę w jego życiu.
Pochodzenie imienia Sebastian
Sebastian to imię pochodzenia greckiego, od słowa sebastos co oznacza: dostojny, czcigodny, znakomity. Imię to oznacza człowieka ogólnie szanowanego lub mieszkańca Sebasty.
Rodzina i miłość
Sebastian posiada zmysł rodzinny, ale zdarza mu się na tyle zaangażować w realizację wyższych idei społecznych, iż zaniedbuje swoich najbliższych. Niestety nie zważa na własne straty. Praca i działanie odgrywają najczęściej najważniejszą rolę w jego życiu. Potrzeba wiele wysiłku, aby stało się inaczej. Sebastian posiada bowiem zadatki na wiernego męża, kochającego ojca i oddanego sprawom rodzinnym mężczyznę. Potrzebuje jednak wiele zrozumienia i miłości ze strony partnerki. Trzeba go zaakceptować takim, jakim jest, dawać mu poczucie bezpieczeństwa i oparcia, a zmieniać poprzez delikatną, subtelna perswazję.
Imieniny Sebastiana
Sebastian imieniny obchodzi 20, 30 stycznia, 8 lutego, 20 marca, 4 lipca, 2, 10, 16, 21 września, 16, 31 grudnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Sebastiana jest 20 stycznia.
Życie towarzyskie
Któż nie lubi altruistów! I Sebastian jest zatem lubiany. Chętnie pomoże, udzieli porady, pocieszy. Jest bardzo otwarty na świat i zdolny do refleksji. Ze znajomymi utrzymuje dobre relacje, ponieważ ma ugodową naturę i nie bywa przekorny, ale nie działają na niego groźby i przymusy. Potrafi zamknąć się w sobie i nie podejmować narzucanych mu siłą działań. Lubi zdobywać poklask w towarzystwie i łatwo można go tym kupić. Z wyczuciem dobiera sobie bliskich przyjaciół i pozostaje im wierny. Nie traci jednak czasu na rozmowy i ploteczki, do tego świetnie wyczuwa, gdy ktoś mataczy lub nie jest szczery. Lepiej wówczas uważać! Na co dzień jest bardzo łagodnym, dobrym i silnym wewnętrznie mężczyzną.
Praca i kariera zawodowa
Aktywny i chętny do działania idealista. Sebastiana pasjonuje wszystko, co związane z życiem, a przy tym szlachetne, wartościowe i przydatne. Jest typem człowieka chętnie uczestniczącego we wszelkich inicjatywach społecznych. Lubi angażować się w działalność polityczną, samorządową i wszelaką pomoc wspólnotową. Wyróżnia się pasją, bezinteresownością oraz zaangażowaniem. Musi przede wszystkim działać i realnie wpływać na rzeczywistość. Praca odgrywa dla niego ważną rolę, daje mu bowiem możliwość realizacji ideałów, w które wierzy. Często także ratuje go przed utratą wewnętrznej równowagi na skutek niepowodzeń – pracując zapomina o zmartwieniach i problemach. Obdarzony jest dużą intuicją oraz wyczuciem psychologicznym, z trudem pozostaje jednak obiektywny.
Predyspozycje zawodowe
Sebastian powinien zrealizować się w zawodach psychologa, społecznika, polityka oraz w służbach mundurowych i medycynie.
Patroni Sebastiana
Św. Sebastian, żołnierz (III w.) – pochodził z rodziny chrześcijańskiej we Francji. W 283 r. przeniósł się do Rzymu i został żołnierzem formacji pretorianów. Dzięki swojej postawie i modlitwom spowodował wiele nawróceń. Za cesarza Dioklecjana został mianowany na oficera gwardii pretoriańskiej chroniącej cesarza. Po tym jak cesarz rozpoczął falę prześladowań chrześcijan, w 288 r. z rozkazu cesarza został zasypany strzałami łuczników – mimo to nie zginął. Porzuconym rannym zaopiekowała się chrześcijanka pomagając mu stanąć na nogi. Kiedy po pewnym czasie dostrzegł go na ulicy cesarz, rozkazał go ubiczować a zwłoki wrzucić do Tybru. Jego ciało wyłowiła pewna Rzymianka i złożyła w katakumbach nazwanych jego imieniem.
Odmiany i zdrobnienia imienia Sebastian
Bastek, Bastuś, Sebastianek, Sebastuś, Sebek, Sebuś, Sobek, Sobuś
Formy obcojęzyczne
Sebastianus (łac.), Sebastian (ang.), Sebastián, Šebastián (czes.), Sébastien, Bastien (fr.), Sebastian (hiszp.), Bastiano, Sebastiano (wł.), Bastian, Sebastianus (niem.), Sevast’jan (ros.), Boštijan, Boštjan, Sebastijan, Sevastijan (połud.-słow.)
Nazwiska pochodzące od imienia Sebastian
Sebastiani, Sebastianow, Sebastianowicz, Sebastiański, Sebastjan, Sebastjanowicz, Sebastjański
Znani imiennicy
Jan Sebastian Bach – kompozytor niemiecki, jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki
Sebastian Karpiel-Bułecka – muzyk ludowy
Sebastian Janikowski – jedyny Polak grający w lidze NFL
Sébastien Loeb – francuski kierowca, mistrz świata w rajdach WRC
Sebastian Mila – piłkarz
Sebastian Vettel – niemiecki kierowca F1
Przysłowia i powiedzonka
Jeśli dzień chmurny w Sebastian święty, powietrzem będzie taki rok przejęty.
Fabjan i Sebastjan pierwszy drzewa budzą, ale radzi często łudzą.