Znaczenie imienia Mikołaj

Zdecydowanie nie jest zwyczajnym, szarym człowiekiem. Mikołaj to bardzo ambitny mężczyzna, który, działając, znacznie przerasta możliwości innych ludzi. Musi mieć określony w życiu cel, a nic i nikt go nie zatrzyma. Wszelkie działanie wiąże się dla niego z walką, a Mikołaj jest odważny i nie cofa się, gdy trzeba podjąć ryzyko. Jest w stanie poświęcić wszystko zarówno przy zaspokajaniu swoich potrzeb, jak i dla wyższej, szlachetnej idei. To inteligentny i śmiały mężczyzna, ale nie stara się błyszczeć. Niestety jest mało komunikatywny, przez co chłodny w kontaktach z innymi, wewnętrznej czułości i zmysłowości jednak mu nie brak. Uczucia okazuje bardzo powściągliwie. Życie z nim wymaga wiele odwagi.

Pochodzenie imienia Mikołaj

Mikołaj to imię pochodzenia greckiego (Nikólaos) od słów nike (zwycięstwo) i laos (lud). Oznacza tego, który odniósł zwycięstwo dla swojego ludu.

Rodzina i miłość

Mikołaj, pomimo dość chłodnego sposobu bycia, jest wrażliwym i czułym mężczyzną. Niezależnie od bojów, jakie aktualnie toczy, priorytetem dla niego pozostaje rodzina. Mocno przywiązuje się do bliskich i czuje się za nich odpowiedzialny. Dba zatem o sprawy finansowe, na czym świetnie się zna, oraz organizacyjne w życiu domowym. Można na nim polegać i jest prawdziwą podporą dla swej małżonki. Niestety nie potrafi okazywać uczuć i ujawniać swoich przeżyć ani potrzeb emocjonalnych. Życie u jego boku wymaga wiele odwagi oraz rezygnacji z własnych ambicji. Związek ten zdecydowanie nie wygląda różowo. Jednakże Mikołaj rekompensuje wiele swoim oddaniem oraz dużą zmysłowością.

Imieniny Mikołaja

Mikołaj imieniny obchodzi 1, 14 lutego, 21 marca, 9, 19 maja, 2, 18 czerwca, 9 lipca, 10, 25 września, 13 października, 12, 13 listopada, 6 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Mikołaja jest 6 grudnia.

Życie towarzyskie

Mikołaj zdecydowanie nie jest zwyczajnym, szarym człowiekiem. Dokonuje w życiu wielkich czynów, ale bardziej niż na rozgłosie zależy mu na uznaniu i przydatności. Bywa egoistyczny, jednak potrafi otworzyć się na innych i nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują. Nie znosi cwaniactwa oraz kombinatorstwa. Ma w życiu jasno określone cele, wartości oraz priorytety. Rygorystycznie ich przestrzega i niestety od innych także tego wymaga. Nie posiada przez to grona znajomych, ale nielicznych, oddanych przyjaciół, na których zawsze może polegać. Nie jest człowiekiem wylewnym, bywa raczej chłodny w kontaktach i nie ma w zwyczaju uzewnętrzniać swoich uczuć. Są jednak osoby, które nie potrzebują tego, aby poznać prawdziwą wartość człowieka.

Praca i kariera zawodowa

Niezwykle ambitny mężczyzna, który potrafi dojść po trupach do celu. Jest bardzo pewny. Mikołaja nikt ani nic nie powstrzyma przed realizacją tego, co postanowi. Jest w stanie poświęcić wszystko zarówno dla zaspokojenia swoich potrzeb, jak i dla wyższej, szlachetnej idei. Zawsze musi mieć jasno sprecyzowane cele i wytoczoną drogę do ich realizacji. Jest człowiekiem inteligentnym, ale nie obnosi się z tym i nie stara się błyszczeć. Nie bywa zbyt komunikatywny. Doskonale panuje nad sobą, swoimi reakcjami oraz uczuciami, aby nikt nie odkrył jego słabych stron. Potrzebuje rywalizacji, ponieważ każde działanie wiąże się dla niego z walką. Od młodych lat rzuca się w wir działania i kolekcjonuje kolejne dyplomy oraz dowody uznania. Zazwyczaj sięga po najwyższe stołki i prawie zawsze zostaje szefem. Robi to, co przynosi jemu satysfakcję, nie zależy mu na tłumie wielbicieli. Do tego odważnie podejmuje ryzyko i nieraz ciężko pracuje.

Predyspozycje zawodowe

Mikołaj aby być zadowolonym z wykonywanej pracy musi mieć jasno wytyczone zadania i możliwość ich realizacji. Sprawdzi się jako biznesmen, menedżer, lekarz, notariusz bądź sędzia.

Patroni Mikołaja

Św. Mikołaj, biskup Miry (dzisiejsze Demre). Urodzony w 270 roku. Od dziecka cechowała go wielka wrażliwość na nieszczęście i biedę ludzką. Po wczesnej śmierci rodziców odziedziczył wielki majątek. Zaczął dyskretnie i anonimowo pomagać potrzebującym. Szczególnie dzieci obdarowywał drobnymi podarunkami. Zmarł w 352 roku. Na Zachodzie kult Św. Mikołaja nasilił się po przeniesienia jego relikwii do Bari we Włoszech w 1087 r. Tradycyjnie już w dniu jego święta ludzie obdarowują się upominkami, wspominając dobroć biskupa. Jest patronem wielu zawodów lecz znany jest głównie jako patron dzieci.
Św. Mikołaj I Wielki, papież. Rządził w latach 858–867. Wyróżniał się wrażliwością na biedę, chorobę i cierpienie.
Św. Mikołaj z Flúe, żył w latach 1417–1487. Niespodziewanie postanowił zostać pustelnikiem. Od roku 1367 aż do śmierci żywił się tylko komunikantami.
Św. Mikołaj z Tolentino, kaznodzieja (1245–1305). Uważany był za cudotwórcę.

Odmiany i zdrobnienia imienia Mikołaj

Mikołajek, Mikołaszko, Mikołaś, Mikołka, Mikoś, Mikunio, Mikuś

Formy obcojęzyczne

Nicolaus (łac.), Nicholas (ang.), Nikolaus, Nickel, Claus, Klaus (niem.), Nicolas (fr.), Nicolas (hiszp.), Nicolo, Nicola, Cola (wł.), Nikolaj (ros.), Mikoláš, Mikuláš, Nikola, Nikolas (czes.), Mikuláš, Mikloš, Nikola (słowac.), Nikola, Niko (połud.-słow.), Nikola, Kole (mac.), Niklavž (słoweń.)

Nazwiska pochodzące od imienia Mikołaj

Mikol, Mikolasz, Mikolicz, Mikolski, Mikoł, Mikołacz, Mikołajak, Mikołajczak, Mikołajczyk, Mikołajec, Mikołajek, Mikołajewicz, Mikołajewski, Mikołajko, Mikołajski, Mikołak, Mikołasz, Mikołaszek, Mikołaszewicz, Mikołek, Mikołów

Znani imiennicy

Mikołaj Kopernik – polski astronom (19 II 1473 – 24 V 1543)
Mikołaj Krzysztof Radziwiłł – książę, marszałek wielki litewski (2 VIII 1549 – 28 II 1616)
Mikołaj Potocki – hetman wielki koronny
Mikołaj Rej – ojciec polskiej literatury (4 II 1505 – 9 lub 10 1569)
Mikołaj Sęp Szarzyński – poeta polski (1550 – 1581)
Mikołaj Trąba – pierwszy prymas polski
Niki Lauda – właściwie Andreas Nikolaus Lauda, austriacki kierowca rajdowy
Nikola Tesla – amerykański naukowiec pochodzenia chorwackiego (1856–1943)
Nicolas Sarkozy – prezydent Francji
Nikołaj Gogol – pisarz rosyjski (1 IV 1809 – 4 III 1852)
Nikołaj Siemionow – rosyjski fizykochemik, laureat Nagrody Nobla (15 IV 1896 – 25 IX 1986)
Nikołaj Wałujew – pięściarz rosyjski, mistrz świata WBA

Przysłowia i powiedzonka

Na świętego Mikołaja ciekawość się podwaja: Panny patrzą pod poduszkę, czy tam nie ma jakiej duszki, a chłopczyki wprzód macają, jaki towar dla się mają.
Gdy śnieg pada mówią, że święty Mikołaj brodą trzęsie.
Na Mikołaja porzuć wóz i zaprzęż sanie.
Bieda w kraju, Mikołaju.
Święty Mikołaj rządzi wilkami.
Święty Mikołaj wilkom pyski na kłódki zamyka.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.