Znaczenie imienia Helena

Helena to delikatna i uczuciowa kobieta. Posiada wrodzony zmysł poezji, piękna oraz stylu. Do tego jest bardzo kobieca, zmysłowa i zniewalająca. To typ rozmarzonej introwertyczki, która najlepiej czuje się we własnym świecie. Jest zdecydowana i posiada zdolności kierownicze – często traktuje ludzi, jak pionki w swych intrygach. Nie lubi za to, kiedy ktoś jej wydaje rozkazy. W swoim postępowaniu pozostaje jednak sprawiedliwa i szlachetna. Niestety bywa również pamiętliwa. Lubi przebywać w towarzystwie, ale pozostaje niedostępna. Kobiety raczej nie darzą jej sympatią, mężczyźni z kolei – uwielbiają. W związku potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i opieki, a pozostanie wierna i oddana.

Pochodzenie imienia Helena

Helena to imię pochodzenia greckiego, od słów hele (blask), helane (pochodnia) lub selene (księżyc). Nazwą helene określano również kosz trzcinowy niesiony w procesji podczas święta zwanego helenoforiami.

Rodzina i miłość

Helena w miłości stawia wszystko na jedną kartę – kocha albo wykreśla z serca. Jest niezwykle uczuciowa i delikatna. Mężczyzn zniewala, zachwyca i doprowadza do rozpaczy. Ze swych adoratorów czyni niewolników, a marzy o księciu z bajki, posiadającym odpowiedni pałac i zapewniającym jej życie w luksusie. Jej partner musi nadążać za jej szaloną wyobraźnią i spełniać każdy kaprys swej księżniczki. Sposobem na poskromienie natury Heleny jest otoczenie jej opieką. Gdy poczuje się bezpieczna, doceniana i nagradzana za swoje oddanie – pokocha na dobre i na złe. Warto zdobyć jej miłość, nawet jeśli czasem będzie zbyt zaborczą i władczą partnerką.

Imieniny Heleny

Helena imieniny obchodzi 2 marca, 23, 26 kwietnia, 4, 22 maja, 18, 31 lipca, 13, 18 sierpnia, 23 września, 4 listopada, 19 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Heleny jest 18 sierpnia.

Życie towarzyskie

Pomimo silnie introwertycznej natury, Helena lubi towarzystwo ludzi. Oczywiście wyłącznie jako pionków w jej grze! Otacza się niewolnikami i często wykorzystuje energię innych do swoich celów. Jest kapryśną intrygantką, która żyjąc w całkowicie wyimaginowanym świecie, mimowolnie kłamie. Wiecznie rozmarzona, wiecznie niedostępna i niezwykle delikatna nie jest darzona sympatią przez kobiety. Mężczyźni z kolei ją ubóstwiają! Jest bardzo kobieca i ma zadziwiające pokłady woli. Niestety bywa niezwykle pamiętliwa i nigdy nie wybacza wyrządzonych jej krzywd.

Praca i kariera zawodowa

Helena to artystka marząca o sławie i luksusach. Jest bardzo kobieca, zmysłowa i delikatna. Zamyka się w świecie swoich fantazji, dzięki czemu rewelacyjnie wyczuwa piękno i harmonię świata realnego. To sprawia, iż zna się jak nikt na modzie, sztuce i teatrze. Zawsze jest na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi – wie, gdzie pójść, co zwiedzić oraz jak się w danym miejscu zaprezentować. Jest prawdziwą bywalczynią teatrów i galerii sztuk. Nie ma czasu na naukę i nie zadaje sobie trudu wnikania w szczegóły danego zdania. Wznosi się ponad przeciętność. Posiada zdecydowanie inteligencję syntetyczną. Niestety ciężko pogodzić jej z się z jakąkolwiek porażką – każdą obiera jako zniewagę dla jej atutów! Wyczucie piękna, poezji i elegancji przekładają się u niej na zdolności pisarskie, dlatego Helena bezkonkurencyjnie sprawdzi się jako redaktor prasy kobiecej lub kulturalnej.

Predyspozycje zawodowe

Helena sprawdzi się jako archeolog, historyk, modelka, dekoratorka wnętrz, plastyczka.

Patroni Heleny

Św. Helena – właściwie Flavia Julia Augusta, cesarzowa, żona Konstancjusza, matka Konstantyna Wielkiego, nawrócona przez niego na chrześcijaństwo i ogłoszona cesarzową. Znana z uczynków miłosierdzia.
Św. Helena Dziewica – Pozostało mało danych o jej życiu we Francji.
Św. Helena (Elin) Szwedzka – pobożna filantropka, która padła ofiarą zemsty rodzinnej w 1164 r.

Odmiany i zdrobnienia imienia Helena

Halinka, Hela, Helcia, Helenka, Helka, Helusia, Lena

Formy obcojęzyczne

Helena (łac., ogólnie przyj. forma), Helen, Helene, Ellen (ang.), Helen, Helene, Ellen (niem.), Héléne (fr.), Elena (hiszp., wł.).

Nazwiska pochodzące od imienia Helena

Helak, Helanowicz, Helczyk, Helczyński, Heleniarz, Helenkiewicz, Helenowski, Helenowicz, Heleński, Helewicz, Helicki, Helin, Helinek, Heliszkowski, Heliński, Helkowski, Heloniak, Helowicz

Znani imiennicy

Helena Majdaniec – piosenkarka
Helena Marusarzówna (1918-1941) – narciarka
Helena Mniszkówna (1878-1943) – powieściopisarka
Helena Modrzejewska (1840-1909) – aktorka
Helena Vondrackova – piosenkarka czeska

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.