Znaczenie imienia Maksymilian

Maksymilian to facet, dla którego życie to wyzwanie. Trudności go motywują, a porażki się nie liczą. Wiedzę oraz umiejętności zdobywa w praktyce, po macoszemu traktując naukę. Jest surowym, energicznym, i wybuchowym człowiekiem. Często wali pięścią w stół na podkreślenie swoich słów. Lubi pracować i poświęcać się dla idei, ale potrafi także wyręczać się innymi. Posiada choleryczną osobność, jednakże o dość łagodnej odmianie. W głębi duszy jest chwiejny, ale rolę pewnego siebie odgrywa bezbłędnie. Znajomi darzą go sympatią, choć nie do końca mogą mu zaufać. Bardzo wrażliwy na swoim punkcie. Przy nim jest jednak wesoło.

Pochodzenie imienia Maksymilian

Maksymilian to imię pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się ono od słowa maximus (największy) oraz Aemilius czyli nazwy znanego rzymskiego rodu Emiliuszy. Imię to oznacza największego z Emiliuszów.

Rodzina i miłość

Przewrażliwiony na swoim punkcie Maksymilian z trudem nawiązuje zdrowe relacje partnerskie. Pragnie być kochanym, ale zraża go ciężar uczuć i przywiązania drugiej osoby. Nie lubi zastanawiać się nad swoim postępowaniem w miłości. Jest bardzo łakomym, czułym, zmysłowym, ale i zaborczym mężczyzną. Ostatecznie udaje mu się znaleźć wystarczająco uległą i oddaną kobietę. Jego pożycie intymne zależy na dobrą sprawę od bardzo wielu czynników: od poczucia bezpieczeństwa, roli rodziny w jego życiu, sukcesów zawodowych, uczucia spełnienia. Seks stanowi więc dla niego nie tyle ważną formę bliskości z ukochaną osobą, co najważniejszą deklarację uczuć i zadowolenia. To prawdziwy ogier słuchający przede wszystkim swych pierwotnych instynktów. Ciężko za nim nadążyć, zwłaszcza spełniając po drodze wszystkie jego rozkazy i drobne kaprysy.

Imieniny Maksymiliana

Maksymilian imieniny obchodzi 12 marca, 29 maja, 14 sierpnia, 12 października, 27 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Maksymiliana jest 12 marca.

Życie towarzyskie

W kontaktach towarzyskim Maksymilian często ujawnia choleryczną osobowość, chociaż ma ona dość łagodną postać. Bardzo głośno manifestuje swoje zdanie i wyraża sprzeciw. Nieraz odnosi się wrażenie, że zaraz wybuchnie, a jednak nic się gorszego nie dzieje. Znajomi darzą go sympatią, ponieważ jest otwartym człowiekiem z dużym poczuciem humoru. Posiada dar porozumiewania się z innymi i świetną intuicję w kontaktach z ludźmi. Chętnie podejmuje gości, jest bardzo towarzyski i nie wywyższa się. To względnie hojny ekstrawertyk z wrodzoną dyplomacją. Niestety w pełni obiektywny bywa wyłącznie wtedy, gdy mu się to opłaca, a obdarowuje innych wówczas, gdy ma w tym interes. Nieustannie obawia się bycia wykorzystanym, ale szczerze pragnie pomagać innym. Jest bardzo przeczulony na punkcie swojego honoru i lepiej go nie drażnić. Nie uznaje kompromisów.

Praca i kariera zawodowa

Maksymilian życie traktuje jak wyzwanie. Trudności motywują go do działania, a porażkami się nie zraża. Jest waleczny i głośny. Chętnie walnie pięścią w stół i pogrozi palcem, chociaż w głębi duszy zastanawia się dopiero, jakie rozwiązanie przyjąć. To urodzony aktor – potrafi sprawnie manipulować ludźmi, grać na uczuciach innych i udawać zdecydowanego, nawet gdy nie jest. Cechuje go jednak wielka dyplomacja. Obawia się tylko zdemaskowania. Doskonale wyręcza się innymi, chociaż lubi pracować i poświęcać się dla idei. Robi to jednak wyłącznie na własny rachunek. Najczęściej jest też samoukiem, który wiedzę woli czerpać z księgi życia niż z bibliotek. Ma nosa do interesów, bogatą wyobraźnię, świetną intuicję i wyczucie psychologiczne. To człowiek sukcesu.

Predyspozycje zawodowe

Maksymilian dobrze sprawdzi się w roli handlowca, specjalisty od marketingu i reklamy, rzecznika prasowego oraz polityka.

Patroni Maksymiliana

Św. Maksymilian Kolbe (1894-1941), mnich pochodzący ze Zduńskiej Woli. Od dziecka był bardzo pobożny i w wieku 12 lat miał widzenie Najświętszej Maryi Panny. Pokazała mu ona dwie korony: białą (czystość) i czerwoną (męczeństwo). Zapytała go, którą z nich wybiera a on wybrał obie. Rok później wstąpił do seminarium we Lwowie. W 1917 roku założył w Rzymie Rycerstwo Niepokalanej. Od 1922 roku wydawał miesięcznik „Rycerz Niepokalanej”. W 1927 roku zbudował koło Warszawy franciszkański klasztor Niepokalanów, który 2 lata później stał się największym klasztorem na świecie. Został aresztowany przez gestapo w 1941 roku i osadzony w Oświęcimiu. W obozie tym dobrowolnie oddał życie za uratowanie współwięźnia, ojca kilkorga dzieci. Zmarł w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 roku. Kanonizowany przez Jana Pawła II w roku 1982.
Św. Maksymilian z Taveste – misjonarz z Afryki, który skłaniał chrześcijan do odmowy służby wojskowej. Został ścięty w 295 roku.

Odmiany i zdrobnienia imienia Maksymilian

Maks, Maksek, Maksi, Maksik, Maksio, Maksiu, Maksymek, Maksymilianek, Maksymiliano, Maksyś

Formy obcojęzyczne

Maximilianus (łac.), Maximilian (ang., czes., słowac.), Max, Maximilian (niem.), Maximilien (fr.), Maximiliano (hiszp.), Massimiliano (wł.), Maksimilian (ros.), Maksimilijan (połud.-słow.)

Nazwiska pochodzące od imienia Maksymilian

Maksiejewski, Maksimow, Maksimowicz, Maksym, Maksymczuk, Maksymiuk, Maksymowicz

Znani imiennicy

Maksymilian Gierymski – malarz
Maximilian Steiner – kompozytor amerykański
Maximilien de Robespierre – przywódca Rewolucji Francuskiej

Przysłowia i powiedzonka

Na świętego Maksymiliana podaj palto dla pana.
Na Maksymiliana babskie lato się przesila.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.