Znaczenie imienia Roman

Roman to cierpliwy, dokładny, niestrudzony w dążeniu do celu mężczyzna. Pewny siebie aż do przesady i nieraz w tym niebezpieczny. W pracy lubi wykazać się wyobraźnią oraz intelektem. Ponadto cechuje go niebywała intuicja i wyczucie. Zawsze obiera najprostszą drogę, gdyż nie znosi utrudniać sobie życia. Cechuje go pozorny spokój. Jest człowiekiem poważnym i tajemniczym. Raczej małomówny, sprawia wrażenie odludka oraz nudziarza. Chętnie posługuje się sarkazmem i nie szczędzi innym uszczypliwych uwag. Nie znosi ludzi słabych, szanuje za to tych, którzy potrafią stawić mu czoła. W miłości czuły i delikatny.

Pochodzenie imienia Roman

Roman to imię pochodzenia łacińskiego, od słowa romanus (rzymski). Oznacza osobę pochodzącą z Rzymu oraz posiadającą cnoty cechujące prawdziwego Rzymianina.

Rodzina i miłość

Roman ma zadatki na doskonałego męża oraz troskliwego ojca. Docenia ciepło rodzinne, spokojny oraz zorganizowany dom i dba o swoich najbliższych do tego stopnia, iż ukrywa przed nimi własne troski i problemy. Nawet wobec rodziny jest zamknięty w sobie i trudno dostępny. Buduje jednak trwałe i silne relacje z ukochaną osobą, obdarzając swą wybrankę czułością i delikatnością. To tradycjonalista w kwestii rodziny, chociaż długo się zbiera z jej założeniem. Nie lubi mieć związanych rąk i stroni od ograniczeń. Niestety napotyka wiele problemów w sferze seksualnej. Często bowiem nie umie i nie chce czekać na ten dogodny moment. Roman w tej kwestii bardziej kieruje się instynktem niż uczuciami. Szkoda mu czasu na czułe słówka i uwodzenie.

Imieniny Romana

Roman imieniny obchodzi 6, 23, 28, 29 lutego, 1, 22 maja, 12 czerwca, 31 lipca, 9 sierpnia, 14, 28 września, 1, 6, 18, 23 października, 18, 24 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Romana jest 28 lutego.

Życie towarzyskie

Raczej małomówny Roman zdaje się być odludkiem i nudziarzem. Niechętnie zwierza się ze swych trosk oraz problemów. Owiewa go swoista aura tajemniczości. Najczęściej jest poważnym człowiekiem, który nie stroni jednak od sarkazmu i uszczypliwych uwag. Cechuje go przy tym pozorny, zewnętrzny spokój, jednak prawdę o gwałtownej naturze Romana skrywają jego oczy. Potrafi zbić z tropu swoim zachowaniem i nie raz dać upust emocjom oraz szaleństwu. Nie znosi słabości ani u siebie, ani u innych. Bywa okrutny, zwłaszcza gdy ktoś stanie mu na drodze i zagrozi jego planom. Obserwowanie bólu i poniżenia wroga sprawia mu przyjemność. Sam także jest skłonny do zadawania cierpień i sprawiania przykrości. Szanuje wyłączne osoby, które potrafią stawić mu opór. Nie jest mimo to złym człowiekiem. To bardzo uczciwy oraz prawdomówny mężczyzna. Na słowie Romana można polegać.

Praca i kariera zawodowa

Jeśli wierzy w słuszność swych zamiarów, nic nie powstrzyma Romana. To bardzo cierpliwy i dokładny mężczyzna, który konsekwentnie zmierza do celu. Czasem jego pewność siebie może jednak graniczyć z fanatyzmem. Do tego bywa niebezpieczny. Nie ulega wpływom, nie daje wcisnąć sobie mało ciekawej pracy i twardo obstaje przy swoim zdaniu. Z łatwością wpływa na innych i wyręcza się nimi. Wybiera najprostszą drogę do celu – nie lubi komplikować sobie życia. Pociągają go wyłącznie zadania wymagające wysiłku intelektualnego, dające możliwość odkrycia czegoś oraz wykazania się wyobraźnią i abstrakcyjnym umysłem. Jest bardzo skutecznym i cenionym pracownikiem, chociaż nie wychyla się i na ogół działa zza kulis. Posiada przy tym niezrównaną intuicję oraz wyczucie. Potrafi doprowadzić do końca najbardziej skomplikowany zamysł, którego efekty są z reguły długofalowe. Roman się nie spieszy, gdyż zna wartość swoich poczynań.

Predyspozycje zawodowe

Roman sprawdzi się w zawodzie polityka, architekta, naukowca, policjanta, detektywa oraz literata i twórcy.

Patroni Romana

Św. Roman (III w.) – żołnierz rzymski. Pilnując aresztowanego św. Wawrzyńca, przyjął wiarę chrześcijańską, za co został ukarany śmiercią.
Św. Roman Jurajski – pustelnik i opat z Jury Francuskiej. Osiedlił się jako pustelnik w lasach koło Condat. Dołączył do niego młodszy brat i kilku mężczyzn. Jednak z czasem przybywali nowi ochotnicy – wspólnota zakonna rozrastała się, dzieliła i osiedlała w pobliżu w innych pustelniach. Zmarł po powrocie z pielgrzymki w 464 roku.
Św. Roman Pieśniarz – największy poeta chrześcijański tworzący w języku greckim. Legenda mówi, że objawiła mu się Matka Boża i natchnęła weną twórczą. Św. Roman z wdzięczności napisał najwspanialszy hymn religijny – Akatyst ku czci Bogurodzicy – arcydzieło literatury.

Odmiany i zdrobnienia imienia Roman

Romanek, Romcio, Romeczek, Romek, Romulek, Romuś

Formy obcojęzyczne

Roman (ogólnie przyjęta forma), Romanus (niem.), Romain (fr.), Romano, Romeo (wł.).

Nazwiska pochodzące od imienia Roman

Romancewicz, Romanek, Romaniak, Romanicki, Romanik, Romaniuk, Romankiewicz, Romankowicz, Romanowicz, Romanowski, Romańczuk,
Romańczyk, Romański, Romaszewski, Romaszkiewicz, Romenowicz, Romeński, Romkowski, Romkowicz

Znani imiennicy

Roman Bratny – prozaik, poeta, publicysta i scenarzysta filmowy
Roman Giertych – polityk, adwokat i historyk, wicepremier i minister edukacji w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego
Roman Ingarden – profesor filozofii
Roman Kosecki – piłkarz występujący na pozycji napastnika
Roman Polański – reżyser, scenarzysta, aktor oraz producent filmowy, wielokrotnie nominowany do Oskara
Roman Polko – generał dywizji Wojska Polskiego

Przysłowia i powiedzonka

Podobno co drugi Roman to erotoman.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.