Znaczenie imienia Gabriel
Gabriel to dynamiczny, aktywny, ale niezbyt przebojowy mężczyzna. Przekonany o swojej racji, uparty i zarozumiały. Nie brak mu ambicji, ale wycofuje się, widząc zagrożenia oraz trudności, zanim pozna ich naturę. Za wszelką cenę dąży do zaszczytów oraz uznania. Nie potrafi nikomu podlegać. Próbuje wszystkim udowodnić, że jest od nich lepszy, nawet przełożonym. Ma miliony pomysłów na minutę, bardzo logiczny umysł i wiele dobrych chęci, jednak najczęściej wprowadza niepotrzebny chaos oraz zamieszanie. Chce uczestniczyć w życiu całego świata, do wszystkiego się mieszać, każdemu doradzać, dlatego jest aktywny społecznie. Niestety nie nawiązuje stałych przyjaźni, a prawdziwą miłością kocha tylko siebie.
Pochodzenie imienia Gabriel
Gabriel jest to imię hebrajskie, pochodzi od słów geber (mężczyzna, męski) i el (boży). Imię to oznacza wojownika, męża Bożego.
Rodzina i miłość
Gabriel ma wszelkie predyspozycje do tego, aby być uroczym człowiekiem. Mimo swych wad cieszy się zainteresowaniem kobiet, które często sam dodatkowo podsyca, celowo imponując płci przeciwnej. Blisko mu do typu niegrzecznego chłopca. Niestety nie jest łatwy w obyciu. Dominuje nad bliskimi, generuje negatywne uczucia i wprowadza nerwową atmosferę. Stara się nad wszystkim zapanować sam i nie znosi znajdować się poza marginesem zdarzeń. W domu musi czuć się potrzebny przede wszystkim. Nie potrafi być obiektywny i ustępliwy, toteż w jego rodzinie kłótnie są na porządku dziennym. Gabriel jest także bardzo zazdrosny wobec swej wybranki, ale prawdziwą miłością obdarza tylko siebie.
Imieniny Gabriela
Gabriel imieniny obchodzi 15 stycznia, 5, 10, 19, 27 lutego, 16, 24 marca, 19, 29 września, 19 października, 19 grudnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Gabriela jest 29 września.
Życie towarzyskie
Potrzebuje uczestniczyć w życiu świata – Gabriel zdecydowanie nie jest typem odludka. Pragnie zaszczytów, uznania i uwielbienia przez ludzi. Odczuwa wewnętrzny przymus, aby do wszystkiego się mieszać, doradzać, dokonywać wyborów, modyfikować. Aktywnie bierze zatem udział w życiu społeczności i stara się być nieustanie otoczony grupą ludzi. Niestety nie lubi zbyt długo oglądać tych samych twarzy, przez co nie jest stały w przyjaźni. Zależy mu jedynie na aprobacie i zaimponowaniu innym. To egoista, zapatrzony w siebie i bardzo dumny. Brak mu obiektywnej oceny zdarzeń i osób, dlatego bywa bardzo niesprawiedliwy. Ponadto często i chętnie podróżuje, lubi wystawne przyjęcia, oryginalne dania oraz rozrywkę, a przede wszystkim kocha plotki oraz obmowę.
Praca i kariera zawodowa
Dynamiczny, aktywny i energiczny Gabriel, nie należy niestety do śmiałych. Nie potrafi otwarcie stawić czoła zagrożeniom i trudnościom. Nieraz wycofuje się, zanim pozna naturę niebezpieczeństwa. Ambicji mu wprawdzie nie brak, ale popełnia mnóstwo błędów, z których nie wyciąga wniosków. Ma miliony pomysłów na minutę, bardzo logiczny umysł i wiele dobrych chęci, jednak najczęściej wywołuje wyłącznie niepotrzebny chaos i zamieszanie. Postępuje nierozważnie i zapomina o niezbędnej pokorze. Swoimi zdolnościami oraz wiedzą próbuję bowiem przewyższyć przełożonych. Gabriel jest niezwykle dumny i wychodzi z założenia, iż został stworzony na szefa, a nie podwładnego. Z niezdrowym uporem stara się dowieść swego przy każdym projekcie i udowodnić, że we wszystkim ma rację. Przede wszystkim pracuje dla zaszczytów oraz uznania. Jest jednak odpowiedzialny, stara się wiele robić, a bycie potrzebnym stanowi sens jego życia.
Predyspozycje zawodowe
Gabriel wybiera zawody praktyczne, skoncentrowane wokół wojskowości, techniki lub handlu. Może być także dobrym policjantem, reporterem, adwokatem lub informatykiem.
Patroni Gabriela
Św. Gabriel Archanioł – jeden z trzech archaniołów (obok Michała i Rafała), który spełnił istotną rolę w dziejach zbawienia. Zwiastuje kapłanowi Zachariaszowi narodziny syna (Jana Chrzciciela), a Marii, że urodzi Syna Bożego – Jezusa (Zwiastowanie). W 1921 roku papież Pius XII ogłosił go patronem środków masowego przekazu – telefonu, telegrafu, radia i telewizji a także dyplomatów, kurierów, poczty i filatelistów.
Św. Gabriel Lalemant (1610-1649) – kapłan francuski pochodzący z religijnej rodziny z Paryża. W 1630 r. wstąpił do zakonu jezuitów a w 1643 r. wyjechał na misję do Kanady, gdzie prowadził misję St. Louis na terenie indian z plemienia Huronów. Po podbiciu Huronów przez Irokezów zmarł śmiercią męczeńską.
Św. Gabriel Possenti (1838-1862) – włoski zakonnik pasjonistów pochodzący z Asyżu. Zmarł w wieku 24 lat na gruźlicę. Przez włochów nazywany „świętym uśmiechu”.
Odmiany i zdrobnienia imienia Gabriel
Gabiś, Gabrielek, Gabrynio, Gabryniu, Gabrysiek, Gabrysio, Gabryś, Gabunio, Gabuś
Formy obcojęzyczne
Gabriel (ogólnie przyjęta forma), Gabriele, Gabriello (wł.), Gavrill (ros.), Gabrijel, Gavril, Gavrilo (połud.-słow.), Gavriël, Gavril, Gavras (gr.), Gabrielius, Gabras, Gabrys (litew.), Kaappo, Kaapro (fiń.), Gábor, Gábriel (węg.).
Nazwiska pochodzące od imienia Gabriel
Gabriel, Gabrielak, Gabrielewicz, Gabrielewski, Gabrielowicz, Gabrielski, Gabrilewicz, Gabrowicz, Gabrusiewicz, Gabrycki, Gabryjelski, Gabryjewski, Gabryl, Gabrylecki, Gabrylewicz, Gabrylewski, Gabrylski, Gabryłowicz, Gabrynowicz, Gabrynowski, Gabryński, Gabrysiak, Gabrysiewicz, Gabrysiński, Gabrysz, Gabryszewski, Gabryś
Znani imiennicy
Gabriel Narutowicz – pierwszy prezydent II Rzeczypospolitej Polskiej
Gabriel Podolski – prymas polski
Gabriel Byrne – aktor irlandzki
Gabriel Cramer – szwajcarski matematyk i fizyk
Gabriel Fahrenheit – fizyk holenderski pochodzenia polskiego, twórca skali temperatur
Gabriel Lippmann – fizyk francuski, laureat Nagrody Nobla
Przysłowia i powiedzonka
Dobryś Gabryś!
Gabryś przypomina anioła, ale jego udręką jest szkoła.