Znaczenie imienia Lucjan

Lucjan mimo powolności jest wytrzymały i bardzo skuteczny. To typowy flegmatyk, który długo rozważa wszystkie za i przeciw, bowiem nie podejmuje pochopnych decyzji. Przez to nieraz okazja przechodzi mu koło nosa. Jest jednak oddanym, solidnym i dokładnym pracownikiem. Nie zrażają go trudności, przy czym z uporem maniaka zgłębia każdy szczegół sprawy. Dzięki swej wytrwałości często osiąga sukces. Niezbyt ufa ludziom, jest jednak towarzyski. Na ogół zachowuje się taktownie, obiektywnie, a nawet nieśmiało. Nie przejmuje się opinią i żyje po swojemu. Marzy o cieple oraz zaciszu domowego ogniska.

Pochodzenie imienia Lucjan

Lucjan to imię męskie pochodzenia łacińskiego, które wywodzi się od słowa lux (światło) co oznacza: urodzony o brzasku dnia.

Rodzina i miłość

Przez swą powolność i konserwatywność Lucjan może przegapić niejedną okazję na udany związek. A przecież życie rodzinne ma dla niego ogromne znaczenie! Wytrwale bowiem poszukuje tej jedynej, tej wyśnionej i dąży do stabilizacji życiowej. Docenia ciepło oraz zacisze domowego ogniska. Chętnie przeniesie się z bliskimi na wieś, z dala od zagonionego miasta i światowego życia. Lucjan jest idealnym materiałem na męża, ojca i głowę rodziny. To bardzo opiekuńczy oraz troskliwy mężczyzna. Zapewni przy tym rodzinie odpowiedni poziom życia. Brakuje mu jedynie fantazji i porywczości w życiu intymnym. Jest co prawda bardzo zmysłowym mężczyzną, ale niestety całkowicie kontroluje swoje uczucia, a niekiedy wręcz je hamuje. Bywa, iż nie wie, jak okazać swą miłość, przez co zachowuje się prymitywnie, przesadnie i niekiedy śmiesznie. Lepsze jednak to od dość częstej u niego wstrzemięźliwości lub oziębłości.

Imieniny Lucjana

Lucjan imieniny obchodzi 7, 20, 25 stycznia, 11 lutego, 27 maja, 13 czerwca, 26 października.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Lucjana jest 7 stycznia.

Życie towarzyskie

Lucjan jest dzielnym i otwartym na świat mężczyzną, który nie wiadomo do końca czemu, miewa czasem objawy kompleksu niższości. Nie do końca wierzy w swoją wartość, dlatego waha się przed całkowitym zaangażowaniem w przyjaźń. Wystrzega się w tym względzie zwłaszcza kobiet. W kontaktach z ludźmi jest na ogół taktowny, obiektywny, a nawet nieśmiały. Nie stara się błyszczeć w towarzystwie, ale raczej pozostaje w cieniu. Nie do końca ufa ludziom, jest jednak towarzyski. Docenia wierność i lojalność bliskich znajomych, odwdzięczając się im tym samym z nawiązką. Jeśli coś mu się nie powiedzie, potrafi zachować się agresywnie, o co nikt go nawet nie podejrzewa. Nie przywiązuje przy tym wagi do opinii otoczenia i organizuje swoje życie według własnego pomysłu.

Praca i kariera zawodowa

Może i powolny, ale za to wytrzymały i skuteczny! Ponieważ nie znosi pochopnych decyzji i jest z natury nieufny, Lucjan często zbyt długo zastanawia się nad przystąpieniem do działania. Niestety nie wierzy też swojej intuicji, dlatego nieraz okazja na interes przechodzi mu koło nosa. Jest za to solidnym i dokładnym pracownikiem, zawsze zaangażowanym. Nie zrażają go trudności. Z uporem maniaka musi sam zgłębić problem, który mu podano. Radzi sobie z tym bardzo dobrze dzięki umysłowi analitycznemu. Świetnie odnajduje się w błysku fleszy i w świecie estrady. Jest odporny na plotki i ludzką zawiść. Wytrwale zmierza do celu, zazwyczaj osiągając planowany sukces. Lepiej dla niego, aby trzymał się raz obranej drogi.

Predyspozycje zawodowe

Lucjan świetnie poradzi sobie jako księgowy, artysta, plastyk, rzemieślnik i budowniczy.

Patroni Lucjana

Św. Lucjan – kapłan i męczennik z Antiochii. Jego zasługą jest oczyszczenie tekstu Pisma Świętego oraz dosłowna interpretacja Biblii. Ścięty w 312 roku na rozkaz cesarza Maksymiana.

Odmiany i zdrobnienia imienia Lucjan

Lucek, Lucio, Lucjanek, Lucjanuszek, Lucjanuś, Lucjunio, Lucjuszek, Lucuś, Lucysiek

Formy obcojęzyczne

Lucianus (łac.), Lucian (ang., niem.), Lucien (fr.), Luciano (hiszp., wł.), Ljucjan (ros.), Lucijan, Lukian, Lukijan (połud.-słow.).

Nazwiska pochodzące od imienia Lucjan

Lucerski, Lucewicz, Luciński, Luckiewicz, Lucyjanowski, Lucykowicz, Luczkowski, Luczykowski, Luczyński

Znani imiennicy

Lucjan Błaszczyk – tenisista stołowy
Lucjan Grabowski – astronom
Lucjan Rydel – poeta i dramatopisarz
Lucjan Żeligowski – generał
Luciano Pavarotti – włoski śpiewak, tenor

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.