Znaczenie imienia Cecylia

Cecylia to kobieta, która przez życie kroczy z podniesioną głową i dumną miną. Jest bardzo praktyczna i konsekwentna we wszystkim, co robi. Nie boi się ciężkich zajęć, chętnie prowadzi dom i kocha swoją rodzinę. Często bierze na siebie odpowiedzialność za powierzone zadania, z których wywiązuje się wzorowo. Jest towarzyska. Bardzo lubi wystawnie przyjmować gości oraz uczestniczyć w podobnych spotkaniach. Cechuje ją jednak duch przekory – zdarza się, iż postępuje wbrew oczekiwaniom innych. Cecylia jest przy tym wrażliwa na niepowodzenia, nieraz reaguje na nie wybuchem gniewu. W związku nigdy nie bywa zaborcza ani zazdrosna, ma pełne zaufanie do partnera, ponieważ wcześniej dokładnie go sprawdza.

Pochodzenie imienia Cecylia

Cecylia jest to imię, które pochodzi od łacińskiego słowa caecus, które oznacza: ciemny, ślepy, wątpliwy. Nawiązuje do nazwy rzymskiego rodu Caecilius lub Caecilianus.

Rodzina i miłość

Uczuciowa, ale nie okazuje tego. Rodzinna, ale sprawia wrażenie pochłoniętej pracą. Odpowiedzialna, ale zdarza się, że postępuje wbrew oczekiwaniom. Cecylia jest przekorna! Otwiera się i kocha całym sercem dopiero wówczas, gdy jest pewna, że nie zostanie zraniona i porzucona. Należy podkreślić, iż nigdy nie będzie zaborcza i zazdrosna – związek opiera na zaufaniu i na próbę daje partnerowi wiele swobody. Jest praktyczna naprawdę we wszystkim.

Imieniny Cecylii

Cecylia imieniny obchodzi 22 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Cecylii jest 22 listopada.

Życie towarzyskie

Konsekwencja Cecylii przejawia się także w jej życiu towarzyskim. Lubi przyjmować gości, organizować szalone lub wystawne przyjęcia i uczestniczyć w podobnych. Jednego jednak nigdy nie zaakceptuje – niespodziewanych wizyt. U niej wszystko musi być przygotowane, ustalone i przemyślane – nieproszeni goście to dla niej ludzie nieodpowiedzialni, którzy szybko mogą zniknąć z listy kontaktów. Należy pamiętać też, że wszelkie niepowodzenia, porażki i nieprzewidziane zdarzenia wyprowadzają Cecylię z równowagi, a tym samym mogą doprowadzić do ostrego wybuchu gniewu.

Praca i kariera zawodowa

Konsekwencja, praktyczność i racjonalizm – to Cecylia w pełnym wydaniu. Nie boi się trudnych i ciężkich zadań. Nie boi się zobowiązań, ale wytrwale kroczy na przód. Nie boi się odpowiedzialności. Posiada do tego ścisły, techniczny umysł, który pozwala jej osiągnąć wiele w życiu. Silna osobowość i zdecydowany charakter warunkują jej pragnienie stania się niezastąpioną w firmie. Sprawia wrażenie całkowicie oddanej pracy, ale tylko sprawia wrażenie. Jest sumienna i dokładna, a do tego posiada dużą wiedzę.

Predyspozycje zawodowe

Cecylia sprawdzi się na stanowiskach technicznych, informatycznych i inżynieryjnych, ale także jako menedżer, naukowiec, lekarka, pielęgniarka, nauczycielka i przedszkolanka.

Patroni Cecylii

Święta Cecylia – męczennica Rzymu. Legenda mówi, że w czasie tortur śpiewała hymny. Ku jej czci powstały muzyczne bractwa i towarzystwa (w XVI w. w Rzymie – Accademia di Santa Cecylia, w XVIII w. w Londynie – Caecilian Society). Patronka muzyki kościelnej.

Odmiany i zdrobnienia imienia Cecylia

Cechna, Ceceylia, Cecilia, Cecyla, Cecylina, Cecylka, Cela, Celia, Celka, Cesia, Cyla

Formy obcojęzyczne

Cecilia (ogólnie przyj. forma), Cecily, Cicely, Sisley (ang.), Cacilia, Cecilie, Zazille, Cillia (niem.), Cecile, Cecille, Cicil, Cicille (fr.), Kaikilia, Kekilija (gr.)

Nazwiska pochodzące od imienia Cecylia

Brak

Znani imiennicy

Cecilia Bartoli – śpiewaczka operowa
Cecylia Renata Habsburżanka – królowa polska, żona Władysława IV Wazy

Przysłowia i powiedzonka

Kiedy na Cecylię grzmi, rolnik o dobrym roku śni.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.