Znaczenie imienia Maciej

Maciej jest osobą nerwową, pobudliwą i bardzo szybko reagującą. Posiada wiele energii i jest bardzo aktywny, chętnie przy tym poświęci swoje życie wyższym ideom. Codzienność Macieja jest zarazem uporządkowana i urozmaicona pod każdym względem. On sam łączy w sobie skłonności intro- i ekstrawertyczne. Jest osobą wybuchową, bardzo gwałtownie reagującą, a jednocześnie skrytą i tajemniczą. Chętnie miesza się do cudzych spraw, ale nie przez niezdrową ciekawość, lecz z chęci niesienia pomocy. O sobie mówi jednak niewiele. Jest wrażliwy i przejmuje się losem bliskich. Zawsze stanie po stronie niesłusznie atakowanych. Czasami brak mu przy tym dyplomacji. Jest bardzo aktywny w życiu rodzinnym i w miłości.

Pochodzenie imienia Maciej

Maciej jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa Mattijjah (dar Jahwe). Oznacza: ten, który jest darem Boga.

Rodzina i miłość

Maciej jest wrażliwy i uczuciowy. Jeśli odda swe serce i przywiązanie kobiecie – mogą stworzyć szczęśliwą rodzinę. Jednak jeśli inne idee będą go bardziej pociągać – zaniedba dom. Jest bowiem zdeterminowany w swych działaniach. Wcześnie rozpoczyna życie intymne i ma silne potrzeby seksualne. Potrafi jednak nad sobą panować, ponieważ kieruje się w życiu twardymi zasadami – albo zgodnymi z obyczajowością, albo religią. Maciej jest bardzo aktywny w życiu rodzinnym i w miłości. Ma bogatą wyobraźnię i dużą fantazję. Jest nad to mężczyzną ciekawym świata – za wszelką cenę chce wszystko poznać. Oczywiście w swych podróżach przewiduje czynny udział rodziny. Należy uważać, aby nie zmienił się w despotę.

Imieniny Macieja

Maciej imieniny obchodzi 30 stycznia, 24, 25 lutego, 14 maja, 3 czerwca, 18 września, 11 listopada, 17 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Macieja jest 14 maja.

Życie towarzyskie

Codzienność Macieja jest zarazem uporządkowana i urozmaicona pod każdym względem. On sam łączy w sobie skłonności intro- i ekstrawertyczne. Jest osobą wybuchową, bardzo gwałtownie reagującą, a jednocześnie skrytą i tajemniczą. Niechętnie zwierza się ze swoich przeżyć, do cudzych wścibiając nosa. Nie jest jednak przesadnie ciekawski, a jedynie stara się pomóc. Zawsze staje po stronie słabszych i poszkodowanych. Brak mu jednak umiejętności dyplomatycznych i mówi to, co myśli. Trzeba pamiętać, iż nie rani celowo.

Praca i kariera zawodowa

Maciej posiada wiele energii i jest bardzo aktywny, chętnie poświęci swoje życie wyższym ideom. Wszystko, czym się zajmuje, wykonuje precyzyjnie i skutecznie. Jest na tyle pewny siebie, iż sprawia wrażenia, jakby miał jakąś misję do spełnienia w świecie. Maciej posiada dar przewidywania zdarzeń, wobec czego niewiele jest go w stanie zaskoczyć. Jednak na porażki i niepowodzenia reaguje gniewem. Nie poddaje się, ale jest zły, iż czegoś nie uwzględnił w swych rachunkach. Niestety uparcie tkwi w przekonaniu o swej nieomylności, wobec czego zdarza mu się podważać autorytet przełożonych. Jest typem przywódcy – powinien pracować albo samodzielnie, albo kierując zespołem ludzi.

Predyspozycje zawodowe

Maciej doskonale sprawdzi się w służbach mundurowych oraz w takich dziedzinach jak ekonomia, biznes, ekologia.

Patroni Macieja

Święty Maciej – wybrany Apostołem na miejsce Judasza, zdrajcy, w następstwie losowania spośród 2 kandydatów.

Odmiany i zdrobnienia imienia Maciej

Mach, Maciek, Maciuś, Maćko

Formy obcojęzyczne

Matthias, Mathias (łac.), Mathias, Mattias (ang.), Matthias (niem.), Mathias (fr.), Matias (hiszp.), Mattia (wł.)

Nazwiska pochodzące od imienia Maciej

Maciak, Maciałek, Maciałowicz, Maciaszczyk, Maciaszek, Maciejak, Maciejasz, Maciejaszek, Maciejczak, Maciejczowicz, Maciejczuk, Maciejczyk, Maciejec, Maciejek, Maciejewicz, Maciejewski, Maciejko, Maciejkiewicz, Maciejkowicz, Maciejoszek, Maciejowicz, Maciejowski, Maciejski, Macierewicz, Macierowicz, Maciszewski, Maćkowiak, Maćkowski

Znani imiennicy

Maciej Dejczer – reżyser filmowy
Maciej Kozłowski – aktor
Maciej Kuroń – kucharz i propagator kuchni polskiej
Maciej Rataj (1884-1940) – marszałek sejmu II RP
Maciej Stuhr – aktor

Przysłowia i powiedzonka

Kiedy Gromniczna zimę traci, to święty Maciej ją wzbogaci.
Umarł Maciek, umarł, już leży na desce, żeby mu zagrali, podskoczyłby jeszcze.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.