Znaczenie imienia Leszek

Leszek to mężczyzna poważny i odpowiedzialny. Zdecydowanie realizuje się w działaniu. Potrafi płynąć pod prąd i użyć siły, aby zdobyć to, czego zapragnie. Posiada nieugiętą wolę i pewność siebie, przez co łatwo popada w pychę. Ma odruch do mówienia „nie” na wszystko i nie jest łatwo nakłonić go do zmiany zdania. Przyjaźń z nim często opiera się na rywalizacji. Leszek musi nieustannie współzawodniczyć i walczyć o pozycję społeczną. Wbrew pozorom jest jednak łagodny i ugodowy – swoim przyjaciołom nie wyrządzi krzywdy i zawsze chętnie pomoże. Na dłuższą metę ceni sobie bowiem spokój, ciszę i porządek. Przyjaciół zdobywa na całe życie. W związku pragnie być kochanym bardziej, niż sam umie okazać uczucia.

Pochodzenie imienia Leszek

Leszek jest to imię pochodzenia staropolskiego, prawdopodobnie pierwotna forma imienia Lech. Oznacza: ten, który działa chytrze, podstępnie.

Rodzina i miłość

Leszek początkowo nie jest idealnym partnerem. Ciężko się z nim dogadać, ponieważ jest niezwykle skryty w sprawach sercowych a wymagający w dziedzinie seksu. Posiada wiele ukrytej czułości i ciepła dla rodziny. Wcześnie dojrzewa i nie potrafi do końca zapanować nad swymi żądzami – nie odróżnia czułości od popędu. Pragnie do tego być kochanym bardziej niż sam umie okazać swoje uczucie – wymaga ciągłego zapewniania o oddaniu, akceptacji i wierności. Jest niezwykle zaborczy i walczy o swoją wybrankę, nieraz nie zważając na konsekwencje. Trzeba z nim postępować rozważnie – potrzebuje wiele cierpliwości i stanowczości. Nawet, gdy się bardzo burzy i buntuje – warto. Leszek ma bowiem zadatki na dobrego ojca i głowę rodziny. Zadba o dom i wychowanie dzieci. Sam poświęci swym pociechom wiele czasu, aby wpajać odpowiednie wzorce, a także – bawić się i szaleć!

Imieniny Leszka

Leszek imieniny obchodzi 3 czerwca.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Leszka jest 3 czerwca.

Życie towarzyskie

Przyjaźń z Leszkiem opiera się na rywalizacji. Ten buntownik musi nieustannie współzawodniczyć i walczyć o pozycję. To szaleniec, z którym można przeżyć niejedną przygodę – oczywiście pod jego przewodnictwem. Czasem wprawia w zakłopotanie, ponieważ staje się wyobcowany i skryty. Nagle nie udziela się towarzysko i nie zabiera głosu. Jest to postawa czujnego obserwatora, zbierającego dane o środowisku i rywalach. Wbrew pozorom Leszek jest jednak łagodny i ugodowy – swoim przyjaciołom nie wyrządzi krzywdy i zawsze chętnie pomoże. Na dłuższą metę Leszek ceni sobie bowiem spokój, ciszę i porządek. Można odnieść wrażenie, iż celowo szumi w młodości, aby mieć co wspominać i niczego nie żałować. Zdobywa oddanych przyjaciół do grobowej deski.

Praca i kariera zawodowa

Mężczyzna poważny i odpowiedzialny – to właśnie Leszek. Jego osobowość jest jednak osobowością awanturnika – realizuje się w działaniu a nie planowaniu. Nic i nikt nie powstrzyma go przed osiągnięciem obranego celu. Potrafi płynąć pod prąd i użyć siły, aby zdobyć to, czego zapragnie. Posiada silną wolę i pewność siebie, ale tym samym łatwo wpada w pychę i kompleks wyższości. Jest obdarzony sporą intuicją, brak mu jednak czasu, aby słuchać jej podpowiedzi. Ma szansę odnieść spore sukcesy, ale dopiero, gdy minie czas burzy i naporu, a nadejdą dni refleksji i stabilizacji. Cechuje go dobra pamięć i duża ciekawość świata. Nie odpowiadają mu monotonne, urzędnicze stanowiska. On musi działać i zdobywać. Nie jest jednak nieuważny i nie podejmuje pochopnie decyzji – pracodawcy cenią go za profesjonalizm i dokładność.

Predyspozycje zawodowe

Leszek może zostać naukowcem, rzemieślnikiem, handlowcem a także świetnym organizatorem różnego rodzaju przedsięwzięć.

Patroni Leszka

Brak

Odmiany i zdrobnienia imienia Leszek

Lesio, Lesiu, Leś

Formy obcojęzyczne

Brak

Nazwiska pochodzące od imienia Leszek

Brak

Znani imiennicy

Leszek Długosz – poeta i bard Piwnicy pod Baranami
Leszek Drogosz – pięściarz
Leszek Herdegen – aktor
Leszek Kołakowski – filozof
Leszek Teleszyński – aktor

Przysłowia i powiedzonka

Powiedział król Leszek: puste wiadra, pusty mieszek.
Mawiano za króla Leszka: ten dom zdobi, kto w nim mieszka.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.