Znaczenie imienia Matylda

Matylda to zdecydowana, twarda, samodzielna kobieta o nieco męskich cechach usposobienia. Doskonale radzi sobie w życiu, innym chętnie pomaga, ale duma nie pozwala jej otwarcie przyjąć wsparcia. Jest przekorna i wytrwała. Szybko odnajduje się w nowościach, działa z rozmachem i determinacją. Uwielbia dowodzić i z łatwością przejmuje stery w grupie o słabszym temperamencie. Jest bardzo uczuciowa i impulsywna, ale nie wylewna. Można za to liczyć na jej pełne zaangażowanie w związek i przyjaźń. Dlatego jest zaborcza. Chciałaby wszystkim kierować, nad wszystkim posiadać kontrolę. Zostaje niezrównaną panią domu.

Pochodzenie imienia Matylda

Matylda to imię żeńskie pochodzenia starogermańskiego. Wywodzi się od słów macht (siła, władza) i hiltia (walka). Oznacza kobietę silną i odważną w walce.

Rodzina i miłość

Przez długi czas niezbyt dobrze układają jej się kontakty z mężczyznami. Głównie dlatego, że jest władcza i zaborcza. Matylda niechętnie też mówi o swych uczuciach. Nie należy tym samym do czułych i wylewnych partnerek. Częściej przyjmuje postawę złośnicy. Może czekać naprawdę długo, zanim pojawi się ktoś na tyle odważny, by przejść z nią przez życie. A warto, gdyż to niezrównana, oddana rodzinie pani domu. Przy niej życie jest ciekawe i wartkie. Niebywałe jest to, że w cieple jej domowego ogniska spokój i bezpieczeństwo odnajdują nie tylko domownicy, ale także wszyscy, których do siebie zaprasza. Matylda jest bardzo gościnna i otwarta. W małżeństwie jest również wyjątkowo namiętną kobietą, która dużą wagę przywiązuje do intymności sytuacji.

Imieniny Matyldy

Matylda imieniny obchodzi 14 marca, 31 maja, 15 sierpnia, 19 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Matyldy jest 14 marca.

Życie towarzyskie

Dla znajomych Matylda jest kobietą pełną klasy i szaloną zarazem. Łatwo u niej o wybuchy złości i gniewu, zwłaszcza kiedy ktoś się jej przeciwstawi. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż to świetna aktorka, która uwielbia występy i potrzebuje publiczności. I chociaż lubi znajdować się w centrum uwagi, to nie wywleka swych uczuć i rozterek na światło dzienne. Ciężko ją rozgryźć a do tego kocha się przekomarzać. Skrywa swe sekrety przed światem, otaczając się aurą tajemniczości. Matylda jest dobrą i wierną przyjaciółką, lecz niestety lubi wystawiać tę przyjaźń na próbę. To bardzo przekorna i uparta kobieta żyjąca pełnią życia. Jest panią swojego losu, ale też chętnie zawładnie losem innych. Cieszy się mimo to sympatią i powszechnym szacunkiem.

Praca i kariera zawodowa

Matylda dowodzi zdecydowaną i twardą ręką. Zdolna jest doprowadzić do końca najbardziej wymagające i tajemne projekty. Do tego działa z rozmachem i determinacją. Jest uparta, wytrwała i bardzo pewna siebie. W lot chwyta wszelkie nowinki i szybko się odnajduje w każdej sytuacji. Co postanowi to z rozmachem wykona. Na szczęście pozostaje obiektywna w każdej sytuacji, dzięki czemu cieszy się sympatią w miejscu zatrudnienia. Powinna pracować z ludźmi o podobnym temperamencie, samozaparciu i woli, inaczej przejmie całkowitą kontrolę nad współpracownikami. Dobrze radzi sobie w biznesie. Posiada wiele uzdolnień i silną intuicję. Świetnie sprawdzi się tam, gdzie potrzeba dobrego kierownictwa. Potrafi zdobyć posłuch, a jednocześnie szanuje swych podwładnych.

Predyspozycje zawodowe

Matylda będzie czuć się dobrze tylko w takiej pracy, w której sama ma coś do powiedzenia. Świetnie poradzi sobie na stanowiskach kierowniczych.

Patroni Matyldy

Św. Matylda (895-968) – królowa Niemiec, żona króla Henryka Ptasznika. Matka cesarza Ottona I. Prowadziła bardzo bogobojne życie. Założyła wiele klasztorów i przyczyniła się do umocnienia wiary katolickiej w Niemczech.

Św. Matylda – benedyktynka niemiecka uznawana za prekursorkę nabożeństwa ku czci Serca Jezusowego. Zmarła w 1299 roku.

Odmiany i zdrobnienia imienia Matylda

Matyldka, Matyldunia, Matyldusia, Matylduś, Matyldzia, Matyla, Matylka, Matysia, Matyś, Tysia, Tyśka

Formy obcojęzyczne

Mathildis (łac.), Mathilda (ang.), Mathildis, Mechtilda (niem.), Mathilde (fr.), Matilde (hiszp.), Mafalda, Matelda, Matilda (wł.), Matiljda (ros.), Matylda (czes.), Matilda (słowac.)

Nazwiska pochodzące od imienia Matylda

Brak

Znani imiennicy

Matylda – córka Bolesława Chrobrego
Matylda Baczyńska – aktorka
Matylda Damięcka – aktorka
Matylda Krzesińska – rosyjska tancerka
Matylda von Ringelheim – królowa niemiecka

Przysłowia i powiedzonka

Gdy zakocha się Matylda, wtedy wiele miłych chwil da.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.