Znaczenie imienia Leon

Leon to zdecydowany w swym działaniu, beztroski lekkoduch. Bardzo aktywny, ale tylko wewnętrznie. Prowadzi bogate życie duchowe, często rozważając istotne kwestie egzystencjalne. Na jego zapał do przyziemnych zajęć nie ma co liczyć. Świetnie ogarnia najdrobniejsze szczegóły problemów, ale pracę pozostawia innym. Jest artystą wrażliwym na piękno i posiada niezwykle analityczny oraz twórczy umysł. W jego duszy uśpiony został ogromny potencjał. Niestety ciężko rozruszać tę flegmatyczną osobowość. Ożywia się wyłącznie w towarzystwie. Potrzebuje radosnych kompanów, tłumu wielbicielek, a przede wszystkim nie chce być samotny. Jest bardzo otwarty, rozmowny i wesoły. Potrafi się zachować i oczarować.

Pochodzenie imienia Leon

Leon to imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się ono od słowa leo (lew) i oznacza mężczyznę silnego i odważnego jak lew.

Rodzina i miłość

Miłość dla Leona jest sensem i treścią życia. To bardzo wylewny oraz wrażliwy mężczyzna, który bez oporów prezentuje swoje uczucia, tego samego oczekując od partnerki. Czasem wręcz do przesady. Pragnie kochać do szaleństwa i być kochanym. Boi się samotności i wystrzega się kobiet chłodnych uczuciowo. Posiada przy tym dobry gust oraz wyczucie. Na ogół otacza się pięknymi kobietami, które chętnie oddadzą mu swe serce za choć jeden wiersz jego autorstwa. Zmysłowość w przypadku Leona silnie związana jest z doznawaniem piękna. Mężczyzna ten potrafi w bardzo ciekawy sposób połączyć uczucia, seks, łakomstwo i lenistwo. Dąży do założenia rodziny, ponieważ docenia wygody małżeńskiego gniazdka i wszelkie rozkosze z nim związane. Jako głowa rodziny zadba o estetykę oraz harmonię wspólnego pożycia. Będzie dobrym i bardzo czułym ojcem.

Imieniny Leona

Leon imieniny obchodzi 20 lutego, 14 marca, 19, 22 kwietnia, 12, 28 czerwca, 3, 17, 20 lipca, 10, 16 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Leona jest 10 listopada.

Życie towarzyskie

Mała ruchliwość, flegmatyczny charakter i dążenie do życia w przyjaźni z całym światem to jego cechy charakterystyczne. Leon lubi poleżeć w cieniu gruszy, podziwiać obłoki i czekać aż minie pracowity dzień. A wieczorem chętnie zapomni o obowiązkach w gronie znajomych. Nie jest typem samotnika, potrzebuje licznego towarzystwa i dobrej zabawy. Wśród radosnych kompanów czuje się jak ryba w wodzie. Sam jest bardzo życzliwy, otwarty, rozmowny i wesoły. Dla niego przyjaźń to świętość. Potrzebuje kontaktu z ludźmi, aby nie czuć się samotnie. Chce być przy tym podziwiany, oklaskiwany i chwalony. Uwielbia komplementy. Potrafi zachować się w towarzystwie i chętnie wspiera bliskich znajomych. Posiada dar wymowy i ma skłonności oratorskie. Podczas spokojnych biesiad nieraz umili czas ciekawą opowieścią. Dzięki silnie rozwiniętej intuicji trafnie ocenia charaktery innych.

Praca i kariera zawodowa

Pomimo odwagi i zdecydowania w działaniu, Leon zalicza się do beztroskich lekkoduchów. Prowadzi bardzo aktywne i bogate życie, tyle że wewnętrzne. Na jego zapał do pracy nie ma co liczyć. To artysta o analitycznym umyśle, który świetnie ogarnia najdrobniejsze szczegóły zagadnienia, ale głównie po to, aby innych skłonić do zajęcia się nimi. Porażki czy trudności w żadnym stopniu mu nie przeszkadzają, ponieważ ze spokojem przeczeka nawet największą burzę. Aby nie mieć zbyt wielu obowiązków, specjalizuje się w bardzo wąskim sektorze i ściśle przestrzega granic swoich obowiązków. W jego duszy drzemie ogromny potencjał, lecz Leon niechętnie budzi się do czynu. Jest osobą utalentowaną o bogatej wyobraźni i wielkiej wrażliwości na piękno, poezję, twórczość.

Predyspozycje zawodowe

Leon sprawdzi się w zawodach artystycznych, rzemiośle oraz gastronomii.

Patroni Leona

Św. Leon I Wielki (395-461) – papież w latach 440-461. Podniósł znacznie rangę Stolicy Apostolskiej. Dzielnie bronił Rzymu i Italii przed najazdem Hunów i Wandalów. Był autorem cennych traktatów religijnych.

Św. Leon II – papież. Ulepszył śpiew gregoriański i ułożył wiele hymnów.

Św. Leon III – papież. Koronował Karola Wielkiego na cesarza rzymskiego. Zmarł w 816 roku.

Św. Leon IX (1002-1054) – papież. Dokonał wielu zmian w Kościele. Wprowadził obowiązkowy celibat księży. Usunął ze stanowisk biskupów, którzy kupili sobie stanowiska za pieniądze.

Odmiany i zdrobnienia imienia Leon

Leo, Leoncik, Leonek, Leonuś, Leosiek, Leoś

Formy obcojęzyczne

Leo (łac.), Leo, Leon (ogólnie przyjęta forma), Lionel (ang.), Leone, Leonello, Lionello (wł.), Lev (ros.)

Nazwiska pochodzące od imienia Leon

Leoncewicz, Leonciuk, Leonczak, Leonczyk, Leonczyński, Leoniak, Leoniewicz, Leoniewski, Leonik, Leonkiewicz, Leonkowicz, Leonowicz, Leonowski

Znani imiennicy

Leon Kruczkowski – pisarz i dramaturg
Leon Niemczyk – aktor filmowy i teatralny
Leon Schiller – reżyser teatralny
Leo Beenhakker – holenderski piłkarz i trener piłkarski
Lew Tołstoj – rosyjski pisarz
Lionel Messi – argentyński piłkarz
Lionel Richie – amerykański wokalista, kompozytor i aktor

Przysłowia i powiedzonka

Będzie szanowała żona spokojnego męża Leona.
To nie on, to Leon.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.