Znaczenie imienia Rozalia

Rozalia to bardzo aktywna, niezależna i pewna siebie osoba. Docenia też swobodę myśli. Kobieta wulkan, po której nie do końca wiadomo, czego można się spodziewać. Nie panuje nad swoimi emocjami, ale nie jest choleryczką. Działanie stanowi sens jej życia, dlatego angażuje się w co tylko może. Posiada przy tym bystry i przenikliwy umysł. Wtyka także nos we wszystkie sprawy dokoła, chętnie uczestnicząc w życiu swoich znajomych. Zaraża entuzjazmem oraz radością życia. Niestety z trudem przywiązuje się do osób lub miejsc, dlatego często zmienia towarzystwo. Zdarza się jej wywoływać spory i nieporozumienia.

Pochodzenie imienia Rozalia

Rozalia to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Prawdopodobnie powstało od słów rosa (róża) i lilium (lilia).

Rodzina i miłość

Chociaż zdarza jej się przesadzać w gniewie – nie jest choleryczką. To efekt braku stałości oraz równowagi. Bywa, iż krzyczy, aby dodać sobie animuszu i wywrzeć wrażenie na otoczeniu. Rozalia nie oszczędza w tym nikogo, nawet najbliższych. Doskonale też zdaje sobie sprawę z własnych walorów i wie, jak je wykorzystywać. Dlatego to często ona dowodzi w domu. Adoratorów łapie na niecodzienny urok i czarujący uśmiech. Na brak powodzenia nie narzeka, a nawet nieraz potrafi to wykorzystać i wdać się w niejeden romans. Nie bywa tym samym stała w uczuciach, za to kocha swój dom i walczy o rodzinę. Chociaż żoną jest przeciętną, to gospodynią idealną! Obowiązki domowe to dla niej najpiękniejsza praca. W relacjach z partnerem bywa skryta i raczej stwarza do siebie pewien dystans. Podczas gdy w jej duszy dominuje ogromny sentymentalizm i wielka uczuciowość. Zbyt często poddaje się opinii społecznej i ulega tabu, co komplikuje jej życie seksualne.

Imieniny Rozalii

Rozalia imieniny obchodzi 15 lipca, 4 września, 4 października.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Rozalii jest 15 lipca.

Życie towarzyskie

Rozalia pragnie imponować ludziom. Lubi dobrze, a nawet nieco ekstrawagancko się ubrać i chętnie uczestniczy w życiu swych znajomych. Czasem bywa przy tym nieco wścibska. Nie należy do osób przesadnie koleżeńskich i rzadko bywa duszą towarzystwa, za to bardzo lubi przyjmować gości oraz organizować imprezy. Promieniuje z niej niebywały entuzjazm i radość życia. Ponieważ jest dość niezależna, z trudem przywiązuje się do osób lub miejsc. Często zmienia towarzystwo, wywołując przy tym różne nieporozumienia. Chadza swoimi ścieżkami i nie zwraca uwagi na to, co zostawia za sobą. Generalnie posiada spokojny i szlachetny charakter, chociaż nigdy nie wiadomo, kiedy akurat się to zmieni. W jednej chwili jej wesołe usposobienia może zniknąć, a pojawiają się załamanie i przygnębienie. Nie panuje nad swoimi emocjami, dlatego niektórzy jej unikają.

Praca i kariera zawodowa

Nietuzinkowa osobowość, która często zaskakuje, niestety niekoniecznie pozytywnie. Rozalia jest kobietą wulkanem, na którą bardzo trzeba uważać, bo nigdy nie wiadomo, kiedy akurat wybuchnie. Lepiej nie spuszczać jej z oczu, co nie jest wcale takie proste, gdyż nie potrafi za długo usiedzieć w miejscu. Nie znosi marazmu oraz stagnacji. Brak jej nieco stałości i równowagi, co widać w jej dążeniach do uczestniczenia we wszystkim dokoła. Jest bardzo pewna siebie i niezależna. Ceni sobie swobodę myśli oraz działania. Zaciekle broni swoich poglądów i wyborów zawodowych, chociaż bardziej interesuje ją rozwój wewnętrzny niż kariera. Posiada do tego bystry i przenikliwy umysł oraz niebywałą radość życia, które w prosty sposób doprowadzają ją do sukcesu na obranej drodze.

Predyspozycje zawodowe

Rozalia spełni się w każdym zawodzie, w którym wymagany jest szeroki kontakt z ludźmi oraz dostosowanie się do zmieniających warunków.

Patroni Rozalii

Św. Rozalia Sinibaldi (1100-1180) – pustelniczka pochodząca z Palermo. Większość swego życia spędziła w pieczarze na górze Pellegrino. Jej relikwie znaleziono w pieczarze dopiero w XVII wieku kiedy Sycylię nawiedziła epidemia dżumy. Po przeniesieniu ich do katedry w Palermo epidemia ustąpiła. Jest patronką chroniącą przed zarazą i epidemią.

Odmiany i zdrobnienia imienia Rozalia

Rosia, Rośka, Roza, Rozalka, Rozunia, Rozuńka

Formy obcojęzyczne

Rosalia (łac.), Rosalia, Rosalie (ang.), Rosalia, Roselina (niem.), Rosalie (fr.), Rosalia, Rozyna (hiszp., wł.), Rozalija (ros.)

Nazwiska pochodzące od imienia Rozalia

Rozalewicz, Rozalewski, Rozaliński, Rozalkiewicz, Rozalowski, Rozalski, Rozałowski

Znani imiennicy

Rozalia Bartoszewska – aktorka
Rozalia Bogusławska – aktorka
Rozalia Celakówna – Służebnica Boża, pielęgniarka, polska mistyczka katolicka
Rozalia Lubomirska – polska księżna, ścięta na gilotynie w Paryżu w 1794 roku
Rozalia Mierzicka – prezenterka telewizyjna, aktorka
Rozalia Rybacka – działaczka komunistyczna

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.