Znaczenie imienia Ryszard
Ryszard to mężczyzna o wyjątkowo logicznym umyśle, bardzo pewny siebie i zaangażowany w działania. Twardo stąpa po ziemi, pragnąc być najlepszym we wszystkim. Cechuje się precyzją, zdyscyplinowaniem oraz praktycznym podejściem do życia. Dyplomatą nie potrafi być w ogóle, obce mu subtelność i rozważania egzystencjalne. Prezentuje wszystko to co męskie może być w mężczyźnie. Niezwykle ceni sobie niezależność w działaniu oraz myśleniu. Bywa przemądrzały, wybuchowy, wrażliwy na swoim punkcie i bardzo dumny. Trzeba umiejętnie z nim postępować. W miłości niezbyt wylewny, ale zmysłowy i wierny. Sprawiedliwy ojciec.
Pochodzenie imienia Ryszard
Ryszard to imię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słów richi (bogaty, potężny) i hart (silny, mocny). Imię to oznacza tego, który jest potężny, bogaty i sprawuje silną władzę.
Rodzina i miłość
Wydaje się być prostym, przyziemnym mężczyzną, nieskorym do wyższych uczuć. Nie zastanawia się bowiem nad subtelnością i nie roztrząsa kwestii egzystencjalnych. Prezentuje sobą wszystko to, co męskie może być w mężczyźnie. Twardo za to stąpa po ziemi, zachowując umiar w okazywaniu czułości. Nawet nie próbuje udawać, iż wie, jak funkcjonuje psychologia kobiet i zupełnie się nią nie przejmuje. Bliżej mu do jaskiniowca niż romantycznego kochanka. Chociaż cechuje go silna męskość, w rzeczywistości jest bardzo wrażliwy i przeżywa miłosne porażki. Praktycznie jednak podchodzi do związków, traktując je poważnie. Ryszard spokojnie i w odpowiedzialny sposób poszukuje partnerki na całe życie. Wobec swojej wybranki pozostaje lojalny, wierny oraz zmysłowy. Nadaje się na ojca, jest bowiem dobry, sprawiedliwy i kochający. Swoje dzieci pragnie wychować na uczciwych i pracowitych ludzi. Doskonale równoważy życie zawodowe z rodzinnym.
Imieniny Ryszarda
Ryszard imieniny obchodzi 4 stycznia, 7 lutego, 3, 26 kwietnia, 9 czerwca, 9 lipca, 7, 18 września, 17 października, 1 grudnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Ryszarda jest 3 kwietnia.
Życie towarzyskie
Chociaż to serdeczny i życzliwy człowiek, nie cieszy się zbyt wielką sympatią. Niechęć otoczenia mogą wzbudzać przemądrzałość i brak umiejętności dyplomatycznego rozwiązywania sporów. Ryszard niezwykle ceni sobie niezależność w działaniu oraz myśleniu. Nie ulega presji otoczenia – przy nim nie ma także żartów z norm postępowania. Ryszard jest wybuchowy oraz zaborczy, do tego bardzo wrażliwy na wszelkie porażki i czuły na swoim punkcie. Na szczęście zazwyczaj umiejętnie się z tym maskuje. To wyjątkowo dumny mężczyzna, ale wiele można z nim osiągnąć, jeśli zręcznie wykorzysta się jego pragnienie bycia najlepszym. Przyjaźń w życiu Ryszarda odgrywa ważną rolę. Nie jest to typ odludka – posiada grono zaufanych znajomych. Inteligentnie dobiera sobie bliskich przyjaciół i jest im oddany. Chętnie pomaga w potrzebie i pozostaje do dyspozycji.
Praca i kariera zawodowa
Wyjątkowo logiczny umysł, pewny siebie człowiek i zaangażowany pracownik. Ryszard skupia się na powierzanych mu obowiązkach i nie zawraca sobie głowy niuansami. Stąd u niego pewna sztywność zachowań oraz całkowity brak dyplomacji. Ponieważ uparcie obstaje przy swoim i trzyma się wyznawanych wartości, jest stabilny i można na nim polegać. Chce być najlepszy, dlatego jest precyzyjny, zdyscyplinowany i bardzo praktyczny. Niestety na początku swej drogi nie ma szczęścia i dane mu jest poznać wiele form zarobkowania. Nie pracuje też dla przyjemności, ale w ściśle określonym celu. Osiągnięcie sukcesu ułatwiają mu dobra pamięć, wytrwałość oraz rozsądek. Jeśli coś mu się faktycznie nie powiedzie – wybucha, gdyż cierpi na tym jego duma.
Predyspozycje zawodowe
Ryszard świetnie poradzi sobie w biznesie, marketingu, naukach technicznych oraz w muzyce.
Patroni Ryszarda
Św. Ryszard z Wiche (1197-1253) – rektor uniwersytetu w Oxfordzie, kanclerz prymasa Anglii, biskup diecezji Chichester. Zasłynął ze swoich zdolności organizacyjnych, dzięki którym uniwersytet w Oxfordzie stał się jedną z najlepszych w Europie. Ponadto dzięki talentowi dyplomatycznemu skutecznie bronił przed królem praw Kościoła. Jako biskup nakazał bezpłatne sprawowanie sakramentów oraz zachowanie celibatu przez księży.
Św. Ryszard Gwyn (1537-1584) – walijczyk z Landiloes, nauczyciel. Prześladowany przez wyznawców anglikańskich, którzy siłą próbowali go zmusić do zmiany wiary. Kiedy zdecydowanie odmówił, został aresztowany i skazany na śmierć.
Św. Ryszard Bere – jeden z 40 męczenników angielskich, którzy odmówili złożenia przysięgi uznającej króla za głowę Kościoła.
Odmiany i zdrobnienia imienia Ryszard
Rychu, Rysieczek, Rysiek, Rysio, Rysiu, Rysiunio, Rysiuś, Ryszardek, Ryszardzio, Ryś
Formy obcojęzyczne
Richard, Ricard (ang.), Richard (fr.), Reichard, Reichert, Richard (niem.), Ricardo, Riccardo (hiszp.), Riccardo, Ricciardo, Ricordano (wł.), Rychard (czes.), Rièard, Rikard (połud.-słow).
Nazwiska pochodzące od imienia Ryszard
Rysiakiewicz, Rysicki, Rysinkiewicz, Rysiński, Ryszarski, Ryszewicz, Ryszkiewicz, Ryszkowicz, Ryś, Ryśkiewicz
Znani imiennicy
Ryszard I Lwie Serce – król Anglii
Ryszard Horowitz – fotografik i fotograf, prekursor komputerowego przetwarzania fotografii
Ryszard Kaczorowski – ostatni prezydent RP na uchodźstwie
Ryszard Rynkowski – piosenkarz
Ryszard Szurkowski – kolarz szosowy
Richard Hammond – angielski dziennikarz motoryzacyjny
Richard Nixon – prezydent USA
Richard Strauss – kompozytor niemiecki
Richard Wagner – kompozytor niemiecki
Przysłowia i powiedzonka
Rysio jest jak wszystkie koty – preferuje marcowe zaloty.