Znaczenie imienia Leokadia

Leokadia działa i zmienia się z prędkością światła. Życie u jej boku nie należy do łatwych ale jest ciekawe. To niezwykle energiczna i ruchliwa kobieta, której wszędzie pełno. Potrafi robić kilka rzeczy na raz i chętnie angażuje się w różne przedsięwzięcia. Jest jednakże kobietą niezależną, która nie potrafi poddać się rozkazom. To ona przejmuje stery – tak w pracy, jak i w miłości. Nie do końca da się przewidzieć jej zachowanie oraz reakcje. Jest jednak lubiana za pogodę ducha, sprawiedliwość oraz otwartość na świat. Umie przyznać się do błędu. Uwielbia spotkania towarzyskie i chętnie podejmuje gości.

Pochodzenie imienia Leokadia

Leokadia to imię żeńskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słów laos (lud) i kedos (troska). Oznacza kobietę troszczącą się o swój lud.

Rodzina i miłość

Życie z Leokadią nie należy do spokojnych. Kobieta ta potrafi wzniecać niebywałą namiętność i obdarzyć ogromną czułością, ale też jest szalenie zazdrosna i zaborcza. W związku to zdecydowanie ona musi kierować partnerem, co nieraz miewa znamiona despotyzmu. Jest bardzo niezależna oraz niestabilna. Jednego dnia obdarza wielką miłością, a następnego głęboko nienawidzi i rozpacza. Buduje jednak trwałe związki. Zdarza jej się grać na uczuciach i manipulować partnerem. Jej dom często wrze od głośnych rozmów, a w chwilach spokoju jest pełen gości. Jednak po każdej burzy nastają również chwile słoneczne i sielankowe. Leokadia jest pełną wdzięku małżonką, z którą świat wydaje się ciekawszy. Uzależnia jak narkotyk.

Imieniny Leokadii

Leokadia imieniny obchodzi 9 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Leokadii jest 9 grudnia.

Życie towarzyskie

Kapryśna jak pogoda w marcu Leokadia jest bardzo towarzyską oraz lubianą osobą. Nie szkodzi, iż do końca nie da się przewidzieć jej zachowania, znajomi darzą ją wielkim szacunkiem. Ona z kolei nie wyobraża sobie bycia samotną i zamkniętą w czterech ścianach. Uwielbia spotkania, imprezy, wspólne inicjatywy – najlepiej jak najbardziej szalone. Nie umie natomiast znieść nudy i monotonii. Nie posiada oporów przed poznawaniem nowych znajomych i gdziekolwiek się pojawi, jest duszą towarzystwa. Chętnie podejmuje gości. Bliscy oraz przyjaciele mogą nie tylko świetnie się z nią bawić, ale przede wszystkim zawsze liczyć na jej wsparcie i pomoc. Leokadia jest sprawiedliwą kobietą i obiektywnie ocenia zachowania innych ludzi. Potrafi przyznać się do błędów i ponieść ich konsekwencje. Łagodna pozostaje jednak do momentu, dopóki ktoś nie próbuje narzucić jej swojego zdania albo kierownictwa.

Praca i kariera zawodowa

Jeśli komuś potrzeba burzy w szklance wody – Leokadia na pewno ją wznieci. Ta kobieta z prędkością światła przechodzi od radości i zadowolenia do zniechęcenia i depresyjnego smutku. Jest niezwykle energiczna, ruchliwa i wszędzie jej pełno. Uwielbia robić kilka rzeczy na raz i chętnie angażuje się w różne przedsięwzięcia. Wokół niej bowiem musi dużo się dziać! W pracy jest lubiana za swoją pogodę ducha, zaangażowanie i sprawiedliwość. Jednakże Leokadia to typ kobiety niezależnej, należy ostrożnie wydawać jej polecenia, aby nie poczuła nad sobą władzy. Nienawidzi gdy ktoś jej rozkazuje. Sama za to posiada predyspozycje do kierowania ludźmi i jest ceniona jako przełożona. Chętnie podejmuje pracę związaną z niesieniem pomocy innym.

Predyspozycje zawodowe

Leokadia świetnie poradzi sobie jako nauczycielka muzyki lub wychowania fizycznego a także jako instruktorka lub informatyczka.

Patroni Leokadii

Św. Leokadia – dziewica z Toledo. Podczas prześladowań chrześcijan za czasów panowania cesarza Dioklecjana została wtrącona do lochu. Była torturowana w coraz to cięższy sposób. W końcu zmarła zamęczona głodem około 304 roku. Czczona w Hiszpanii, patronka miasta Toledo.

Odmiany i zdrobnienia imienia Leokadia

Leosia, Lodka, Lodunia, Lodusia, Lodzia, Lodziczka, Lodziunia, Lonia

Formy obcojęzyczne

Leocadia (łac., ogólnie przyjęta forma), Léocadie (fr.), Leokadija (ros.)

Nazwiska pochodzące od imienia Leokadia

Brak

Znani imiennicy

Leokadia Halama – tancerka okresu międzywojennego
Leokadia Serafinowicz – reżyserka i aktorka teatralna

Przysłowia i powiedzonka

Wyłączam TV i radio gdy się zajmuję Leokadią.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.