Znaczenie imienia Marta

Marta lubi kontakty z otoczeniem, ale nie ulega wpływom innych. Twardo stąpa po ziemi i wyróżnia się sporą siłą – zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Nieraz zdobywa przewagę nawet nad płcią przeciwną. Nikt nie potrafi, tak jak ona rozplanować każdej chwili dnia. Niestety zapomina przy tym o byciu ludzką. Nie jest jednak nerwowa ani wybuchowa. Jej charakter dojrzewa po prostu bardzo wcześnie, przez co krótko korzysta z beztroskiej młodości. Bywa zaborcza i przekorna oraz bardzo niezależna. Ceni wolność myśli i swobodę działania. Nie lubi dzielić się swoimi pomysłami i sukcesami. Nie ujawni też tajemnicy zawodowej. Uparcie dąży do celu, konsekwentnie zwalcza przeszkody, bardzo szybko osiąga sukces.

Pochodzenie imienia Marta

Marta jest to imię pochodzenia aramejskiego, od słowa marta (pani, władczyni).

Rodzina i miłość

Nie zdobędzie się jej łatwo – Marta jest wręcz agresywna w stosunku do adoratorów. Wielu, przeczuwając co ich czeka, ucieka, póki mają czas. Może to wynikać z jej osobowości, zdecydowanie bardziej męskiej niż kobiecej. W seksualności bywa nawet wyrachowana, ponieważ nie ulega łatwo popędowi – do wszystkiego podchodzi bardzo racjonalnie. Gdy ktoś zdobędzie jednak jej serce, Marta będzie wierna i niezwykle czuła, ale nie można liczyć na zbyt wielką swobodę w tym związku. Jest to bowiem kobieta bardzo zaborcza i trzyma swego partnera krótko. Zdarza się, iż małżeństwo stanowi dla niej awans społeczny.

Imieniny Marty

Marta imieniny obchodzi 11, 18, 19 stycznia, 22, 23 lutego, 14 kwietnia, 16, 21 czerwca, 27, 29 lipca, 23 września, 2, 16, 24 października.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Marty jest 29 lipca.

Życie towarzyskie

Marta lubi kontakty towarzyskie a ludzie lubią ją. Często się uśmiecha i jest ogólnie życzliwa. Niestety wcześnie dojrzewa i zatraca beztroskę młodości. Swoim zachowaniem potrafi zbić z tropu nawet najbardziej oddanych przyjaciół. Nie jest nerwowa ani wybuchowa, po prostu czai się w niej pewien niepokój. Marta ogólnie posiada pozytywne podejście do życia i potrafi dobrze się bawić. Jej despotyczne skłonności sprawią, iż to ona planuje najlepszą zabawę i nie przyjmuje innej opcji! Zdarza się, że znajomości utrzymuje do momentu, aż przestaną być użyteczne.

Praca i kariera zawodowa

Marta jest niezrównanym pracownikiem. Silna zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Twardo stąpająca po ziemi i nieugięta realistka. Nieraz swoimi przymiotami zyskuje przewagę nawet nad płcią przeciwną! Nie lęka się przeszkód i trudów życiowych – osiąga każdy założony sobie cel. Bardzo chętnie podejmuje się kolejnych przedsięwzięć, inicjatyw i można jej zaufać – jest niezwykle odpowiedzialna, systematyczna i zorganizowana. Nikt nie potrafi, tak jak ona rozplanować każdej chwili dnia. Niestety często zapomina o byciu ludzką i zbyt silną ręką przejmuje stery. Wszyscy wchodzący jej w drogę mogą zostać potraktowani jak wrogowie. Jest bardzo samodzielna i nie lubi dzielić się swoimi pomysłami i sukcesami. Należy dodać, iż nie boi się żadnej pracy i wszędzie będzie wykonywać swe obowiązki na najwyższym poziomie.

Predyspozycje zawodowe

Marcie dobrze pracuje się tam gdzie może zarządzać powierzonym jej mieniem czy obszarem, np. w turystyce, hotelarstwie, gastronomii, administracji, zaopatrzeniu oraz w archiwum, bibliotece czy magazynie.

Patroni Marty

Św. Marta – z Bretanii, znana z Ewangelii jako starsza siostra Łazarza, którego wskrzesił Jezus. Patronka gospodyń domowych, hotelarzy i kucharek.

Odmiany i zdrobnienia imienia Marta

Marcia, Marteczka, Martunia, Martusia

Formy obcojęzyczne

Marta (ogólnie przyj. forma), Martha (ang.), Marthe (fr.), Martha (niem.).

Nazwiska pochodzące od imienia Marta

Martasik, Martaś, Martecki, Martek, Martela, Marteliński, Martiszewicz, Martiszewski, Martkowiak, Martkowski, Martoń, Martosiński, Martowski, Martulewicz, Martusiewicz, Martuszewski, Martykowski, Martysewicz, Martysik, Martyszewski

Znani imiennicy

Marta Klubowicz – aktorka
Marta Lipińska – aktorka
Marta Stebnicka – aktorka, piosenkarka, pedagog

Przysłowia i powiedzonka

Gospodyni Marta niewiele warta.
Trafiła Marta na Gotarta.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.