Znaczenie imienia Gerard
Nastawiony na praktyczną i przynoszącą satysfakcję pracę Gerard, wykonuje ją bardzo precyzyjnie. To poukładany i cierpliwy człowiek. Zdecydowanie nie żyje dla kariery, śledzi za to awanse znajomych. Uwielbia też oddawać przysługi. Chętnie kieruje krokami innych i sprawuje funkcje kierownicze. Ma silny charakter, przez co potrafi przełamać każdy opór. Uważa się za filar świata, ponieważ kieruje się niezachwianym kodeksem moralnym, jest dobrym strategiem i wykonuje ważną pracę. W towarzystwie cieszy się sympatią, ale nie lubi salonowych ceremonii, woli spędzać czas samotnie lub z przyjaciółmi.
Pochodzenie imienia Gerard
Gerard to imię męskie pochodzenia starogermańskiego. Wywodzi się od słów ger (oszczep) i hart (silny, odważny). Imię to oznacza mężczyznę odważnego, oszczepnika lub sprawującego władzę (oszczep obok berła symbolizował władzę).
Rodzina i miłość
Chociaż ceni sobie ciszę i pustkę swego domowego kącika, Gerard jest bardzo rodzinnym, opiekuńczym i czułym mężczyzną. Potrzebuje jednak wiele zrozumienia i ciepłych uczuć od bliskich, aby w pełni zaprezentować swe atuty. Jest wyczulony na naciski i próby zmieniania go na siłę. Lepiej zaufać jego naturze i spokojnie czekać na przemianę lub pożądane efekty. Jeśli się zaangażuje w związek, to już na zawsze. Wcześniej jednak uważnie bada grunt i sprawdza, czy warto. W życiu rodzinnym nie stroni od subtelnego okazywania czułości, wręcz przeciwnie – sam tego bardzo potrzebuje! Dość często targają nim zbyt silne popędy i namiętności niezgodne z przyjętą moralnością, w skutek czego wpada w panikę. W uniknięciu wmieszania się w niewygodne sytuacje pomagają mu silne poczucie obowiązku oraz ogromny szacunek wobec kobiet. Etyka i odpowiedzialność ratują go z wielu dwuznacznych sytuacji. Dba o rozpalone ze swą wybranką ognisko domowe.
Imieniny Gerarda
Gerard imieniny obchodzi 30 stycznia, 23 kwietnia, 13 maja, 13 czerwca, 24 września, 3, 16 października, 24 listopada, 29 grudnia.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Gerarda jest 24 września.
Życie towarzyskie
Ogólnie Gerard jest towarzyskim typem i cieszy się sympatią, mimo to czas wolny chętniej spędza w samotności, odpoczywając od zgiełku. Daje się jednak wciągać w sprawy, których ukrytych konsekwencji do końca nie przewiduje. Nie potrafi w pełni zaakceptować i wypełniać reguł dotyczących życia salonowego. Dla niego bywanie w towarzystwie to strata czasu. Woli w spokoju i bez zbędnych sztywności spotkać się ze swoimi przyjaciółmi niż silić na sztuczne uprzejmości w większym gronie. To uporządkowany mężczyzna kierujący się własnymi zasadami. Uwielbia oddawać innym przysługi, w czym przejawia się jego altruistyczna dusza. Często marzy o lepszym świecie, a bliskich przyjaciół dobiera sobie pod kątem zamiłowań, pasji oraz cech charakteru. Liczy, iż dadzą mu oni poczucie bezpieczeństwa, oparcie w trudnych chwilach i wsparcie w działaniu. Na Gerardzie również można polegać. Jest prawdomówny, wyznaje jasne, choć nieco schematyczne, zasady i jest przewidywalny. Zawsze staje w obronie innych, gdy wymaga tego sytuacja.
Praca i kariera zawodowa
Gerard to precyzyjny, poukładany i cierpliwy człowiek. Doświadczenie oraz życiową mądrość czerpie zarówno ze swoich, jak i cudzych przeżyć. Gerard nie żyje dla kariery i raczej obserwuje awanse innych, niż walczy o własne. Potrzebuje praktycznej i przynoszącej satysfakcję pracy, aby rozładować nękający go niepokój. Reaguje powoli, ale jest skuteczny i uparty. Potrafi przełamać każdy napotkany opór, odwlekając działania zarówno o kilka dni, jak i kilka tygodni w czasie. Krok za krokiem, systematycznie i spokojnie zbliża się do celu. Zdaje mu się, że stanowi filar świata a bez niego wszystko by przepadło. Z łatwością więc odnajduje się na stanowisku kierowniczym, a dzięki poczuciu sprawiedliwości i silnemu charakterowi potrafi utrzymać nadaną mu władzę i pociągnąć za sobą ludzi do działania.
Predyspozycje zawodowe
Gerard świetnie sprawdzi się jako naukowiec, pedagog, psycholog, ekonomista lub hodowca.
Patroni Gerarda
Św. Gerard (980-1046) – biskup, męczennik. Został biskupem Csanad na Węgrzech. Zginął zamordowany z rąk jednego z pogańskich plemion. Stał się największym autorytetem moralnym Węgrów. Jego pomnik wznosi się w Budapeszcie na wzgórzu gdzie Gerard błogosławił miastu.
Św. Gerard Majella (1726-1755) – zakonnik redemptorystów pochodzący z Włoch. Przejawiał zdolności mistyczne: przepowiadał przyszłość, uzdrawiał chorych i miał dar przebywania w dwóch miejscach jednocześnie.
Odmiany i zdrobnienia imienia Gerard
Gerardek, Gararduś, Geri, Gero, Geruś
Formy obcojęzyczne
Gerardus, Gerhardus (łac.), Garrard, Garret, Garret, Garit, Gerard (ang.), Gerhard, Gerhardt, Gerhart, Geert (niem.), Gérard (fr.), Gerardo (hiszp.), Gherardo, Gerardo (wł.), Gerard (ros.), Gerhard (czes., słowac.) Gellért (węg.).
Nazwiska pochodzące od imienia Gerard
Gerartowski, Gierartowski, Gierchartowski, Gierchewicz, Gierchowski
Znani imiennicy
Gerard Debreu – amerykański ekonomista, noblista
Gerard Depardieu – francuski aktor
Gerard Grisey – francuski kompozytor
Gerard López – hiszpański piłkarz
Gerard Zalewski – polski reżyser filmowy
Gerhard Domagk – niemiecki lekarz, naukowiec, noblista
Gerhard Herzberg – chemik kanadyjski pochodzenia niemieckiego, noblista
Przysłowia i powiedzonka
Brak