Znaczenie imienia Róża

Rywalizacja to stały element jej życia a los nie oszczędza Róży. Wiecznie zatem gdzieś goni i walczy. Nie potrafi usiedzieć w miejscu, kocha działanie. Róża jest bardzo ambitną i zdecydowaną kobietą, która chętnie przejmie władzę. Ciężko ją powstrzymać, zrozumieć i przewidzieć. Chadza wyłącznie swoimi drogami, często podejmując ryzyko. Wychodzi cało ze swoich przedsięwzięć i zbiera liczne pochwały. Z krytyką należy przy niej uważać. Daje się nieraz we znaki otoczeniu przez swój upór i konieczność wypowiedzenia ostatniego słowa. Jest jednak bardzo lubiana, gdyż emanuje z niej zaraźliwa radość życia.

Pochodzenie imienia Róża

Róża to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa rosa (róża) i oznacza kobietę delikatną i piękną jak róża.

Rodzina i miłość

Rodzina dla Róży jest bardzo ważna. Chętnie poświęciłaby jej każdy moment swojego życia i robi to, jeśli nie musi pracować. Oczywiście dom to jej żywioł i ona w nim dowodzi. W związku kieruje się emocjami oraz namiętnością, wobec czego stanowi idealny obraz kobiecej natury. Wobec mężczyzn z początku jest jednak bardzo subtelna, ale bije z niej taka radość życia i energia, iż prędko podbija serca adoratorów. Nie wdaje się jednakże we flirty, ponieważ uczucia stanowią dla niej poważną sprawę, a nie obiekt żartów i gier. Woli się przyjaźnić z mężczyznami, niż ich uwodzić bądź wykorzystywać. W małżeństwie pozostaje wierna i oddana. Szczerze angażuje się w związek i bardzo potrzebuje okazywania uczuć przez partnera, podobnie jak kwiat, z którym związane jest jej imię potrzebuje wody.

Imieniny Róży

Róża imieniny obchodzi 6 marca, 23 sierpnia, 4 września.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Róży jest 23 sierpnia.

Życie towarzyskie

Róża to żywiołowa, niezależna, ale bardzo serdeczna i przyjazna kobieta. Codzienne starcia z rywalami sprawiają, iż bywa zbyt nerwowa i nieraz trudno jej się opanować. Posiada jednak niesamowite zdolności przystosowawcze, przez co radzi sobie w większości sytuacji i miejsc. Często imponuje w ten sposób znajomym. Daje im się jednak we znaki ze swym uporem i potrzebą wypowiedzenia ostatniego słowa w każdej dyskusji. Różę cechuje przy tym niezwykła radość życia, którą zaraża swoje otoczenie. Ma wielkie poczucie humoru, szybko podejmuje decyzje i sam jej widok niejednemu poprawia już nastrój. Posiada przy tym cechy wulkanu, gdyż nie do końca da się przewidzieć jej reakcje. Nawet najbliżsi nie wiedzą, co może zrobić, gdzie się znajduje i jakie ma plany. Mimo wielkiej towarzyskości lubi jednak czasem zaszyć się w cichym i spokojnym kątku. Jest bardzo lubiana, ceniona i zdobywa życzliwych przyjaciół.

Praca i kariera zawodowa

W wiecznym biegu i wiecznej walce. Los jej nie oszczędza, a rywalizacja stanowi nieodłączny element jej życia. Dzięki temu Róża gromadzi wiele życiowego doświadczenia. Jest również bardzo żywotną, zdecydowaną i ambitną kobietą, której ciężko usiedzieć w miejscu. Chadza własnymi drogami i raczej nie warto jej poskramiać. Musi działać a działanie to wszystkim przynosi pożytek. Z rzadko spotykanym uporem zmierza do celu. Doskonale operuje słowem i wygrywa większość starć. Róża często stawia wszystko na jedną kartę, podejmując ukochane ryzyko, uważa bowiem, że nie ma nic do stracenia. Kocha pieniądze oraz władzę, ale nie jest nieludzka. Wybiera zawody oparte na współpracy z innymi. Zbiera liczne pochwały, przy czym lepiej jej nie krytykować. Pewne wpadki Róży dobrze jest przemilczeć.

Predyspozycje zawodowe

Róża preferuje zawody, które zapewnią jej szeroki kontakt z ludźmi. Może to być praca w szkole, przedszkolu, gastronomii lub handlu.

Patroni Róży

Św. Róża z Viterbo – pochodziła z prostej rodziny. Nie została przyjęta do klasztoru. Zasłynęła z cudów jakie czyniła już za swojego życia. Zmarła w 1252 roku.

Św. Róża z Limy (1586-1617) – pochodziła z hiszpańskiej rodziny z Limy. Służyła Bogu już od dzieciństwa pomagając biednym i chorym. Po stracie rodziców zachorowała na nieuleczalną chorobę. Zmarła w wieku 31 lat. Kanonizowana w roku 1771. Patronka całej Ameryki Łacińskiej.

Odmiany i zdrobnienia imienia Róża

Rózia, Różka, Różunia, Różyczka, Różynka

Formy obcojęzyczne

Rose, Rosa, Rosina (ogólnie przyjęta forma), Roza (ros.)

Nazwiska pochodzące od imienia Róża

Rozakiewicz, Rozankiewicz, Rozelewicz, Rozelski, Rozewicz, Rozewski, Rozinkiewicz, Rozinowicz, Rożalski, Rożałowski, Rożankiewicz, Rożanowicz, Rożanowski, Rożewicz, Rożewski, Rożyński, Rózalski, Rózewicz, Rózikowski, Różanecki, Różanowicz, Różański, Różewicz, Różkowski, Różowicz

Znani imiennicy

Róża Czacka – zakonnica, założycielka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek
Róża Kasprzak – skoczkini o tyczce, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski
Rose Kennedy – matka prezydenta USA Johna Kennedy’ego

Przysłowia i powiedzonka

Róża jest piękna, ale zazdrosna, kiedy jej chłopca ogarnie wiosna.
Prędzej dziś męża ma koza, niż panna Roza.
Póty dobra Rózia, póki młoda buzia.
Każda Rózia znajdzie Józia.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.