Znaczenie imienia Fryderyk
Fryderyk jest bardzo niezależny, uparty oraz waleczny. Przekornie chce wszystko zrobić po swojemu. Posiada ponadto chwiejną naturę – zachwyca kreatywnością i naraz rozczarowuje. Ciężko na nim polegać, gdyż zapomina o obowiązkach i porzuca rozpoczęte zadania. Typowy zdolny leń, który w dodatku lubi bujać w obłokach. W życiu lęka się porażek i silnie je przeżywa, okazując nawet agresję. Na szczęście złość szybko mu mija. Stwarza pozory człowieka o silnej woli i bardzo stara się wyróżnić z tłumu. Bogaty świat wewnętrzny i wyobraźnia czynią zeń uroczego gawędziarza. Podoba się kobietom, ponieważ jest kulturalny, pełen uroku i umie prawić komplementy. Potrzebuje partnerki o silnej osobowości.
Pochodzenie imienia Fryderyk
Fryderyk to imię męskie pochodzenia germańskiego i wywodzi się od słów fridu (obrona, opieka) oraz richi (możny, bogaty, potężny). Imię oznacza: ten, który jest w stanie obronić innych albo władca pokoju.
Rodzina i miłość
Ten mężczyzna to prawdziwy Don Juan. Jeśli pozwoli mu się na swobodę, będzie fruwać z kwiatka na kwiatek i nigdy się nie ustatkuje. Wybujała wyobraźnia, fantazja oraz silny seksualizm mogą nieraz skomplikować mu życie. Podoba się kobietom, ponieważ jest kulturalny, potrafi rozmawiać, ma wiele uroku i czaruje słowem. Brak mu jednak równowagi duchowej i stabilizacji, dlatego jego partnerka powinna posiadać silniejszą osobowość i wiele wyczucia. Fryderyk potrzebuje ciepła, wyrozumiałości oraz czułości. Tylko tym można zwabić go do siebie i zachować. Gdy pokocha to na zawsze. W małżeństwie wierny, oddany mąż i dbający o przyszłość swoich dzieci ojciec. Warto zatem powalczyć i spróbować okiełznać tę chwiejną naturę.
Imieniny Fryderyka
Fryderyk imieniny obchodzi 3, 5 marca, 8, 27 maja, 18 lipca, 4 sierpnia, 30 września, 29, 30 listopada.
Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Fryderyka jest 18 lipca.
Życie towarzyskie
Fryderyk stwarza pozory człowieka o silnej woli, znajomi wiedzą jednak, że bywa chwiejny. Dość często złością reaguje na niepowodzenia, co nieraz przyprawia mu sporo kłopotów. Atakuje najbliższe otoczenie i staje się bardzo agresywny. W sytuacji kryzysowej ma ochotę odwrócić się na pięcie i uciec daleko od miejsca konfliktu oraz stresu. Swoje zniechęcenie i rozczarowanie manifestuje w iście teatralny sposób. Nie radzi sobie z problemami. Woli pogrążać się w świecie marzeń i fantazji niż podjąć ryzyko w rzeczywistości. Zdecydowanie wyobraźnia góruje nad jego całą osobowością, co dodatkowo czyni zeń wspaniałego gawędziarza. To wyśniony towarzysz rozmów! Na ogół bywa też bardzo miły i ma pogodne nastawienie do świata. Oddani i wyrozumiali przyjaciele są dla niego bardzo ważni.
Praca i kariera zawodowa
Fryderyk swoje działania motywuje intuicją, posiada bowiem naturę jasnowidza. Jest przy tym bardzo niezależny, uparty i waleczny. Przekornie chce wszystko zrobić po swojemu, ale pozwala się niekiedy przekonać do racji innych. Musi mieć tylko czas na spokojne przetrawienie argumentów i chwilę do namysłu. Jest zdolny oraz inteligentny, lecz posiada dość chwiejną naturę. Jednego dnia błyszczy i zachwyca kreatywnością, a drugiego rozczarowuje. Ciężko też na nim polegać, gdyż nagle zapomina o swych obowiązkach i porzuca w połowie rozpoczęte zadania. Brak mu ciągłości oraz konsekwencji. Jest zdolny, ale i leniwy. Zapala się do nowości, jednak z trudem ciągnie przedsięwzięcia do końca. Boi się porażek i bardzo silnie je przeżywa, okazując nawet agresję. Na szczęście szybko przechodzi mu złość i zniechęcenie. Stara się nieustannie wyróżnić z tłumu współpracowników i pełnić rolę przywódcy grupy.
Predyspozycje zawodowe
Fryderyk szczególnie dobrze nadaje się do takich zawodów jak: muzyk, plastyk, literat, dziennikarz.
Patroni Fryderyka
Św. Fryderyk (780-838) – biskup Utrechtu. Słynął z publicznej krytyki rozwiązłego życia rodziny monarszej a zwłaszcza cesarzowej Judyty Bawarskiej za co ściągnął na siebie jej gniew. Zamordowany przez najemców podczas odprawiania mszy świętej.
Odmiany i zdrobnienia imienia Fryderyk
Fryc, Frycek, Frycuś, Fryderyczek, Frydzio
Formy obcojęzyczne
Fridericus (łac.), Frederic, Frederich, Fredric, Fredrick (ang.), Frederic, Frederick, Fredericus, Frederik, Friedrich (niem.), Frédéric (fr.), Frederico (hiszp.), Federico, Federigo (wł.), Frederik, Fridrih (ros.), Fridrich (czes.), Bedrich, Frederik (słowac.).
Nazwiska pochodzące od imienia Fryderyk
Frydecki, Frydlewicz, Frydlewski, Frydliński, Frydrychiewicz, Frydrychowicz, Frydrykiewicz, Frydryński, Frydrysiak, Frydryszak, Frydulski, Frydzyński, Frykowski, Fryszkiewicz
Znani imiennicy
Fryderyk I Barbarosa – cesarz Niemiec
Fryderyk Chopin – kompozytor i pianista
Freddie Mercury (właściwie Farokh Bulsara) – muzyk rockowy
Frederick Royce – brytyjski producent luksusowych samochodów
Friedrich Nietzsche – filozof niemiecki
Przysłowia i powiedzonka
Brak