Znaczenie imienia Elżbieta

Elżbieta to kobieta dystyngowana, elegancka i pełna klasy. Potrafi kierować ludźmi, w razie potrzeby wykazując wiele sprytu. Jest osobą pełną majestatu, a do tego pewną siebie indywidualistką, która nieczęsto dzieli się przemyśleniami i uczuciami. Pewnie kroczy obraną drogą i nie ulega wpływom. Lubi przebywać wśród ludzi inteligentnych i wykształconych, tworzących elitę kulturalną. W towarzystwie wywołuje wiele kontrowersji. Przyjaciół trzyma z reguły na dystans, ale jest im oddana i chętnie każdego wysłucha. Bywa jednak niedyskretna. Jedni dostrzegają w niej niedostępną piękność wzbudzającą namiętności, inni – krytykują za oziębłość i niedostępność.

Pochodzenie imienia Elżbieta

Elżbieta jest to imię pochodzenia starohebrajskiego, od słowa elzeba lub eliszeba (Bóg jest moją przysięgą lub moją doskonałością).

Rodzina i miłość

Elżbieta jest osobą wywołującą kontrowersje. Jedni postrzegają ją jako niedostępną piękność wzbudzającą namiętności, inni – krytykują za oziębłość i niedostępność. Jej partner nie może liczyć na zbytnią egzaltację uczuć, gdyż Elżbieta jest powściągliwa nawet w kontaktach z najbliższymi. Jest to jednak kobieta lojalna, o bogatym wnętrzu i fantazji, co z pewnością pozwoli uczynić jej z domu miejsce wyjątkowe. Zawsze jednak to ona będzie wieść prym.

Imieniny Elżbiety

Elżbieta imieniny obchodzi 4 stycznia, 19, 20 lutego, 24 kwietnia, 6 maja, 18 czerwca, 4, 8, 11, 13, 26 lipca, 14 września, 21 października, 4, 5, 14, 17, 19, 25 listopada, 13 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Elżbiety jest 5 listopada.

Życie towarzyskie

Elżbieta obraca się w wysokich kręgach kulturowych. Interesuje się teatrem i muzyką poważną. Jest pewną siebie indywidualistką i nieczęsto dzieli się swoimi przemyśleniami i uczuciami. Jest natomiast bardzo ciekawa przeżyć innych, co może popychać ją do niedyskrecji. Elżbieta przyjaciół trzyma z reguły na dystans, ale jest im bezgranicznie oddana. Posiada nieprzeciętne wyczucie w kontaktach towarzyskich i potrafi wyswatać swoich znajomych.

Praca i kariera zawodowa

Elżbieta jest osobą zdecydowaną – nakierowaną na sukces! To pełna klasy, elegancji , szykowna kobieta o nienagannej kulturze osobistej. Potrafi narzucić swoje zdanie otoczeniu i zawsze pewnie kroczy raz obraną drogą. Wyróżniają ją zdolności menedżerskie i kierownicze. Nie zawsze jednak sukces może zawdzięczać tylko sobie, często posługuje się nieprzeciętną fantazją i sprytem, aby umiejętnie zaadaptować cudze pomysły. Elżbieta idealnie odnajdzie się nie tylko w roli bizneswoman, lekarki czy aktorki, ale także sekretarki, asystentki oraz konsultantki.

Predyspozycje zawodowe

Elżbieta świetnie poradzi sobie jako bizneswoman, sekretarka, asystentka, aktorka i lekarka.

Patroni Elżbiety

Elżbieta – biblijna córka Aarona, matka Jana Chrzciciela, która urodziła syna mimo podeszłego wieku i uprzedniej bezpłodności.
Św. Elżbieta – niemiecka benedyktynka z Schönau. Zachowały się listy, które pisała do biskupów w sprawie reformy Kościoła.

Odmiany i zdrobnienia imienia Elżbieta

Ela, Eliza, Elka, Elunia, Elza, Elżbietka, Elunia, Beta, Betka, Bieta, Bietka, Halszka, Ilza, Liza

Formy obcojęzyczne

Elizabeth, Lisbeth, Lizabeth, Betsy (ang.), Elisabeth, Elsbeth, Lisabeth (niem.), Elisabeth, Isabelle (fr.), Isabel (hiszp.).

Nazwiska pochodzące od imienia Elżbieta

Elżakowski, Elżanowski, Elżbieciak

Znani imiennicy

Elżbieta I (1533-1603) – królowa Anglii
Elżbieta Adamiak – piosenkarka
Elżbieta Czyżewska – aktorka
Elżbieta Dzikowska – dziennikarka i podróżniczka
Elżbieta Jaworowicz – dziennikarka

Przysłowia i powiedzonka

Na świętą Elżbietę bywa śniegu nad piętę.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.