Znaczenie imienia Edyta

Edyta to kobieta o złożonym charakterze, który pozwala jej właściwie osądzić wiele sytuacji. Cechuje ją nad to wrodzona intuicja i nieprzeciętna wyobraźnia. Gdy wbije sobie coś do głowy, pracuje wytrwale, aż do czasu kiedy uda jej się pokonać wszystkie przeszkody. Angażuje się całym sercem, nie stroni od ryzyka i nie znosi nudy. Nie potrafi przez to długo usiedzieć w jednym miejscu – potrzebuje ciągłego ruchu i zmian. Zazwyczaj jest miła, uśmiechnięta i pełna wdzięku, ale zdarzają jej się napady złości. Jeśli ktoś ją zrani – potrafi rozpamiętywać to latami i przygotowuje zemstę. Bywa bardzo subiektywna i pewna siebie. Cechuje ją jednak wewnętrzne ciepło i chęć pomagania innym. Niestety idealizuje ludzi.

Pochodzenie imienia Edyta

Edyta to imię pochodzenia starogermańskiego, od staroangielskich słów ead (dobrobyt, pomyślność) i gyth (walka) lub staroniemieckich. Oznacza: bogata dzięki walce lub walcząca o majątek, bogactwo.

Rodzina i miłość

Kto chce mieć reprezentacyjną partnerkę – trawił w dziesiątkę! Edyta bez dwóch zdań nadaje się do tej roli. Zakasuje wszystkie inne kobiety i doda uroku każdemu mężczyźnie, któremu odda swe serce. Jest o co walczyć, bo to niebywała osoba! Bardzo kobieca, bardzo zmysłowa – urokliwa kokietka, gotowa przychylić nieba swojemu wybrankowi. Zanim jednak to nastąpi – złamie serce niejednemu mężczyźnie i sama nieraz będzie cierpieć z powodu złych decyzji uczuciowych. Niestety Edyta często idealizuje wszystkich, których tak naprawdę kocha, dlatego ma wiele problemów sercowych. Cierpliwie daje kolejną szansę, temu który ją zawiódł, ale jak go już porzuci – to bezpowrotnie! Potrafi odciąć się od tego, co ją unieszczęśliwia. Dom Edyty będzie uporządkowany, wystawnie urządzony i otwarty dla każdego przyjaciela rodziny.

Imieniny Edyty

Edyta imieniny obchodzi 9 sierpnia, 16 września.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Edyty jest 16 września.

Życie towarzyskie

Jak każda osoba o złożonym charakterze, Edyta ma zarówno wielu oddanych przyjaciół, jak i zaciętych wrogów. Zazwyczaj jest miła, uśmiechnięta i pełna wdzięku, jeśli jednak ktoś wyrządzi jej krzywdę – potrafi rozpamiętywać to latami i czekać na odpowiedni moment do zemsty. Nie cofnie się przy tym przed złożoną i wyrafinowaną intrygą, która wymaga nakładu cierpliwości i dyskretnych działań. Jest bardzo subiektywna i przyjmuje tylko swój punkt widzenia, co zraża równie stanowcze osoby. Potrafi przy tym nierozważnie zranić okrutnymi słowami. Od Edyty bije jednakże wewnętrzne ciepło i zawsze chętnie pomoże innym. Przyciąga tym do siebie osoby złamane życiowo, po przejściach – wszystkich potrzebujących pocieszenia. Zawsze znajdzie czas, by wysłuchać drugą osobę. Chętnie rozmawia, ale niestety niechętnie jest wysłuchiwana, a ma wiele pomocnych i życiowych porad. Z towarzystwa wyróżnia się zarówno postępowaniem, jak i nienagannym wyglądem, cechującym się perfekcyjnie dobranymi dodatkami i idealnym makijażem.

Praca i kariera zawodowa

Zaangażowana całym sercem, kochająca ryzyko i wielkie przedsięwzięcia, a nie znosząca nudy. Edyta to idealny pracownik, który na czas wykona powierzone mu obowiązki. Właściwie osądza każdą sytuację i podejmuje odpowiednie decyzje, nawet pod presją. Nie potrafi jednak długo usiedzieć w jednym miejscu – w pracy i życiu potrzebuje ciągłego ruchu i zmian. Jeśli od dzieciństwa nie była uczona opanowania – szybko się zniechęca i nie umie wykorzystywać swoich wrodzonych umiejętności. Nie jest chętna do nauki, za to posiada wrodzoną intuicję i nieprzeciętną wyobraźnię – podpowiadające właściwe rozwiązania w każdej dziedzinie. Edyta jest też bardzo zaradna i dobrze zorganizowana. Rzadko bywa przełożoną, woli niezależne stanowiska, które często może zmieniać. Doskonała w zawodach związanych z podróżowaniem lub częstymi zmianami miejsca zamieszkania.

Predyspozycje zawodowe

Edyta dobrze poczuje się w zawodach, w których potrzebna jest ruchliwość, szybkie reakcje, szeroki kontakt z ludźmi. Sprawdzi się jako lekarka, reporterka, specjalistka od marketingu lub bankowości.

Patroni Edyty

Św. Edyta – córka ang. króla Edgara. Zrezygnowała z korony i poświęciła się służbie cierpiącym.
Św. Edyta Stein – siostra Benedykta od Krzyża. Pochodziła z rodziny żydowskiej, w 1921 roku przyjęła katolicyzm, w 1933 wstąpiła do zakonu karmelitanek. W 1942 roku aresztowana przez gestapo, zamordowana prawdopodobnie w obozie Auschwitz. Kanonizowana przez papieża Jana Pawła II w 1998 roku.

Odmiany i zdrobnienia imienia Edyta

Edda, Edycia, Edytka

Formy obcojęzyczne

Edith, Editha, Edita (ogólnie przyj. forma), Edithe, Eadgyth (ang.), Edita (połud.-słow)

Nazwiska pochodzące od imienia Edyta

Brak

Znani imiennicy

Edyta Bartosiewicz – piosenkarka i kompozytorka
Edyta Geppert – piosenkarka
Edyta Górniak – piosenkarka
Edyta Wojtczak – spikerka telewizyjna
Edith Piaf – piosenkarka

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.