Znaczenie imienia Dorota

Dorotę wyróżnia wielkie opanowanie, pozwalające stawiać czoła trudnym sytuacjom. W niektórych okolicznościach staje się jednak agresywna. Posiada bowiem silny temperament. To typowa ekstrawertyczka – uzewnętrznia swe reakcje i łatwo przystosowuje się do otoczenia. Jest zarazem obiektywna – dzięki logice, i subiektywna – dzięki uczuciowości. Posiada wszechstronny umysł oraz liczne umiejętności, a realizację planów osiąga własną pracą. Ludzie z otoczenia są jej życzliwi i cenią ją. Jest pomysłowa, wygadana oraz sympatyczna. Niestety bywa również bardzo surowa, jeśli ktoś nie spełnia jej wymagań, z łatwością usprawiedliwia za to ogół ludzkości. Jej partner powinien być prawdziwym bohaterem.

Pochodzenie imienia Dorota

Dorota to imię pochodzenia greckiego, od słów doron (dar) i theos (bóg). Oznacza: ta, która przyszła na świat jako dar boży.

Rodzina i miłość

Rozważna i romantyczna Dorota jest dobrą partnerką. Kocha szaloną miłością a jeśli zaufa swojej drugiej połówce – jest wierna po grób. Seks z nią jest często wyjątkowy, dziki, pełen fantazji. Aby to odkryć, trzeba jednak pozwolić jej dominować i rozkoszować się wrodzoną swobodą! Dorota może wszystko poświęcić dla rodziny i związku – jeśli tylko staną się one jej ideałem. Należy pamiętać, iż jest dumną kobietą, więc nie da się sprowadzić do roli kury domowej. Swoją pracą potrafi zapewnić rodzinie dobrobyt i stabilność – tego samego oczekuje od swojego partnera. Jeśli sama się poświęca – on również powinien! Dorota potrzebuje prawdziwego bohatera, który sprosta wymaganiom, wesprze jej emocjonalną naturę silnym ramieniem i zaspokoi jej pragnienia oraz ciekawość świata.

Imieniny Doroty

Dorota imieniny obchodzi 6 lutego, 6, 25 czerwca, 7, 8 sierpnia, 3, 5 września, 30 października.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Doroty jest 6 lutego.

Życie towarzyskie

Po Dorocie zaraz widać w jakim jest nastroju – co ją wzruszyło, a co wzburzyło. Nie kryje się z niczym i chętnie dzieli swoimi przeżyciami. Jest jedyna w swoim rodzaju, a towarzystwo ceni ją za nieprzeciętne pomysły, których ma setki na minutę. Wszyscy są jej przychylni, żadne drzwi się przed nią nie zamykają. Niestety Dorota lubi, gdy jej znajomi uczestniczą w każdej jej walce i przeżywają każde zmaganie. Jedynie w sprawach niezwykłej wagi, poważnych przedsięwzięciach i życiowych planach trzyma się raczej na uboczu – wtajemniczeni są w nie jedynie najbliżsi przyjaciele, a niekiedy tylko rodzina. Nieliczni odkrywają, iż Dorota żyje we własnym świecie, dzięki czemu zawsze pogodnie patrzy na świat i rzadko popada w depresję.

Praca i kariera zawodowa

Dorota to śmiała kobieta – posiada temperament i tupet. Nie boi się wyzwań i odważnie stawia im czoło. Jest niezależna i ciężko jej wykonywać czyjeś polecenia. To zdecydowanie ona przewodzi! Jeśli ktoś próbuje przejąć nad nią kontrolę – staje się agresywna i szybko zmienia miejsce zatrudnienia. Zrealizuje się na każdym stanowisku kierowniczym, choćby miała tworzyć tylko jednoosobowy zespół! Jest bardzo surowa w odniesieniu do osoby, która nie spełnia jej wymagań – nad wyraz ustępliwa, jeśli chodzi o ogół ludzi. Dorota przyszła na świat z dokładnym planem na życie i nic jej nie odciągnie od obranej drogi. Nie zależy jej na sławie i pieniądzach, nie jest typem bizneswoman, ale jeśli trafi w niszę i zdobędzie zainteresowanie społeczeństwa – bez większego wysiłku osiągnie sukces, bogactwo i popularność. Dorota do wszystkiego bowiem dąży ciężką pracą. Sama sobie jest sterem, żeglarzem i okrętem. Ona nigdy nie podejmuje złych decyzji! A kolejne powodzenia w interesach tylko motywują ją do dalszych wyzwań i działania.

Predyspozycje zawodowe

Dla Doroty idealny zawód to aktorka, prawniczka, bizneswoman.

Patroni Doroty

Św. Dorota – córka rzymskiego senatora. Zginęła w obronie chrześcijaństwa za czasów cesarza Dioklecjana. Została ścięta mieczem za próbę nawrócenia Teofila, wielkiego prześladowcy chrześcijan. Jest patronką położnic.
Błog. Dorota z Mstowów – żyła w latach 1347-94. Miała liczne potomstwo. Po śmierci męża się kazała zamurować w celi przy kościele w Kwidzynie.

Odmiany i zdrobnienia imienia Dorota

Dora, Dorcia, Dorka, Dorotka, Dosia, Dosieńka

Formy obcojęzyczne

Dorothea, Dora (ogólnie przyj. forma), Dorothy (ang.), Dorothée (fr.), Dorothea, Dorothee (niem.).

Nazwiska pochodzące od imienia Dorota

Dorociak, Dorocikowski, Dorociński, Dorocki, Doroczyński, Dorodziński, Dorosiewicz, Doroszewicz, Doroszewski, Doroszkiewicz, Dorotkiewicz, Dorotkowicz, Dorotniak, Dorotyn, Doroziński, Dorożyński

Znani imiennicy

Dorota Idzi – pięcioboistka
Dorota Kamińska – aktorka
Dorota Kwiatkowska – aktorka
Dorota Pomykała – aktorka
Dorota Segda – aktorka
Dorota Stalińska – aktorka

Przysłowia i powiedzonka

U Dosi nic nie uprosi.
Na dzień świętej Doroty ma być śnieg pod płoty.
Święta Dorotka wypuszcza skowronka za wrotka.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.