Znaczenie imienia Robert

Robert to choleryk o silnej pobudliwości i dużej aktywności. Zdecydowanie czerpie z życia pełnymi garściami. Jego zaletami są przebiegłość, dar dyplomacji, ogromna siła przekonywania i mimo wszystko cierpliwość. Zastanawia się, zanim się uniesie, i często udaje jedynie wybuch gniewu, by zostawić sobie furtkę odwrotu. Dość łatwo ulega wpływom. Doskonale przystosowuje się do każdego trybu życia i zawsze spada na cztery łapy. Ceni sobie przyjaźń i bardzo starannie wybiera bliskich znajomych. Często usiłuje przejąć stery i zapanować nad otoczeniem. Pragnie, by go kochano, by mu to mówiono, by zasypywano go deklaracjami miłości i czułości. Niezbędna jest mu aprobata otoczenia.

Pochodzenie imienia Robert

Robert jest to imię pochodzenia starogermańskiego, od imion Rodebert, Rupert, Ruprecht, Rupprecht, składających się ze słów hrod (sława, chwała) i beraht (błyszczący). Oznacza: sławny, znakomity zdobytą sławą.

Rodzina i miłość

Robert potrafi nagle dojść do wniosku, iż chce założyć rodzinę i się ustatkować. Bez problemu znajduje szybko odpowiednią kandydatkę i od razu szczerze ją kocha. Jest bardzo męski, uwodzicielski i posiada skuteczny urok, dlatego nie narzeka na brak powodzenia i problemy w podbojach sercowych. Zdarza mu się wyznawać podwójną moralność – nie radzi sobie z przestrzeganiem wyznawanych zasad. Często buntuje się, gdy żona nie chce być delikatną i przyzwalać na wszystko. Robert potrzebuje czuć się zdobywcą i samcem alfa. Pragnie także, by go kochano, mówiono mu o tym, a wręcz zasypywano go deklaracjami miłości, czułości i oddania. Do utrzymania spokoju wewnętrznego potrzebna jest mu nieustanna aprobata otoczenia. Nie jest jednak zarozumiały czy dumny. Często uznawany jest za wzór ojca, męża oraz sąsiada. Bardzo kocha swoich bliskich, a dzięki wrodzonej zaradności życiowej, jest w stanie zapewnić im życie na odpowiednim poziomie.

Imieniny Roberta

Robert imieniny obchodzi 4, 24, 26 stycznia, 21 lutego, 16, 17, 29 kwietnia, 4, 13 maja, 6, 7 czerwca, 18 lipca, 16 sierpnia, 17 września, 15 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Roberta jest 17 września.

Życie towarzyskie

Inteligentny, często oczytany i elokwentny – odnajduje się w doborowym towarzystwie ludzi nieprzeciętnych. Robert nie znosi tłumów, nie prowadzi bujnego życia towarzyskiego i nie ma rzeszy znajomych. Ceni sobie przyjaźń i bardzo starannie wybiera bliskich znajomych. Często usiłuje przejąć stery i zapanować nad otoczeniem. Dość łatwo jednak sam ulega wpływom, gdyż wcale nie ma silnej psychiki. Maskuje się, przyjmując pozę agresywnego komedianta. Czerpie z życia zdecydowanie i pełnymi garściami, ale źle znosi niepowodzenia i stara się unikać sytuacji wystawiających na szwank poczucie własnej wartości. Najważniejsze dla niego, to żyć zgodnie z własnym sumieniem, dlatego nie przywiązuje wagi do opinii innych na swój temat.

Praca i kariera zawodowa

Robert dość dobrze radzi sobie w życiu i zawsze spada na cztery łapy. Jednak prawdziwie dobrym fachowcem może zostać dopiero po zakończonej edukacji. Ma w sobie ogromny potencjał, ale powinien go odpowiednio ukształtować. Jest bardzo aktywny. Przystosowuje się do każdych warunków, w jakich przychodzi mu żyć. Bardzo ważne jest dla niego stałe zajęcie, aby być pożytecznym i w całości spożytkować posiadane pokłady energii. W przeciwnym wypadku staje się nadpobudliwy i przejawia zachowania destrukcyjne. Jego zaletami są cierpliwość, przebiegłość, dar dyplomacji i ogromna siła przekonywania. Interesują go wszelkie tajemnice, lubi rozwiązywać zagadki i poznawać prawidła rządzące światem. W pracy specjalizuje się zazwyczaj w jednej i wąskiej dziedzinie, powierzone mu zadania wykonuje dokładnie i nigdy nie wyręcza się innymi. Jest cenionym pracownikiem niezależnie od wyboru profesji.

Predyspozycje zawodowe

Robert świetnie poradzi sobie jako ekonomista, doradca podatkowy, radca prawny a także filmowiec.

Patroni Roberta

Św. Robert – założyciel i opat zakonu cystersów. Pochodził z Francji. Założyciel opactw w Molesmes i Citeaux (Burgundia), które dały początek klasztorom cystersów. Wraz ze św. Bernardem z Clairvaux i św. Stefanem Hardingiem patronuje zakonowi. Do Polski cystersi przybyli w 1140 roku i osiedlili się w Jędrzejowie, gdzie do dziś znajduje się ich siedziba.

Odmiany i zdrobnienia imienia Robert

Bercik, Rob, Robercik, Robcio, Robuś

Formy obcojęzyczne

Robert, Robin (ang.), Robert (fr.), Robert, Ruprecht, Rupert, Ruppert, Robrecht (niem.)

Nazwiska pochodzące od imienia Robert

Roberski, Robertowski

Znani imiennicy

Robert Gawliński – wokalista i kompozytor
Robert Janson – muzyk i kompozytor
Robert Korzeniowski – lekkoatleta

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.