Znaczenie imienia Borys

Borys to wspaniały organizator pracy i wymagający do bólu przełożony. Nie uznaje sprzeciwów. Szybko przejmuje dowodzenie, zwłaszcza w kryzysie, i radzi sobie z problemem. Jest bystry i potrafi analitycznie myśleć. Narzuca innym tempo oraz rygor. Nie zna taryfy ulgowej. Wszystko pamięta, wszystko go interesuje i nieustannie trzyma rękę na pulsie. Jest efektywny, ale konfliktowy. Nie zależy mu na opinii, tylko na życiu zgodnie z zasadami. Nie narzeka zatem na nadmiar znajomych. W kontaktach towarzyskich bywa oschły, obojętny i mściwy. Mimo to posiada szlachetną i sprawiedliwą naturę i jest bardzo rodzinny.

Pochodzenie imienia Borys

Borys to imię męskie pochodzenia starosłowiańskiego. Powstało jako skrót od wcześniej funkcjonującego imienia Borysław, które to oznacza: waleczny i sławny.

Rodzina i miłość

Despotyczne zachowanie, rygorystyczne podejście do życia i brak umiejętności dyplomatycznych przekłada się również na sferę uczuć. Borys za wszelką cenę unika niejasności i komplikacji w miłości. Obrał sobie prostą drogę naznaczoną jasnymi i podważalnymi regułami. Dla niego wszystko jest gorące albo zimne, nigdy letnie. Dlatego nie traci czasu na gierki, ale otwarcie przechodzi do ofensywy i oznajmia, czego chce i jakie ma plany. Nawet seks traktuje w kategoriach tu i teraz. Można polegać na jego słowie i niezachwianej, twardej moralności. Kiedy założy rodzinę, dobro najbliższych stawia na piedestale. Nie warto w jakikolwiek sposób ingerować w jego domowe sprawy, a już tym bardziej zagrozić jego bliskim. Borys nie cofnie się przed niczym, ponieważ rodzina to dla niego świętość.

Imieniny Borysa

Borys imieniny obchodzi 2 maja, 24 lipca, 10 sierpnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Borysa jest 2 maja.

Życie towarzyskie

Borys nie jest typem salonowym – nie bryluje w towarzystwie, ale też nie stroni całkiem od ludzi. Bardziej sprawia wrażenie gardzącego innymi. Skrupulatnie dobiera sobie znajomych i zdecydowanie nie traci czasu na osoby, którym nie ma nic do powiedzenia. Jest bardzo rygorystycznym i despotycznym przyjacielem. Nieliczni odważni, znajdujący się dostatecznie blisko tego oschłego sangwinika, mimo wszystko nie żałują. Zdecydowanie nie można się z nim nudzić i lepiej być pod jego egidą niż w niełasce. Nie można co prawda liczyć na jego zwierzenia, ale za to jest on zawsze gotowy do działania, a pomysłów mu nie brak. Mimo zewnętrznej obojętności i chłodu to bardzo szlachetny, łagodny i sprawiedliwy mężczyzna obiektywny w swych sądach, który traktuje wszystkich równo. Kiedy ktoś mu się poważnie narazi, długo pamięta swą krzywdę i wyczekuje dogodnego momentu do zemsty. Nie zależy mu na opinii innych, ale na postępowaniu zgodnie z zasadami.

Praca i kariera zawodowa

Wspaniały współpracownik o predyspozycjach do pracy w zespole, o ile to jego zespół i o ile inni bez sprzeciwu go słuchają. Nie uznaje innego punktu widzenia oraz niezdecydowania w działaniu. Borys dowodzi twardą ręką a swoje racje potrafi narzucić choćby kijem. Nastawiony na wyniki nie zważa na ponoszone ofiary, nawet te w ludziach. Oddany sprawie do końca. Jego prawdziwym celem jest samorealizacja i wypełnienie misji. Bywa, że działa pod wyraźnym natchnieniem. Zdarza mu się przy tym wykazać niebywałym refleksem i umiejętnością analitycznego myślenia. Posiada doskonałą pamięć, niezaspokojoną ciekawość i nieustającą czujność. Kiedy pojawiają się problemy, on przejmuje ostateczne dowodzenie i opanowuje sytuację. Wprowadza rygor, porządek i systematyczne działanie. Absolutnie nie interesuje go zdanie innych, tylko działanie. Jest efektywny, ale ciągną się za nim konflikty.

Predyspozycje zawodowe

Borys świetnie sprawdzi się jako lekarz lub architekt. Będzie także dobrym ogrodnikiem lub hodowcą.

Patroni Borysa

Św. Borys (X-XI w.) – książę kijowski, syn Włodzimierza, pierwszego chrześcijańskiego władcy Rusi. Po śmierci ojca został zamordowany wraz z bratem Glebem przez starszego brata Świętopełka. W 1072 r. wraz z Glebem zostali przez cerkiew uznani za pierwszych rodzimych świętych.

Św. Borys Bułgarski – pierwszy chrześcijański władca Bułgarii w latach 853-889. Pod koniec życia zrzekł się władzy. Ostatnie lata spędził jako mnich w klasztorze. Zmarł w 907 r.

Odmiany i zdrobnienia imienia Borys

Borcio, Borek, Bori, Boro, Borson, Boryna, Boryniu, Borysek

Formy obcojęzyczne

Borislaus (łac.), Boris, Borisav, Borislav (ogólnie przyjęta forma), Bogoris (fr.), Vorislaos (gr.), Borisas (litew.), Borisz (węg.).

Nazwiska pochodzące od imienia Borys

Borysewicz, Borysienko, Borysiewicz, Borysowicz, Boryśkiewicz

Znani imiennicy

Borys Godunow – car Rosji
Borys Jelcyn – pierwszy prezydent Rosji
Borys Pasternak – rosyjski pisarz
Borys Szyc – aktor
Boris Becker – niemiecki tenisista

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.