Znaczenie imienia Franciszka

Skryta i nieśmiała Franciszka zadziwia energią w działaniu, wszechstronnością i skutecznością. Nie dla niej sława i sukcesy. Może i pracuje mało efektywnie, za to niespotykanie sumiennie, precyzyjnie i wytrwale. Nie warto jej poganiać. Obdarzona zaufaniem nie zaniecha żadnego szczegółu, sprawiając wrażenie niezniszczalnej. Cele powinna mieć jasno wytyczone a pracę systematyczną, gdyż gubi się w gąszczu obowiązków. Porażki mocno ją dotykają, ale nie zniechęca się. Silnie skupiona na swym wewnętrznym świecie wspiera się o przyjaciół. Z reguły zagłusza wszelkie emocje, które szukają ujścia. Skłonna do wybuchów!

Pochodzenie imienia Franciszka

Franciszka to imię żeńskie będące odpowiednikiem męskiego imienia Franciszek.

Rodzina i miłość

Rodzina w jej życiu stanowi przede wszystkim niezbędne dla niej wsparcie. Franciszka potrzebuje osób godnych zaufania, bliskich i otaczających ją troską. W rodzicach, mężu i dzieciach poszukuje uznania, ponieważ sama niedostatecznie wierzy we własne siły. Nie ma problemów z nawiązywaniem znajomości z płcią przeciwną, ciężko jej jednak wyjść poza ramy koleżeństwa. Jej usposobienie podobne jest do męskiego, dlatego od dziecka chętniej przebywa w towarzystwie chłopców. Wielkie porywy serca wydają jej się farsą, nie ufa komediantom, książętom z bajki i zbytnio narzucającym się adoratorom. Stawia na bliskość relacji oraz odpowiedzialność partnera. Potrafi niezwykle długo badać kandydata, zanim w pełni się przed nim otworzy i mu zaufa. Potrzebuje zapewniania o uczuciach, dowodów miłości i czucia się wyjątkową.

Imieniny Franciszki

Franciszka imieniny obchodzi 9 marca, 21 sierpnia, 17 września, 3, 22 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Franciszki jest 9 marca.

Życie towarzyskie

Chociaż wewnętrzny świat stawia ponad wszystkim, to jednak Franciszka niezmiernie potrzebuje przyjaciół. Koledzy z pracy czy znajomi, nawet dość często spotykani, nie zaspokajają w pełni jej potrzeb towarzyskich. Sens życia stanowi dla niej posiadanie kogoś bliskiego, oddanego, zaufanego. Mając oparcie w przyjaciołach, może góry przenosić i łatwiej znosi niepowodzenia, nad którymi potrafi rozprawiać godzinami. Opanowana, powolna i dokładna w pracy, poza nią nie może usiedzieć spokojnie 5 minut. Unika bezczynności jak ognia. Lubi aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Wydaje się niezniszczalna i niezwykle silna, niestety to tylko złudzenie. Franciszka bowiem z reguły dusi w sobie wszelkie emocje, co powoduje, iż wewnątrz niej nieustannie wrze. Czasem może wybuchnąć, czym potrafi nieźle nastraszyć otoczenie.

Praca i kariera zawodowa

Energiczna, wytrwała i skuteczna w działaniu, lecz skryta i nieśmiała na co dzień. Franciszka nie potrzebuje laurów pierwszeństwa i mistrzostwa. Sukcesy świętuje z dala od gwaru. Często brakuje jej obiektywizmu i zapału, nie należy jednak jej poganiać – wie, co robi. Może pracuje mało efektywnie, ale za to sumiennie i bardzo precyzyjnie. Jest drobiazgowa i zorganizowana. Można na nią liczyć, jeśli zaakceptuje się jej styl. Powinna mieć jasno wytyczane i systematycznie rozłożone w czasie cele – gubi się, gdy ma spamiętać wiele spraw naraz. Nie potrafi pracować pod presją czasu. Nie zniechęca się wprawdzie łatwo, bardzo jednak przeżywa porażki. Interesuje się prawem oraz wymiarem sprawiedliwości, fascynuje ją również biurokracja. Doskonale sprawdzi się na stanowiskach urzędniczych lub jako sekretarka. Nie można jej mimo to szufladkować.

Predyspozycje zawodowe

Franciszka dzięki swym zdolnościom manualnym może zostać świetną krawcową, fryzjerką lub rzemieślniczką.

Patroni Franciszki

Św. Franciszka Rzymianka (1384-1440). Zasłynęła z dobroczynności i pobożności. Wraz z innymi kobietami założyła wspólnotę poświęcającą się działalności charytatywnej.

Św. Franciszka Cabrini (1850-1917) – założycielka zgromadzenia misjonarek Najświętszego Serca Jezusowego. Patronka emigrantów.

Odmiany i zdrobnienia imienia Franciszka

Franeczka, Frani, Frania, Franiuchna, Franiuśka, Franka, Franula, Franusia

Formy obcojęzyczne

Francisca (ogólnie przyjęta forma), Frances, Francine, Fanny (ang.), Francine, Franziska, Franzine (niem.), Françoise (fr.), Francesca, Franca (wł.), Franka (ros.), Františka (czes., słowac.), Franka, Franja, Frančiška (połud.-słow.)

Nazwiska pochodzące od imienia Franciszka

Brak

Znani imiennicy

Franciszka Arnsztajnowa – pisarka polska
Franciszka Cegielska – polityk
Franciszka Trembicka – pisarka i publicystka

Przysłowia i powiedzonka

Zachwala wdzięki swe Franciszka, tak jak swój ogon chwali pliszka.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.